Entä mummoryöstöt?

Törkeää?

Tuolla kaupungit ja kunnat osastolla värvätään naapurinvartijoita seuraavanlaisella tekstillä:

"Joka päivä saa lukea lehdistä kuinka vanhuksien koteihin on tunkeuduttu ja ryöstetty mitä on löydetty.
Parhaassa tapauksessa on jätetty "maksuksi" huiman kallista pilaantumispisteessä olevaa lihaa tai vaikkapa laatikollinen sitruunoita.

Näitä rikoksia tehtailevat muutamat usein hyvin tunnetut ryhmät tai perheet, joten ei liene kovin vaikeaa ehkäistä rikosta tapahtumasta, sillä riittää kun ajat hetken matkaa perässä kun näet tälläisen epäilyttävän joukon.
Jos ja kun matka jatkuu pitkään, sillä tuskin kukaan menee tekemään rikosta kun perässä seuraa silminnäkijä, niin joku muu voi jatkaa seuraamista.
Itse olen valmis ajelemaan vaikka koko yön, jos näen, että "poliisin vanha tuttu" kiertelee vanhusten asuntojen liepeillä.

Useimmiten ei tarvitse edes autoa, sillä yksin tai kaksin asuvat kaikkein vanhimmat ja avuttomimmat ovat potentiaalisia rikoksen uhreja, joten jos naapurissasi tai ohi menevän tien päässä asuu sellaisia ja sinne menee vieras auto, niin pieni lenkki tuvan kulmalle saa varmasti tunkeilijat toisiin ajatuksiin.

Malli toimii mm. amerikassa ja monessa muussa maassa erinomaisesti.

Ongelmana on mieten tunnistaa varmasti väärällä asialla liikkuvat.

Kuka keksisi miten voisi tunnistaa ammattirikolliset ja heidän kulkupelinsä?

Valokuvaaminen yleisellä paikalla ei ole kiellettyä, joten vieraista kulkijoista kannattaa aina ottaa mahdollisimman paljon kuvia jos niitä vaikka tarvitaan rikoksen selvittelyssä.

Yksikään rikollinen ei tunnusta olleensa paikalla, mutta digikuva kellonaikoineen kännykällä paljastaa rikollisen armottomasti.

Yrittäkää saada kuvaan vähintään auton rekisterinumero ja kasvoja jos mahdollista.

Olisiko mahdollista julkaista jonkinlaisia kuvia Polttoaine.net-tyylisessä hakemistossa?

Julkkistenkin paparazzi-kuvia julkaistaan armottomasti joka lehdessä, eikä syytettä tule.

Eri alueilla ja paikkakunnilla voivat myös toimia omat keinot.

Tärkeintä olisi saada turvattua syrjäisillä paikoilla asuvien vanhusten kotirauha ja omaisuus, sillä minusta se on törkeintä rikollisuuutta mitä olla voi, ryöstää avuttomia ja köyhiä eläkeläisiä!

Eli jos näet epäilyttävän auton, niin perään vain.
Se on pieni vaiva, mutta antaa valtavan hyvän mielen, jos onnistuu estämään törkeän rikoksen!

Lisää ideoita kehiin ja juttua eri foorumeille.

Kaupungit ja kunnat- foorumilla voisi olla hyvä keskustella, tietysti lakia rikkomatta ja ylilyöntejä välttäen, mutta tärkeintä on nyt toimia ja laajentaa toimintaa koko maan käsittäväksi.

Tehdään rikollisten toiminta mahdottomaksi. Se on kunniavelkamme vanhuksille, jotka haluaisivat asua kotonaan niin pitkään kuin terveys antaa myöten.

On sikamaista, jos se ei onnistu rikollisten tähden!"

Onnea ja menestystä valitsemallanne uralla! Se voi tosin jäädä lyhkäiseksi jos maksanäytteen otto moralla ei onnistu kaikkien taiteen sääntöjen mukaan.

Joka tapauksessa tuo toiminta saisi levitä koko maan kattavaksi, mutta täällä maailman amerikkalaisimmassa maassa eletään kuin elokuvissa, rikoksista ei lauleta.
Mummonpotkijoista kyllä pitäisi.    

1

1754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorrettu

      En lukenut pitkää tekstiäsi, mutta taas kevät koittaa ja mummot ottavat moponsa talleista ja terrorisoivat kaupunkia. kuriin pitäisi laittaa, mutta poliisikin on voimaton. Nytkin viime viikolla ryöstettiin 5 mummorullaa lähikaupoista. Järjestäynyt mummollisuus on vakavaa. Kuka auttaisi minua kun mummo kiilaa jonossa, tukkii automaatit..suojeluraha auttaa kauppiaita, mutta kuka kansalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3028
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2097
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1968
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1823
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1553
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe