Entä mummoryöstöt?

Törkeää?

Tuolla kaupungit ja kunnat osastolla värvätään naapurinvartijoita seuraavanlaisella tekstillä:

"Joka päivä saa lukea lehdistä kuinka vanhuksien koteihin on tunkeuduttu ja ryöstetty mitä on löydetty.
Parhaassa tapauksessa on jätetty "maksuksi" huiman kallista pilaantumispisteessä olevaa lihaa tai vaikkapa laatikollinen sitruunoita.

Näitä rikoksia tehtailevat muutamat usein hyvin tunnetut ryhmät tai perheet, joten ei liene kovin vaikeaa ehkäistä rikosta tapahtumasta, sillä riittää kun ajat hetken matkaa perässä kun näet tälläisen epäilyttävän joukon.
Jos ja kun matka jatkuu pitkään, sillä tuskin kukaan menee tekemään rikosta kun perässä seuraa silminnäkijä, niin joku muu voi jatkaa seuraamista.
Itse olen valmis ajelemaan vaikka koko yön, jos näen, että "poliisin vanha tuttu" kiertelee vanhusten asuntojen liepeillä.

Useimmiten ei tarvitse edes autoa, sillä yksin tai kaksin asuvat kaikkein vanhimmat ja avuttomimmat ovat potentiaalisia rikoksen uhreja, joten jos naapurissasi tai ohi menevän tien päässä asuu sellaisia ja sinne menee vieras auto, niin pieni lenkki tuvan kulmalle saa varmasti tunkeilijat toisiin ajatuksiin.

Malli toimii mm. amerikassa ja monessa muussa maassa erinomaisesti.

Ongelmana on mieten tunnistaa varmasti väärällä asialla liikkuvat.

Kuka keksisi miten voisi tunnistaa ammattirikolliset ja heidän kulkupelinsä?

Valokuvaaminen yleisellä paikalla ei ole kiellettyä, joten vieraista kulkijoista kannattaa aina ottaa mahdollisimman paljon kuvia jos niitä vaikka tarvitaan rikoksen selvittelyssä.

Yksikään rikollinen ei tunnusta olleensa paikalla, mutta digikuva kellonaikoineen kännykällä paljastaa rikollisen armottomasti.

Yrittäkää saada kuvaan vähintään auton rekisterinumero ja kasvoja jos mahdollista.

Olisiko mahdollista julkaista jonkinlaisia kuvia Polttoaine.net-tyylisessä hakemistossa?

Julkkistenkin paparazzi-kuvia julkaistaan armottomasti joka lehdessä, eikä syytettä tule.

Eri alueilla ja paikkakunnilla voivat myös toimia omat keinot.

Tärkeintä olisi saada turvattua syrjäisillä paikoilla asuvien vanhusten kotirauha ja omaisuus, sillä minusta se on törkeintä rikollisuuutta mitä olla voi, ryöstää avuttomia ja köyhiä eläkeläisiä!

Eli jos näet epäilyttävän auton, niin perään vain.
Se on pieni vaiva, mutta antaa valtavan hyvän mielen, jos onnistuu estämään törkeän rikoksen!

Lisää ideoita kehiin ja juttua eri foorumeille.

Kaupungit ja kunnat- foorumilla voisi olla hyvä keskustella, tietysti lakia rikkomatta ja ylilyöntejä välttäen, mutta tärkeintä on nyt toimia ja laajentaa toimintaa koko maan käsittäväksi.

Tehdään rikollisten toiminta mahdottomaksi. Se on kunniavelkamme vanhuksille, jotka haluaisivat asua kotonaan niin pitkään kuin terveys antaa myöten.

On sikamaista, jos se ei onnistu rikollisten tähden!"

Onnea ja menestystä valitsemallanne uralla! Se voi tosin jäädä lyhkäiseksi jos maksanäytteen otto moralla ei onnistu kaikkien taiteen sääntöjen mukaan.

Joka tapauksessa tuo toiminta saisi levitä koko maan kattavaksi, mutta täällä maailman amerikkalaisimmassa maassa eletään kuin elokuvissa, rikoksista ei lauleta.
Mummonpotkijoista kyllä pitäisi.    

1

1712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorrettu

      En lukenut pitkää tekstiäsi, mutta taas kevät koittaa ja mummot ottavat moponsa talleista ja terrorisoivat kaupunkia. kuriin pitäisi laittaa, mutta poliisikin on voimaton. Nytkin viime viikolla ryöstettiin 5 mummorullaa lähikaupoista. Järjestäynyt mummollisuus on vakavaa. Kuka auttaisi minua kun mummo kiilaa jonossa, tukkii automaatit..suojeluraha auttaa kauppiaita, mutta kuka kansalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      88
      5651
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      649
      3703
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      109
      3052
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      337
      2890
    5. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      125
      1922
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      684
      1841
    7. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      15
      1603
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      487
      1463
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      25
      1451
    10. Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?

      Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1131
    Aihe