Terve. Pohdin tässä ammatinvalintaa, ja kiinnostaisi tietää teidän käytännön kokemuksia, millaista on mielestänne röntgenhoitajan työ verrattuna sairaanhoitajan työhön. Onko työ luonteeltaan tavallaan miten paljon erilaista näiden ammattien välillä. Röntgenhoitajan työkö on itsenäisempää..? Kertokaa kokemuksianne ja näkemyksiänne. Kiitos!
röntgenhoitaja vs sairaanhoitajan työ..
heikkinen.......
21746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
että tässä olisi puhe seuraavasta tehyn puheenjohtajasta. Erehdyin, mutta joka tapauksessa olen röntgenhoitajan kannalla.
Kysyä voisi ennemminkin, että mitä yhteistä näillä kahdella ammatilla on. Potilas. Eroja taas on melkoisesti.
Suurin ero löytyy varmasti potilaskontaktin laadusta. Koska röntgenosastolla ei ole omia potilaita, potilaskontaktit saattavat olla hyvinkin lyhyitä vaikka sama potilas kävisikin tutkimuksissa useammin. Sairaanhoitaja saattaa hoitaa samaa potilasta kauanko? Kuukauden, kaksi, kolme? Niin kauan kun potilas hoitoyksikössä on.
Toinen keskeinen ero on työn sisällössä. Sairaanhoitajat toteuttavat potilaan perushoitoa ja sen lisäksi hoitotoimenpiteitä, röntgenhoitajan toimenkuvassa perushoitoa on huomattavasti vähemmän (jopa niukasti, voisi sanoa) ja työnkuva painottuu voimakkaasti kuvantamistutkimuksiin,-toimenpiteisiin tai sädehoitoihin.
Koulutus on täysin erilainen, yhteistä löytyy terveydenhuollossa tarvittavien yleisopintojen muodossa: anatomia, fysiologia, farmakologia jne.