Omatalo

Ollaan ostamassa 1,5 kerroksista 166 m*m tarjouspaketti "omataloa".
Mitä sanottavaa teillä on omatalon "laadusta"?
Kanattaako tällaiset "tarjous"-paketit vielä kilpailuttaa?
Haukkuja ja kehuja "Omatalosta"!
61727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarjouksissa on joitakin lisäetuja, mutta vastaavasti joitakin perustoimitukseen kuuluvia on karsittu. Kannattaa katsoa tarjous tarkkaan läpi.
Omatalolla kilpailee hinnalla ei laadulla.Joka ei aina ole se paras vaihtoehto.Samaa laatua kuin k-raudan halpatyökalut.

Äänestä
  • Oma kokemus Omatalosta oli kyllä hyvä hinta ei ollu kylläkään halvin mutta kokonaisuus oli mielestäni paras ja tyytyväisiä on kyllä oltu. Kilpailuttaminen kyllä kannattaa aina niin saa ainakin vedettyä mahdolliset löysät pois. Tarjousten vertailussa vaan kannattaa kyllä käyttää jotain ammattilaista kun on muuten kyllä aika vaikea saada selkoa. Vertaus halpatyökaluihin oli kyllä vähän omituinen koska ainakaan meidän kohdalla pelkkä paketti hinta olisi ollut kilpailijalla halvempi mutta kokonaisuus ratkaisi.

    Äänestä

  • K-Raudan halpatyökalujen kanssa, nehän maksaa yleensä 3* enemmän kuin jossain halpamarketissa...

    Äänestä

  • amt kirjoitti:

    Oma kokemus Omatalosta oli kyllä hyvä hinta ei ollu kylläkään halvin mutta kokonaisuus oli mielestäni paras ja tyytyväisiä on kyllä oltu. Kilpailuttaminen kyllä kannattaa aina niin saa ainakin vedettyä mahdolliset löysät pois. Tarjousten vertailussa vaan kannattaa kyllä käyttää jotain ammattilaista kun on muuten kyllä aika vaikea saada selkoa. Vertaus halpatyökaluihin oli kyllä vähän omituinen koska ainakaan meidän kohdalla pelkkä paketti hinta olisi ollut kilpailijalla halvempi mutta kokonaisuus ratkaisi.

    varsin huumorintajuista touhua, ei useastikaan ymmärretä muuta kuin että hintaa saatava pois koska Kakekin sai. Eikä istu tajuntaan kun hinta muuttuu niin muuttuu paketissakin jotain - ei ole enää noita "asiantuntija-kilpailuttajien" löysiä hinnoissa. Mutta saahan jokainen kuvitella tekevänsä "halvalla laatu-ostoksia".

    Äänestä

  • Taavitsainen kirjoitti:

    varsin huumorintajuista touhua, ei useastikaan ymmärretä muuta kuin että hintaa saatava pois koska Kakekin sai. Eikä istu tajuntaan kun hinta muuttuu niin muuttuu paketissakin jotain - ei ole enää noita "asiantuntija-kilpailuttajien" löysiä hinnoissa. Mutta saahan jokainen kuvitella tekevänsä "halvalla laatu-ostoksia".

    En nyt ihan tuotakaan kyllä tarkoittanut asiantuntijan apuna käyttämisellä mutta jos oma kokemus taloista on se että kaikki ne on samanlaisia ja niissä on varmaan sitten sama toimitussisältökin ja musta tuntuu et tuo myyjä on mukava ja sillä on kivan näköisiä kuvia niin silloin olis kyllä ehkä hyvä käyttää jotain asiasta jotain ymmärtävää apuna. Esim vastaavatyönjohtaja joka on joka tapauksessa pakko ottaa vois vilkaista et tarjoukset on edes jollain tapaa vertailu kelpoiset sisältönsä ja valmiusasteensa puolesta.

    Pelkän halvimman hinnan hakemisella homma kariutuu varmasti kiville jos luit viestin kokonaan niin ei meidänkään paketti halvin ollu eroa halvimpaan oli useita tuhansia euroja.

    Äänestä

Meille tuli omatalon paketti ja kaikki meni ihan ok. Laadusta en tiedä enkä voi verrata muihin, koska ei ole muista kokemusta. Talo ollut nyt kaks vuotta pystyssä ja vielä on kasassa ja viima ja tuisku pysyvät ulkopuolella.
Tavaran toimituksessa oli jotain puutteita, mutta ne hoidettiin ihan hyvin. Puuttuvia tarvikkeita sai hakea k-raudasta talopaketin laskuun, edellyttäen, että myyjä/omatalo antoi laskutusluvan todettuaan puutteet.
Eiköhän se ole arpapeli meneekö kaikki hyvin vai hyvin huonosti. Kaikillehan sattuu virheitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kva kirjoitti:

Ollaan ostamassa 1,5 kerroksista 166 m*m tarjouspaketti "omataloa".
Mitä sanottavaa teillä on omatalon "laadusta"?
Kanattaako tällaiset "tarjous"-paketit vielä kilpailuttaa?
Haukkuja ja kehuja "Omatalosta"!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu