"Roskaruokakin"

tehdään

maataloustuotteista, ja se on halpaa ja niin hyvää, että sitä syödään aivan ähkyyn asti ja sitten lihotaan.
Roskaruuankin pitäis olla paljon kalliimpaa, mutta minkäs voit, kun se on niin halpaa.

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruokatottumusten vääristyminen johtuu monista tekijöistä. Yksi näistä tekijöistä on markkinatalousajattelu. Ruoan menekkiä on ruvettu kasvattamaan tavaroiden myynnin malliin.

      Esim. alati suurentuvat annoskoot ja niihin liittyvä hintamainonta luo illuusion, että syömällä paljon säästää rahaa. Fysiologisesti ihmisen tulisi syödä vain niin paljon kuin hän kuluttaa. Nykyisellä työnteolla ja vapaa-ajan liikkumisella kulutus ei ole suuren suuri. Ei paljon yli perusaineenvaihdunnasta, jonka avulla ihminen pysyy toimivana organismina. Perusaineenvaihduntaan kuuluuvat ihmisen elintoiminnot kuten hengitys, sydämen toiminta, ruoansulatus ym.

      Ruoan markkinointi tulisi kohdentaa terveyttä edistävään ruokaan. Siinä on vain se paha puoli, että terveellinen ruoka maksaa joissakin tapauksissa enemmän kuin energiapainotteinen ruoka. Kuluttajien terveystietoisuus pitäisi saada nousemaan. Ruoan hankkimisen ainoa kriteeri ei voi olla sen halpa hinta.

      Suomalainen ruoka on tutkitusti maailman puhtainta, valvotuinta ja terveellisintä. On vain osattava valita oikein. Pitäisi päästä pois siitä sota-ajan traumasta, että kun ruokaa on tarjolla , niin pitää syödä ähkyyn. Kyllä Suomessa ruokaa on vielä saatavana huomennakin, ei joka kerta tarvitse leuan kiiltää ja napin lentää housunkauluksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1268
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      94
      904
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      23
      857
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      750
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      94
      730
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      638
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      558
    Aihe