SAS lopetti lennot Tampereelle?

kajjjj

Lopettiko SAS lentämisen Tampereen ja Kööpenhaminan välillä?

12

1300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zwolle

      No kuka helvetti sinne Tampereelle nyt edes haluaisikaan? Leipurikin voi nyt lennellä vaan sillä Raijanairilla. Hähähähähä...

      • lennetään

      • kajjjj

        Kuka leipuri?


      • tiedosta!

      • Kaaajjaja

      • loppuu

      • M_atkailija
        tiedosta! kirjoitti:

        Ja tämä tilasto liittyi miten mihin..?

        Se liittyi lentoyhtiöiden pörssikurssien kehitykseen, eli siihen miten sijoittajat arvioivat yhtiöiden arvoa so. yhtiön toimintakykyä ja tulevaisuudennäkymiä.


      • niin.,.
        M_atkailija kirjoitti:

        Se liittyi lentoyhtiöiden pörssikurssien kehitykseen, eli siihen miten sijoittajat arvioivat yhtiöiden arvoa so. yhtiön toimintakykyä ja tulevaisuudennäkymiä.

        Eli ei aiheeseen millään tavalla :)


    • MiKiKo

      Typerä päätös SAS:lta varsinkin kun aamun menoja illan paluu olivat aina täysiä ja hinnat pilvissä. Iltapäivävuoro ei kai välttämättä ollutkaan kovin kannattava.

      No - SAS yritää nyt ohjata kaikki matkustajansa Arlandan kautta. SAS/Blue1 lentää Tampereen ja Arlandan väliä neljästi päivässä.

      Köpiksen vuoron lopetus on varmasti jonkinlainen noste Air Balticille, joka lentää joka aamu Tampereelta Riikaan ja palaa illalla takaisin. Riian kautta lentää kätevästi ja edullisesti useisiin Euroopan kohteisiin. Tämä vaihtoehto saa varmasti huomattavasti lisää matkustajia varsinkin kun aamulennon lähtöaikakin on Tampereelta vasta klo 8.00 (vrt. Finnair 6.15 ja 6.30 ja Blue1 6.30)

      Uskon, että SAS paluttaa Tampere-Köpis vuoron syksyllä kunhan liikematkustus taas pikkuhiljaa lähtee käyntiin. Monien firmojen matkustuskiellot ovat pistäneet lentoyhtiöt koville.

      • ystävä hyvä

        Juu tuntuu vähän joka firmalla putoavan bisnesreittejä pois isolla kädellä ja kesäksi satsataan lomakohteisiin. Onhan siinä tietty selkeä logiikka. Jos tässä taloustilanteessa lentoyhtiö vielä kattelee mihin suuntaan homma menee eikä tee mitään niin syksyllä saattaa olla jo vähän liian myöhäistä tehdä mitään.


      • tilalle
        ystävä hyvä kirjoitti:

        Juu tuntuu vähän joka firmalla putoavan bisnesreittejä pois isolla kädellä ja kesäksi satsataan lomakohteisiin. Onhan siinä tietty selkeä logiikka. Jos tässä taloustilanteessa lentoyhtiö vielä kattelee mihin suuntaan homma menee eikä tee mitään niin syksyllä saattaa olla jo vähän liian myöhäistä tehdä mitään.

        Ryanair aloittaa ehkä jo loppukesästä
        Tampere-Köpis lennot


    • Nimetön

      Suorat lennot Kööpenhaminasta Tampereelle eivät olleet SASsin vaan Blue1:n lentoja. Ne on kyllä lopetettu ainakin toistaiseksi.

      Toisaalta taas SAS-ryhmä (SAS Blue1 ym.) kyllä lentää kyseistä väliä mutta ei suorana vaan Tukholman kautta. Ei tietenkään sama asia kuin suora lento, mutta nopeimmillaan kolmisen tuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe