Perhetaustoista

satu50

Uskotteko, että taustanne on vaikuttanut perheenne kokoa koskeviin valintoihin?
Oletteko itse mahdollisesti suurperheestä? Pienehköstä perheestä? Ainoita lapsia?
Ovatko mahdolliset sisaruksenne valinneet samantyyppisesti vai toisin?

14

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamaliini

      Olemme mieheni kanssa kumpikin 3 lapsisesta perheestä. Minun sisaruksillani on kummallakin 2 lasta ja mieheni yhdellä sisaruksella ei yhtään ja toisella se 2 lasta.
      En tideä miksi olemme 8 lapseen päätyneet, mutta näin vain kävi:)
      Pienenä halusin 8 lasta ja isompana 4, mutta sitten vain vauvakuume iski ja kun elämäämme ja perheeseemme sopi niin saivat tulla.

    • En usko, että omalla taustallani on ollut vaikutusta perheen kokoon.

      Olen itse viisilapsisesta perheestä. Vanhempani puolestaan ovat toinen kaksi- toinen nelilapsisesta perheestä.

      Sisarukseni ovat valinneet näin: yhdellä yksi lapsi, kahdella kolme lasta ja yhden valinta on veeluus.

      Muihin elämänvalintoihin: koulutukseen, työhön, arvoihin jne. sen sijaan uskon lapsuudenkodilla olleen paljon enemmän vaikutusta.

      • Inkeri70

        vaikka miten luen ja mietin mikä typokin se voisi olla niin en keksi! Siis mitä tarkoittaa veeluus??


      • Inkeri70 kirjoitti:

        vaikka miten luen ja mietin mikä typokin se voisi olla niin en keksi! Siis mitä tarkoittaa veeluus??

        Taisin vahingossa käyttää epäselvää termiä. Eli siis keskimmäinen kolmesta veljestäni on ns. vela eli vapaaehtoisesti lapseton.


      • vapaaehtoinen
        satu50 kirjoitti:

        Taisin vahingossa käyttää epäselvää termiä. Eli siis keskimmäinen kolmesta veljestäni on ns. vela eli vapaaehtoisesti lapseton.

        lapsettomuus...eikös siittä tuu vala-...VApaaehtoinen LApsettomuus
        (vapaaehtoinen on yhdyssana)


      • vapaaehtoinen kirjoitti:

        lapsettomuus...eikös siittä tuu vala-...VApaaehtoinen LApsettomuus
        (vapaaehtoinen on yhdyssana)

        miksi juuri tuo nimitys on vakiintunut käyttöön.
        Yritin kurkkia Velojen keskustelupalstoillekin ja etsiä syytä valintaan, mutta ei osunut silmään ainakana suoralta kädeltä.


      • pienestä perheestä

        Minulla on vain 1 sisko. Itsellä ei vielä ole yhtään lasta, mutta haaveilen sellaisesta 8-12 -lapsisesta suurperheestä. Välillä pienenä harmitti, jos sisko ei halunnut leikkiä kanssani, ja siksi aina haaveilin isosta sisarusparvesta. En tiedä onko tämä kuitenkaan ainoa syy toiveilleni.


      • on perheensä ainokainen. Ja haaveilee kolmannesta/yhdeksännestä lapsesta.


      • wilma60
        satu50 kirjoitti:

        on perheensä ainokainen. Ja haaveilee kolmannesta/yhdeksännestä lapsesta.

        Minäkin täällä vastailen ihan innolla vaikka en suurperheellinen (vielä?) olekaan.

        Tuo on totta että aika usein perheen ainokainen haaveilee isosta perheestä koska on omassa lapsuudessaan kokenut tietyn yksinäisyyden. Jo lapsena haluaisin itselleni ison perheen ja onneksi olen nuo kolme saanut. Sisaruksia kaipaan myös nyt kun vanhemmat ovat yli 80 vuotiaita ja tarvitsevat tosi paljon apua elämässään. Olisi niin ihana kun voisi joskus soittaa siskolle/veljelle ja sanoa että enpä nyt jaksa noita mummolan hommia tehdä, voisitko jelpata. Mutta ei ole kenelle soittaa ja on jaksettava auttaa sekä kuunnella sitä iänikuista valitusta miten elämä on kurjaa, joutaisi kuolla pois ja sinäkin tuollainen ettei mikään sinun elämässä onnistu ja olen kyllä niin pettynyt sinuun ja sinusta saa aina huolehtia jne. jne. Vaikka omasta mielestäni pärjään hyvin omassa elämässäni ja olen tyytyväinen elämääni. Mutta enpä ole tehnyt niinkuin äiti käski minun tehdä ja suunnitteli elämäni valmiiksi. Uskalsin olla eri mieltä jo nuorena, vielä enemmän nyt keski-ikäisenä ja siitä saan kuulla joka päivä.


      • opitaan uusia sanoja...
        vapaaehtoinen kirjoitti:

        lapsettomuus...eikös siittä tuu vala-...VApaaehtoinen LApsettomuus
        (vapaaehtoinen on yhdyssana)

        Vapaa Ehtoinen LApsettomuus... vela


    • mie vaan..

      kun joka puolella kyselet, mutta meikä vastaa myös ihan yhtä isolla innolla...

      Mun isälläni on yhteensä neljä lasta ja vielä samalla tavalla kuin meilläkin. Erona vain se, että on ollut kahteen kertaan naimisissa. On siis tavallaan ihan kopioitu jatkumo.. Äidilleni olen se ainoa melkein iltatähti.

      Mies on kolmilapsisesta perheestä tosin yksi on kuollut vauvana joten sikäli mennään taas samoilla ja sukupuolien suhteenkin järjestys on edelleen sama.

      Sisarpuolillani on sitten ihan toiset kuviot. Kahdella on kaksi lasta silä tavalla perinteisesti yksi joka sorttia. Yhdellä sitten on omia/yhteisiä kaksi ja miehen kaksi, kaikki tyttöjä. Eli eroa on.

      Niin ja miehen sisaruksilla on molemmilla kuusi. Molemmilla lapset on kahden miehen kanssa ja toisella kaksi on kuollut lapsena.

      Niin ja meillä siis oli neljä joista kolme tyttöä ja poika.

    • ehkä vain

      jonkinlainen lapsirakkaus on ollut syynä.Siskoni vaihtoehtona pitkään oli tahallinen lapsettomuus heidän parisuhteessaan,päätyivät kuitenkin yhteen lapseen.

      • blondimami

        meillä on 10 lasta:
        Susanna23
        Seija22
        Suvi ja Sanni19vkaksoset
        Santeri11v
        Satu10
        Sini8
        Sade7
        Sisu3
        Sofia1
        mahaasukki la on 2.11 minä olen 9 lapsisesta perheestä mieheni on taas 10 lapsisesta perheestä sisaruksilani on minun siskollani 47 on 12 lasta siskolani 45 on 9 lasta 40v pikkusiskolla on 7 lasta 38v veliellä on 8 lasta 35 siskolla on 7lasta velillä 33 on 6 lasta siskolla 32 on 4 lasta 29 velillä on 5lasta


    • wilma60

      Olen perheeni ainoa lapsi ja olen aina kaivannut itselleni sisaruksia. Muistan jo miten lapsena ajattelin, että minulla on omassa perheessäni paljon rakastan ja minä annan heille paljon aikaaa ja rakkautta. Vanhempani olivat kiireisiä uraihmisiä ja heille oli työ paljon tärkeämpää kuin minä. Olivat yrittäjiä ja minä pyörin siinä jaloissa, ruokaa sain jos vanhemmilla sattui olemaan aikaa minulle jne jne. Ex-mieheni on perheestä jossa 7 lasta.

      Lasten saaminen ei tapahtunut helposti ja siinä meni aikaa. Kun lapset saatiin, ex huomasi ettei perhe-elämä olekaan häntä varten ja häipyi kuvioista. Onneksi sentään kolme lasta ennätin saada ja nyt eletään sitten iloista ja kiireistä pienen perheen arkea. Aikaa ja rakkautta lapsille yritän antaa niin paljon kuin mahdollista. Lapsuuden ajatukset ovat kirkkaana päässä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2786
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1614
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe