SAS lopetti lennot Tampereelle?

kajjjj

Lopettiko SAS lentämisen Tampereen ja Kööpenhaminan välillä?

12

1338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zwolle

      No kuka helvetti sinne Tampereelle nyt edes haluaisikaan? Leipurikin voi nyt lennellä vaan sillä Raijanairilla. Hähähähähä...

      • lennetään

      • kajjjj

        Kuka leipuri?


      • tiedosta!

      • Kaaajjaja

      • loppuu

      • M_atkailija
        tiedosta! kirjoitti:

        Ja tämä tilasto liittyi miten mihin..?

        Se liittyi lentoyhtiöiden pörssikurssien kehitykseen, eli siihen miten sijoittajat arvioivat yhtiöiden arvoa so. yhtiön toimintakykyä ja tulevaisuudennäkymiä.


      • niin.,.
        M_atkailija kirjoitti:

        Se liittyi lentoyhtiöiden pörssikurssien kehitykseen, eli siihen miten sijoittajat arvioivat yhtiöiden arvoa so. yhtiön toimintakykyä ja tulevaisuudennäkymiä.

        Eli ei aiheeseen millään tavalla :)


    • MiKiKo

      Typerä päätös SAS:lta varsinkin kun aamun menoja illan paluu olivat aina täysiä ja hinnat pilvissä. Iltapäivävuoro ei kai välttämättä ollutkaan kovin kannattava.

      No - SAS yritää nyt ohjata kaikki matkustajansa Arlandan kautta. SAS/Blue1 lentää Tampereen ja Arlandan väliä neljästi päivässä.

      Köpiksen vuoron lopetus on varmasti jonkinlainen noste Air Balticille, joka lentää joka aamu Tampereelta Riikaan ja palaa illalla takaisin. Riian kautta lentää kätevästi ja edullisesti useisiin Euroopan kohteisiin. Tämä vaihtoehto saa varmasti huomattavasti lisää matkustajia varsinkin kun aamulennon lähtöaikakin on Tampereelta vasta klo 8.00 (vrt. Finnair 6.15 ja 6.30 ja Blue1 6.30)

      Uskon, että SAS paluttaa Tampere-Köpis vuoron syksyllä kunhan liikematkustus taas pikkuhiljaa lähtee käyntiin. Monien firmojen matkustuskiellot ovat pistäneet lentoyhtiöt koville.

      • ystävä hyvä

        Juu tuntuu vähän joka firmalla putoavan bisnesreittejä pois isolla kädellä ja kesäksi satsataan lomakohteisiin. Onhan siinä tietty selkeä logiikka. Jos tässä taloustilanteessa lentoyhtiö vielä kattelee mihin suuntaan homma menee eikä tee mitään niin syksyllä saattaa olla jo vähän liian myöhäistä tehdä mitään.


      • tilalle
        ystävä hyvä kirjoitti:

        Juu tuntuu vähän joka firmalla putoavan bisnesreittejä pois isolla kädellä ja kesäksi satsataan lomakohteisiin. Onhan siinä tietty selkeä logiikka. Jos tässä taloustilanteessa lentoyhtiö vielä kattelee mihin suuntaan homma menee eikä tee mitään niin syksyllä saattaa olla jo vähän liian myöhäistä tehdä mitään.

        Ryanair aloittaa ehkä jo loppukesästä
        Tampere-Köpis lennot


    • Nimetön

      Suorat lennot Kööpenhaminasta Tampereelle eivät olleet SASsin vaan Blue1:n lentoja. Ne on kyllä lopetettu ainakin toistaiseksi.

      Toisaalta taas SAS-ryhmä (SAS Blue1 ym.) kyllä lentää kyseistä väliä mutta ei suorana vaan Tukholman kautta. Ei tietenkään sama asia kuin suora lento, mutta nopeimmillaan kolmisen tuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe