Kysymys

Sivusta seuranneena ko palstaa
Kysyisinkin onko Linuxilla turvallisempi asioida nettipankeissa ,kun nykyään on niin paljon viruksia ja urkintaohjelmia windowssin puolella?
19579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kyllä on.

Äänestä
  • Ei tarvi mitään säädellä, toi mitä sanoit on silkkaa paskanjauhamista.

    Mulla linuxilla toiminut pankkijutut hyvin, normaalit selaimet jne eikä mitään säätöjä.

    Äänestä

Mitenkä ajattelit ytimelläsi asioida nettipankeissa?

Äänestä
  • puuhaa kun sitä niin moni harrastaa. Aloittaja tarkoitti varmastikin linux-jakelua eikä pelkkää ydintä ja vastaan sunkin puolestais että hyvin se linux-jakelu sopii pankkiasiointiin, on turvallinen.

    Äänestä

Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä jolla on rahaa/organisoitumista takana ja jota tuetaan kunnolla tietoturvapäivityksin on erittäin turvallinen.

Linux-pohjaisia käyttöjärjestelmiä on kuitenkin lukuisia ja ihan kaikki ei välttämättä ole turvallisia. Windows -merkkiset käyttöjärjestelmät ovat kuitenkin varsin turvattomia, että helposti tätä turvallisemman käyttöjärjestelmän löytää.

Äänestä

Kaikki virus ym. urkinta on räätälöity windowsille. Linuxiin ei ole toimivia örkkejä, siksi käytän sitä kaikkeen netissä liikkumiseen.

Linuxiin täytyisi käyttäjän itsensä asentamalla asentaa jokin haitake jos sellainen olisi olemassa, kun windowsiin riittää jonkun saastuneen sivun avaaminen ja örkit tarttuvat automaattisesti käyttäjän tietämättä.

Äänestä
  • Ihanko oikeasti uskot noin

    Äänestä

  • sentään kirjoitti:

    Ihanko oikeasti uskot noin

    Kyllä se vaarallisempaa voi olla sillä Windowsiin on paljon helpompaa ujuttaa keyloggeri kuin Linuxiin. Suoraanhan silläkään ei pankkitilille pääse mutta periaatteessa sillä saattaa löytää algoritmin jolla turvaluvut on tehty.

    Sitten oli vielä niitä uudelleenohjauksia tai peilauksia vai mitä ne oli että etärosvo pystyy tulemaan pankkiin samaan aikaan kanssasi ja käyttämään tiliäsi, tästähän oli taannoin jotain uutisointia mutta en muista tarkemmin. Minua ei huoleta sillä käytän Windowsia pankkiasiointiin äärimmäisen harvoin.

    Äänestä

  • Ei ole ainoataan haavoittuvuutta jolla tuo olisi mahdollista.

    Äänestä

Kiitos vastanneille. Tämä oli tällainen eräänlainen testi josta huomasimme, että Linux-käyttäjät ovat yleensä kärkkäämmin, nopeammin ja suuremmalla joukolla vastaamassa tällaisiin kysymyksiin. Tästä voimme päätellä, että heillä taitaa mennä koko päivä sen koneen kanssa räplätessä kun voivat pitää nettiä ja keskustelupalstoja lähettyvillä

Pitäydyn siis edelleenkin Windowsissa ja tutustun Linuxiin vasta kun sen ympärille on kehittynyt terve ja monipuolinen yhteisö joka ei koostu pelkästään peräkammarin nörteistä.

Äänestä
  • Kiitos vastaajille asia selvisi Linux on turvallisempi eikä tarvitse mitään virustorjunta ohjelmia

    Äänestä

Normaalisti käytetty Vista on 100% turvallinen.

Äänestä
  • Jos vista on turvallinen niin miksi pitää erikseen asentaa virustutkan ja mahdollisesti firewall?

    Eikö ole mahdollista, että normaalilla käytöllä voi koneseen tulla ylimääräisiä pöpöjä?

    Äänestä

  • Ja mitä sellaisella tekee turvallisessa käyttöjärjestelmässä?

    Äänestä

  • joku kirjoitti:

    Jos vista on turvallinen niin miksi pitää erikseen asentaa virustutkan ja mahdollisesti firewall?

    Eikö ole mahdollista, että normaalilla käytöllä voi koneseen tulla ylimääräisiä pöpöjä?

    Ihan siksi kuin linuxeissakin pitää rootkittejä ajoittain tarkistaa, palomuurit toki sielläkin.

    Äänestä

  • ................. kirjoitti:

    Ihan siksi kuin linuxeissakin pitää rootkittejä ajoittain tarkistaa, palomuurit toki sielläkin.

    >...rootkittejä ajoittain tarkistaa, palomuurit...

    Mistä tuollainen harhakäsitys mahtaa olla peräisin? Microsoftin propaganda-osastoltako? ;)

    Äänestä

  • pisteitä kirjoitti:

    >...rootkittejä ajoittain tarkistaa, palomuurit...

    Mistä tuollainen harhakäsitys mahtaa olla peräisin? Microsoftin propaganda-osastoltako? ;)

    Ja sinulla on Ubuntu, eikö vain?

    Äänestä

  • ........... kirjoitti:

    Ja sinulla on Ubuntu, eikö vain?

    >...eikö vain?

    Ei ole vaan Fedora.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T.Pulliainen kirjoitti:

Sivusta seuranneena ko palstaa
Kysyisinkin onko Linuxilla turvallisempi asioida nettipankeissa ,kun nykyään on niin paljon viruksia ja urkintaohjelmia windowssin puolella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu