Tällä teknikolla on jo 41v takana ja ajattelin vielä lähteä työnohessa insinööriopintoihin. Mietityttää vaan, että olenkos jo liian vanha opinahjoon, sillä olisin 45 valmistuessani. Oppiminen ei huoleta vaan oma ikä :(
Oonkohan jo liian vanha?
S-Teknikko
101011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itse olen 42 ja kohta eka vuosi amk opintoja takana, että se siitä pohtimisesta, seuraava kysymys?
54 ½! Ja loppua ei näy!
Hienoa tavata kohtalontovereitaan joten ei muuta kuin pääsykokeisiin. Kahden vaiheilla olen ollut mennäkkö vai ei mutta uuden oppiminen on karmea kipinä ja sitä jotenkin kaipaa jotain uutta elämälleen. Vaimo on myönteinen asialle eikä lapsen hoito tuota ongelmia. Uskon jopa työnantajan olevan erittäin suopea ajatukselle ja varmasti järjestää tulevat harjoittelut eri osastoilla sekä työaikajoustot.
...eikä muutenkaan oppimaan uutta. Se on vain hienoa, jos vanhemmalla iällä riittää energiaa ja mielenkiintoa opiskeluun.
Eilen oli telkkarissa mies, päälle 80v, joka väitteli tohtoriksi ja kertoi että opinnot jatkuvat, tavalla tai toisella:)Eli sinulla on vielä pitkä matka siihen, tsemppiä!
Et ole liian vanha jos olet itse sitä mieltä että haluat oppia uutta. Itse olen juuri 40-vuotiaana saanut ekonomin paperit ja aion vielä jatkaa opintoja. Eilen näin dokumentin suomalaisesta miehestä, joka väitteli tohtoriksi 80-vuotiaana, eli se siitä ikärasismista.
Sinulla on elämänkokemusta, joka nuoremmilta puuttuu. Käytä sitä vahvuutena. Sitä paitsi ei ole pakko hirveästi muiden opiskelijoiden kanssa pyöriä jos ei halua, monet kurssit voi suorittaa etänä ja itse suoritin motivoituneena maisteriopinnot 3 kertaa normaalia nopeammin.
tsemppiä
Aloitin itse tammikuussa inssiopinnot ja ikää on 42. On pari teknikkoa luokassa, jotka mua vanhempia ja samanikäisiä muuten aika monta. Siitä vaan, porukka alkaa olla aika fiksuu tossa iässä ja jumalaton työkokemus puhuu omaa kieltään. Eli jotkut opetettavat asiat voi olla aika helppoja. Matemaattiset aineet tökkii, ei muista mitään kouluajoilta, mut sama kaikilla. Ja opettajat kohtelee ihan erityyliin kuin joskus muinoin. Ihan mukavaa on. Suoaittelen.
Tuo sama tuli itsellekin mieleen, eli opettajien suhtautuminen. Hammaslääkärissä käyntikin oli "kouluaikoina" miellyttävämpi kokemus kun joutua opettajien kiirastuleen.
Haen SAMK:iin 2.6 ja jos pääsee, niin sitten ... no aika näyttää. 50 vuotias S-teknikko
Nähhään siellä, Turun amk kun tekee yhteistyötä kyseisen oppilaitoksen kanssa.