Kertokaa kokemuksia

uusi motoristi

Hei, juuri on tehty onnellinen ostopäätös custom pyörästä ja nyt pitäisi myyjäliikkeelle ilmoittaa vakuutusyhtiö. Olen surffannut sivuja saamatta kunnon tolkkua, mistä yhtiöstä saisin edullisimman vakuutuksen kaskon. Saako enää mistään yhtiöstä hyvityksiä ajossa olevan auton bonuksista? Kertokaa pian, kiitos!

8

1721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli halvin

      Lähivakuutus, myös Pohjolalla on halvat moottoripyörävakuutukset.

      • .....

        "Saako enää mistään yhtiöstä hyvityksiä ajossa olevan auton bonuksista? "

        Hyvityksistä en tiedä, mutta bonuksia ei nykyisin voi siirrellä auton ja mopon välillä, jos molemmat ovat ajossa.


    • Melko hyvä

      Edullisuus on paljon kiinni siitä missä yhtiössä muut vakuutukset on. Tulee keskittämisalennuksia, on maksutapa-alennuksia, yms. joilla voi hintaa saada alaspäin parhaimillaan ~20% luokkaa.

      Itse asiaan eli MP vakuutukseen:
      Bonuksia ei onnistu vaihdella auton kanssa.
      Liikennevakuutukset lähtöbonus on yleensä 20%.
      Kaskon bonus on neuvoteltavissa, joisakin yhtiöistä saa heti 50-70%, tässä voi auttaa myös auton kaskon korkeat %. Tämä ratkaisee paljon hinnassa.

      Sitten eri vakuutusyhtiöillä on hieman erilaisia vakuutusehtoja. Useimmissa yhtiöissä mp vakuutus on voimassa ympäri vuoden eli aina saa ajaa, mutta varsinainen hinta tulee ajokausilta 7kk. Joisskain yhtiöissä voi vielä ajokauden kk ilmoittaa seisontaan tarvittaessa, toisissa ei.
      Bonuskertymä määrissä on eroja yhtiöiden välillä.

      Tapiolalla ehkä joustavin. On ympärivuotinen vakuutus, seisonta aikoja voi ilmoittaa ajokauden kk:lle. Bonuksi kertyy ajokaudessa 90pv ajoilla 3%, 120pv 5%, 140pv tai yli 10%.

      Toisen yhtiön 50% voi olla halvempi kuin toisen yhtiön 70% bonuksilla. Joten ei kannata tuijottaa % vaan, mitä viivan alle oikeasti euroja jää maksettavaksi. Kannattaa myös laskea, mitä on maksettavaa seuraavana vuonna arvioiduilla ajoillasi.

      Vakuutusyhtiön vaihto ei myöhemmin enää olekkaan niin selvää. Vakuutusyhtiöstä toiseen ei siirry % vaan liikenteessä olo päivät. Jos toisessa yhtiössä saa tietyillä ajopäivillä 5% bonuskertymän niin toisessa yhtiössä sillä ei välttämättä saa vielä yhtään %.

      Vertaile sitten tässä sekasotkussa vakuutuken hintoja :D

      • if tai veritas

        jos suomi pyörä veritas edukkaampi kuin if ,mutta jos tuonti pyörä ja kilowatteja ei merkitty otteeseen nii sitten if edullisempi.molemmissa kaskolle 70% alennus.mutta kannattaa kysellä


    • customisti.

      Customit ovat siirtyneet Ifin asakkaiksi koska siellä niiden vakuutukset ovat halvimmat. Näin ainakin viime vuonna.

      • kokemukset

        Takas meni vakuutus ifiin kun leikkivät ensin hinnoilla muutaman vuoden , paljonkohan ottivat takkiinsa.Eli customin vakuutukset nyt edulliset!


      • mopoja..
        kokemukset kirjoitti:

        Takas meni vakuutus ifiin kun leikkivät ensin hinnoilla muutaman vuoden , paljonkohan ottivat takkiinsa.Eli customin vakuutukset nyt edulliset!

        Eipä siitä sitten sen enempää..


    • uusi motoristi

      Ifiin tein vakuutuksen, kiitokset kaikille kommenteista, moikkaillaan suomen aurinkoisilla maanteillä :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1400
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe