Entä mummoryöstöt?

Törkeää?

Tuolla kaupungit ja kunnat osastolla värvätään naapurinvartijoita seuraavanlaisella tekstillä:

"Joka päivä saa lukea lehdistä kuinka vanhuksien koteihin on tunkeuduttu ja ryöstetty mitä on löydetty.
Parhaassa tapauksessa on jätetty "maksuksi" huiman kallista pilaantumispisteessä olevaa lihaa tai vaikkapa laatikollinen sitruunoita.

Näitä rikoksia tehtailevat muutamat usein hyvin tunnetut ryhmät tai perheet, joten ei liene kovin vaikeaa ehkäistä rikosta tapahtumasta, sillä riittää kun ajat hetken matkaa perässä kun näet tälläisen epäilyttävän joukon.
Jos ja kun matka jatkuu pitkään, sillä tuskin kukaan menee tekemään rikosta kun perässä seuraa silminnäkijä, niin joku muu voi jatkaa seuraamista.
Itse olen valmis ajelemaan vaikka koko yön, jos näen, että "poliisin vanha tuttu" kiertelee vanhusten asuntojen liepeillä.

Useimmiten ei tarvitse edes autoa, sillä yksin tai kaksin asuvat kaikkein vanhimmat ja avuttomimmat ovat potentiaalisia rikoksen uhreja, joten jos naapurissasi tai ohi menevän tien päässä asuu sellaisia ja sinne menee vieras auto, niin pieni lenkki tuvan kulmalle saa varmasti tunkeilijat toisiin ajatuksiin.

Malli toimii mm. amerikassa ja monessa muussa maassa erinomaisesti.

Ongelmana on mieten tunnistaa varmasti väärällä asialla liikkuvat.

Kuka keksisi miten voisi tunnistaa ammattirikolliset ja heidän kulkupelinsä?

Valokuvaaminen yleisellä paikalla ei ole kiellettyä, joten vieraista kulkijoista kannattaa aina ottaa mahdollisimman paljon kuvia jos niitä vaikka tarvitaan rikoksen selvittelyssä.

Yksikään rikollinen ei tunnusta olleensa paikalla, mutta digikuva kellonaikoineen kännykällä paljastaa rikollisen armottomasti.

Yrittäkää saada kuvaan vähintään auton rekisterinumero ja kasvoja jos mahdollista.

Olisiko mahdollista julkaista jonkinlaisia kuvia Polttoaine.net-tyylisessä hakemistossa?

Julkkistenkin paparazzi-kuvia julkaistaan armottomasti joka lehdessä, eikä syytettä tule.

Eri alueilla ja paikkakunnilla voivat myös toimia omat keinot.

Tärkeintä olisi saada turvattua syrjäisillä paikoilla asuvien vanhusten kotirauha ja omaisuus, sillä minusta se on törkeintä rikollisuuutta mitä olla voi, ryöstää avuttomia ja köyhiä eläkeläisiä!

Eli jos näet epäilyttävän auton, niin perään vain.
Se on pieni vaiva, mutta antaa valtavan hyvän mielen, jos onnistuu estämään törkeän rikoksen!

Lisää ideoita kehiin ja juttua eri foorumeille.

Kaupungit ja kunnat- foorumilla voisi olla hyvä keskustella, tietysti lakia rikkomatta ja ylilyöntejä välttäen, mutta tärkeintä on nyt toimia ja laajentaa toimintaa koko maan käsittäväksi.

Tehdään rikollisten toiminta mahdottomaksi. Se on kunniavelkamme vanhuksille, jotka haluaisivat asua kotonaan niin pitkään kuin terveys antaa myöten.

On sikamaista, jos se ei onnistu rikollisten tähden!"

Onnea ja menestystä valitsemallanne uralla! Se voi tosin jäädä lyhkäiseksi jos maksanäytteen otto moralla ei onnistu kaikkien taiteen sääntöjen mukaan.

Joka tapauksessa tuo toiminta saisi levitä koko maan kattavaksi, mutta täällä maailman amerikkalaisimmassa maassa eletään kuin elokuvissa, rikoksista ei lauleta.
Mummonpotkijoista kyllä pitäisi.    

1

1769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorrettu

      En lukenut pitkää tekstiäsi, mutta taas kevät koittaa ja mummot ottavat moponsa talleista ja terrorisoivat kaupunkia. kuriin pitäisi laittaa, mutta poliisikin on voimaton. Nytkin viime viikolla ryöstettiin 5 mummorullaa lähikaupoista. Järjestäynyt mummollisuus on vakavaa. Kuka auttaisi minua kun mummo kiilaa jonossa, tukkii automaatit..suojeluraha auttaa kauppiaita, mutta kuka kansalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2488
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      55
      2134
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1133
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe