Entä mummoryöstöt?

Törkeää?

Tuolla kaupungit ja kunnat osastolla värvätään naapurinvartijoita seuraavanlaisella tekstillä:

"Joka päivä saa lukea lehdistä kuinka vanhuksien koteihin on tunkeuduttu ja ryöstetty mitä on löydetty.
Parhaassa tapauksessa on jätetty "maksuksi" huiman kallista pilaantumispisteessä olevaa lihaa tai vaikkapa laatikollinen sitruunoita.

Näitä rikoksia tehtailevat muutamat usein hyvin tunnetut ryhmät tai perheet, joten ei liene kovin vaikeaa ehkäistä rikosta tapahtumasta, sillä riittää kun ajat hetken matkaa perässä kun näet tälläisen epäilyttävän joukon.
Jos ja kun matka jatkuu pitkään, sillä tuskin kukaan menee tekemään rikosta kun perässä seuraa silminnäkijä, niin joku muu voi jatkaa seuraamista.
Itse olen valmis ajelemaan vaikka koko yön, jos näen, että "poliisin vanha tuttu" kiertelee vanhusten asuntojen liepeillä.

Useimmiten ei tarvitse edes autoa, sillä yksin tai kaksin asuvat kaikkein vanhimmat ja avuttomimmat ovat potentiaalisia rikoksen uhreja, joten jos naapurissasi tai ohi menevän tien päässä asuu sellaisia ja sinne menee vieras auto, niin pieni lenkki tuvan kulmalle saa varmasti tunkeilijat toisiin ajatuksiin.

Malli toimii mm. amerikassa ja monessa muussa maassa erinomaisesti.

Ongelmana on mieten tunnistaa varmasti väärällä asialla liikkuvat.

Kuka keksisi miten voisi tunnistaa ammattirikolliset ja heidän kulkupelinsä?

Valokuvaaminen yleisellä paikalla ei ole kiellettyä, joten vieraista kulkijoista kannattaa aina ottaa mahdollisimman paljon kuvia jos niitä vaikka tarvitaan rikoksen selvittelyssä.

Yksikään rikollinen ei tunnusta olleensa paikalla, mutta digikuva kellonaikoineen kännykällä paljastaa rikollisen armottomasti.

Yrittäkää saada kuvaan vähintään auton rekisterinumero ja kasvoja jos mahdollista.

Olisiko mahdollista julkaista jonkinlaisia kuvia Polttoaine.net-tyylisessä hakemistossa?

Julkkistenkin paparazzi-kuvia julkaistaan armottomasti joka lehdessä, eikä syytettä tule.

Eri alueilla ja paikkakunnilla voivat myös toimia omat keinot.

Tärkeintä olisi saada turvattua syrjäisillä paikoilla asuvien vanhusten kotirauha ja omaisuus, sillä minusta se on törkeintä rikollisuuutta mitä olla voi, ryöstää avuttomia ja köyhiä eläkeläisiä!

Eli jos näet epäilyttävän auton, niin perään vain.
Se on pieni vaiva, mutta antaa valtavan hyvän mielen, jos onnistuu estämään törkeän rikoksen!

Lisää ideoita kehiin ja juttua eri foorumeille.

Kaupungit ja kunnat- foorumilla voisi olla hyvä keskustella, tietysti lakia rikkomatta ja ylilyöntejä välttäen, mutta tärkeintä on nyt toimia ja laajentaa toimintaa koko maan käsittäväksi.

Tehdään rikollisten toiminta mahdottomaksi. Se on kunniavelkamme vanhuksille, jotka haluaisivat asua kotonaan niin pitkään kuin terveys antaa myöten.

On sikamaista, jos se ei onnistu rikollisten tähden!"

Onnea ja menestystä valitsemallanne uralla! Se voi tosin jäädä lyhkäiseksi jos maksanäytteen otto moralla ei onnistu kaikkien taiteen sääntöjen mukaan.

Joka tapauksessa tuo toiminta saisi levitä koko maan kattavaksi, mutta täällä maailman amerikkalaisimmassa maassa eletään kuin elokuvissa, rikoksista ei lauleta.
Mummonpotkijoista kyllä pitäisi.    

1

1774

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorrettu

      En lukenut pitkää tekstiäsi, mutta taas kevät koittaa ja mummot ottavat moponsa talleista ja terrorisoivat kaupunkia. kuriin pitäisi laittaa, mutta poliisikin on voimaton. Nytkin viime viikolla ryöstettiin 5 mummorullaa lähikaupoista. Järjestäynyt mummollisuus on vakavaa. Kuka auttaisi minua kun mummo kiilaa jonossa, tukkii automaatit..suojeluraha auttaa kauppiaita, mutta kuka kansalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1551
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1184
    3. 85
      1048
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      857
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      826
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      784
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      749
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      715
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      715
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      686
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      614
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      612
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      601
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      556
    17. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      74
      547
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      44
      538
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      487
    Aihe