Entä mummoryöstöt?

Törkeää?

Tuolla kaupungit ja kunnat osastolla värvätään naapurinvartijoita seuraavanlaisella tekstillä:

"Joka päivä saa lukea lehdistä kuinka vanhuksien koteihin on tunkeuduttu ja ryöstetty mitä on löydetty.
Parhaassa tapauksessa on jätetty "maksuksi" huiman kallista pilaantumispisteessä olevaa lihaa tai vaikkapa laatikollinen sitruunoita.

Näitä rikoksia tehtailevat muutamat usein hyvin tunnetut ryhmät tai perheet, joten ei liene kovin vaikeaa ehkäistä rikosta tapahtumasta, sillä riittää kun ajat hetken matkaa perässä kun näet tälläisen epäilyttävän joukon.
Jos ja kun matka jatkuu pitkään, sillä tuskin kukaan menee tekemään rikosta kun perässä seuraa silminnäkijä, niin joku muu voi jatkaa seuraamista.
Itse olen valmis ajelemaan vaikka koko yön, jos näen, että "poliisin vanha tuttu" kiertelee vanhusten asuntojen liepeillä.

Useimmiten ei tarvitse edes autoa, sillä yksin tai kaksin asuvat kaikkein vanhimmat ja avuttomimmat ovat potentiaalisia rikoksen uhreja, joten jos naapurissasi tai ohi menevän tien päässä asuu sellaisia ja sinne menee vieras auto, niin pieni lenkki tuvan kulmalle saa varmasti tunkeilijat toisiin ajatuksiin.

Malli toimii mm. amerikassa ja monessa muussa maassa erinomaisesti.

Ongelmana on mieten tunnistaa varmasti väärällä asialla liikkuvat.

Kuka keksisi miten voisi tunnistaa ammattirikolliset ja heidän kulkupelinsä?

Valokuvaaminen yleisellä paikalla ei ole kiellettyä, joten vieraista kulkijoista kannattaa aina ottaa mahdollisimman paljon kuvia jos niitä vaikka tarvitaan rikoksen selvittelyssä.

Yksikään rikollinen ei tunnusta olleensa paikalla, mutta digikuva kellonaikoineen kännykällä paljastaa rikollisen armottomasti.

Yrittäkää saada kuvaan vähintään auton rekisterinumero ja kasvoja jos mahdollista.

Olisiko mahdollista julkaista jonkinlaisia kuvia Polttoaine.net-tyylisessä hakemistossa?

Julkkistenkin paparazzi-kuvia julkaistaan armottomasti joka lehdessä, eikä syytettä tule.

Eri alueilla ja paikkakunnilla voivat myös toimia omat keinot.

Tärkeintä olisi saada turvattua syrjäisillä paikoilla asuvien vanhusten kotirauha ja omaisuus, sillä minusta se on törkeintä rikollisuuutta mitä olla voi, ryöstää avuttomia ja köyhiä eläkeläisiä!

Eli jos näet epäilyttävän auton, niin perään vain.
Se on pieni vaiva, mutta antaa valtavan hyvän mielen, jos onnistuu estämään törkeän rikoksen!

Lisää ideoita kehiin ja juttua eri foorumeille.

Kaupungit ja kunnat- foorumilla voisi olla hyvä keskustella, tietysti lakia rikkomatta ja ylilyöntejä välttäen, mutta tärkeintä on nyt toimia ja laajentaa toimintaa koko maan käsittäväksi.

Tehdään rikollisten toiminta mahdottomaksi. Se on kunniavelkamme vanhuksille, jotka haluaisivat asua kotonaan niin pitkään kuin terveys antaa myöten.

On sikamaista, jos se ei onnistu rikollisten tähden!"

Onnea ja menestystä valitsemallanne uralla! Se voi tosin jäädä lyhkäiseksi jos maksanäytteen otto moralla ei onnistu kaikkien taiteen sääntöjen mukaan.

Joka tapauksessa tuo toiminta saisi levitä koko maan kattavaksi, mutta täällä maailman amerikkalaisimmassa maassa eletään kuin elokuvissa, rikoksista ei lauleta.
Mummonpotkijoista kyllä pitäisi.    

1

1775

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorrettu

      En lukenut pitkää tekstiäsi, mutta taas kevät koittaa ja mummot ottavat moponsa talleista ja terrorisoivat kaupunkia. kuriin pitäisi laittaa, mutta poliisikin on voimaton. Nytkin viime viikolla ryöstettiin 5 mummorullaa lähikaupoista. Järjestäynyt mummollisuus on vakavaa. Kuka auttaisi minua kun mummo kiilaa jonossa, tukkii automaatit..suojeluraha auttaa kauppiaita, mutta kuka kansalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1325
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    16. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      45
      580
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe