Olen suunnitellut muuttavani Ruotsiin lukion toiseksi vuodeksi. Aloitan lukion vasta ensi syksynä, joten asia ei ole vielä kovin ajankohtainen, mutta haluan ottaa asioista hyvissä ajoin selvää ja miettiä onko se edes rahallisesti mahdollista.
Koulu johon haluaisin sijaitsee noin 100 km päässä Tukholmasta pienessä kunnassa nimeltä Rimbo. Koulussa on asuntola, mutta haluan ehdottomasti ottaa koirani mukaan, joten haluaisinkin tietää vuokra-asuntojen hintatasoa tällaisella ei-niin-hyvällä sijainnilla. Myös soluasuntojen hinnat kinnostavat. Yritin jo etsiä ruotsalaista asunnonvälitystoimistoa netistä, että olisi vähän voinut katsoa niitä hintoja, mutta en löytänyt oikein mitään. Joten sellaisiakin voi joku ystävällinen linkittää.
Minua kiinnostavat myös bussilippujen hinnat Ruotsissa.
En laittanut tätä vaihto-oppilas osioon, koska kysymykseni koskivat mielestäni enemmän siellä asumista kuin vaihto-oppilaana olemista (kun en edes sanan varsinaisessa merkityksessä vaihtariksi ole menossa. Kai..)
Ruotsiin vuodeksi, vuokra-asuntojen ja bussilippujen hinnat?
4
1710
Vastaukset
- edvard
josta voit katsoa. www.blocket.se ja siellä meet sivulle bostäder. ONNEA.
- Tietäjäeinari
Tukholmasta saa helposti vuokra-asunnon. Itse voin suositella mmm. www.bostadsdirekt.com nimistä vuokra-asunnonvälitysfirmaa. Jos sen kautta ei saa asuntoa niin pitää olla todella tumpelo. Homma toimii siellä sillai, että maksat 690 kruunua välityspalkkiota ja saat sen jälkeen kuudeksi viikoksi nettiin salasanan ja pääset katsomaan yksityisten ihmisten tarjoamia vuokra-asuntoja. Siellä on satoja ja satoja vapaita asuntoja alkaen todella halvasta jne. Ja sen jälkeen ei muuta kuin soittelemaan. Kaikki asunnot ovat siis vapaita eikä niitä ole mitenkään varattu etukäteen. Itse olen käyttänyt kahteen otteeseen kyseistä firmaa ja molemmilla kerroilla olen saanut asunnon jo samana päivänä.
Rimbo on vähän syrjässä Tukholmasta katsottuna, mutta kylä kuuluu Tukholman läänin lippuhommaan, eli kuukausilippu maksaa 690 kruunua ja siihen hintaan saat ajaa kaikilla mahdollisilla julkisilla vehkeillä yötä päivää niin paljoin kuin sielu sietää. Eli halpaa kuin mikä.- Fasulas
Hei, etsin vuokkra asunnot gotenborgista, mista kautta voi etsia sita? tietaako kukaan vastaava sivu kuin bostadsdirekt.com jolla voi myos lukea englantia?
- lieneeään
Fasulas kirjoitti:
Hei, etsin vuokkra asunnot gotenborgista, mista kautta voi etsia sita? tietaako kukaan vastaava sivu kuin bostadsdirekt.com jolla voi myos lukea englantia?
Ruotsin virallinen kieli?
Missä maassa on gotenborg?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645200Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti672405- 2622362
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362349Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191634Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191458Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491048- 891006
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v13953- 66937