Terve,
Tietääkö kukaan mistä voisi kysellä kohtuullisella hinnalla NOx-anturia 2004 1.6FSI Golffiin?
Laakkosella aika suolainen hinta 450€.
Golf V NOx-anturi
8
7169
Vastaukset
- Emmi Vilèn
www.annetaan.net
ei vaan just nyt oo myynniss' - golffilajaminenkallista
Itelläni Golf V 1.6 FSI -04 sytytti NOx anturin, ja selvisi nopeasti että sen vaihtaminen maksaisi yli 500€ (eikä ole takuuta, että sen vaihtaminen 100% auttaisi, jos vika onkin jossain muussa kuin itse anturissa).
Tehdastiedotteesta 16.12.2009 löytykin tälläistä tietoa, että VW on itse myöntänyt että noissa nox antureissa, jotka ovat -a ja -c loppuisia on valmistusvirhe ja VW on sanonut, että ne pitäisi vaihtaa viattomiin -D loppuisiin. Olen törmännyt foorumeilla lukuisiin keskusteluihin tästä nox anturista, kun kaikki ihmettelevät, miksi ne pamahtelee rikki. Eikö Volkswagenin olisi pitänyt informoida kaikkia merkkihuollon asiakkaita ja vaihtaa anturit viattomiin eikä laittaa 500€ laskuja perään???
Nyt kuitenkin herää kysymys: Mistä me oltaisiin voitu tietää tästä mahdollisuudesta? En joka päivä googlaile sanalla "golf 1.6 nox anturi" ja järkevää olisikin, että VW huoltoja tekevät ihmiset saisivat tietää ton VW:ltä. No, mun auto ollut juuri noissa huolloissa, eikä kukaan ole mitään sanonut ... !!! Ja tietysti alan kaivamaan tätä juttua, vasta kun se anturi hajoaa eli 6v tämän jälkeen.
Kävin äsken VW:n huollossa, selitin huollon asiakaspalvelijalle tilanteen ja näytin paperit jossa lukee asia englanniksi. Asiakaspalvelija huutaa ja naureskelee minulle "ymmärrät väärin lukemasi" ja sanoo ottavansa auton mielellään maksulliseen huoltoon ja sitten sanoo keskustelun olevan tylysti ohi. Onpas tullut kyseiseltä konsernilta paljon paskaa viallisten osien ja kaiken maailman salailun suhteen... Mitä seuraavaks??? Ja kaikista firman virheistä maksaa asiakas ja saa vielä vittuilut kaupan päälle.
Kannattaa tarkistaa, onko teidän anturissa -A tai -C loppuinen koodi, jos on vanhempi kuin viikko 41/2004. Siinä tapauksessa se on viallinen ja sanoivat mulle että saa soittaa ja valittaa numeroon: 010 5332 910 . Mielestäni todella törkeää VW:ltä ja olisi pitänyt huollon yhteydessä asiakkaalle ilmottaa ja vaihtaa!!!!!- fdfdshj
Ihmeellistä trollausta.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/7043078/touran-kokemuksia
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=402.msg536615#msg536615
- voihan_trolli
Ebay. alkaen 60e.
- VWt-ei-kestä
Museoauto jo - paalaten vaan
- voihan_trolli
Taas selvisi nopsasti. Selvitysprosenntti kasvaa.
- kokenutmoisen
Joo tuosta kalliista lambdasta & anturiboxista oli aikanaan takaisinkutsu Euroopan monissa maissa ja ainakin Englannissa. Omasta FSI:stä se poksahti n. 100tkm ajettuna ja menin merkkihuoltoon valittamaan ja vetosin Englannin takaisinkutsuun. Takaisinkutsu oli Suomessa kampanja/tarkastus josta oli merkkihuollossa liimattu takapyöräkoteloon tarra. Lodja oli ollut tarkastettaessa ehjä... Kolmen-neljän puhelinkeskustelun jälkeen Metro-Auto päätyi sellaiseen ratkaisuun, että silloin lähes 600€ lambda&boxi myytiin minulle n. puoleen hintaan ja vaihdoin sen omassa tallissa itse.
Muutama muovimutteri irti ja pohjan muovinen peitelevy löysälle. Levyn päällä oli lapiollinen hiekoitushiekkaa ja se oli ikävin osa. Lambda-avain on pakko olla ja se irroitettava lambda on ikävästi alkuper. pakoputkessa yläpuolella ja aukikiertäminen kestää jonkin aikaa...
Käytettyä ei kannata ostaa sillä se on tod.näk. sökö. - humpataan
Hevonhumppaa ja höpöhöpöjuttua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711328
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121309Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18965
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114834Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45833- 15762
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64752- 38639
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72633