autostudio cb 2200 lx

onko kenelläkään tietoa tollasen vahvarin tehoista?

5

3072

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -jediritari-

      Lainasin GTi palstalta tähän aiheeseen edes jotain tietoa..:

      "Lähetä/Lähetetty: Sun Kes 03, 2007 5:10 pm Viestin aihe:    Vastaa lainaamalla viestiä

      Noh juu, Autostudiolla oli joskus 90-luvulla noi pro-sarjan vahvistimet ja CD100PRO-subi olivat hyvälaatuista kampetta. Tosin selvästi parempaakin kampetta löytyy siltäkin ajalta. Muuten ko. tuotemerkin kampeet eivät osaan mitään luokkansa huippuja ainakaan ole olleet. Tosin mitä äänenlaatuun tulee, niin kyllähän se niin on, että järjestelmä on just niin vahva kuin sen heikoin lenkki. Ja suurinta roolia näyttelee pääkaiuttimet.

      Niin ja noi 250, 2120 jne ei suinkaan siis ole mallisarjoja, vaan ne Blue (B), Black Crome (BC) jne. ovat mallisarjoja.

      Aika pienitehoista kampetta olet (GTi kysyjä) laittamassa. Sinuna kyllä katselisin jotain tehokkaampaa. Ja samalla mielellään monipuolisempaakin. Ainakin alipäästösuodattimen olisi hyvä olla kolmatta tai neljättä astetta (-18db/oktaaville tai -24db/oktaaville vaimentava), tuon Autostudion toisen asteen (-12db/oktaaville vaimentava) suodatin kun on vähän turhan loiva subikäyttöön subin integroitumista pääkaiuttimiin ajatellen. Eikä jyrkähköstä (3. tai 4. asteen, eli -18db - -24db jyrkkyisestä) subsonic-suotimesta (käytetään suodattamaan subilta kuuloalueen alapuoleiset, kaikkein tehosyöpöimmät taajuudet) ainakaan haittaa olisi.
      _________________
      Työntekijä pomolleen: Olen täällä osa-aikatöissä puolella palkalla, joten olkaa hyvä ja huutakaa vain puolella teholla."

      Linkki kyseiseen GTi keskusteluun (Neljä sivua): http://www.gti.fi/keskustelut/noi-autostudion-t164-45.html

      Onko joku noista (linkki) se sinun autostudion vanha vaffe? Ainakin mainittiin nuo jatkuvat syötöt: 2x100w/rms ja 1x500w/rms neljään ohmiin.
      http://www.mikko.fi/announcements/details.action?announcementId=837813


      Toivottavasti jotakin auttoi tai antoi suuntaa.. :)

      • noi tehot kyl tuntuu aika hulluilta kun ei tahdo virta riittää millää. kun toi ny ihan kokeilu mieles kiinni verrokkina tollaseen vahvariin ku pitäs antaa 500w jatkuvaa, eikä sil ole mitään ongelmii soittaa vaikka ei sil kyl saa painetta nimeksikään tohon verrattuna.


      • -jediritari-
        Anzi83 kirjoitti:

        noi tehot kyl tuntuu aika hulluilta kun ei tahdo virta riittää millää. kun toi ny ihan kokeilu mieles kiinni verrokkina tollaseen vahvariin ku pitäs antaa 500w jatkuvaa, eikä sil ole mitään ongelmii soittaa vaikka ei sil kyl saa painetta nimeksikään tohon verrattuna.

        Tällä voi laskee vahvistimelle kaapelit jos on nyt liian pienet..(?) http://www.autosound.fi/power/index.html
        Voihan se vahvistin olla myös jo vanhuuttaan "väsähtänyt"... En tiedä.


      • -jediritari- kirjoitti:

        Tällä voi laskee vahvistimelle kaapelit jos on nyt liian pienet..(?) http://www.autosound.fi/power/index.html
        Voihan se vahvistin olla myös jo vanhuuttaan "väsähtänyt"... En tiedä.

        vai voisko olla et akku vaan sen verran vanhaks tullu et ei sen puolest riitä tehot?


    • Anonyymi

      Kahteen ohmiin tosta penkitettiin 2x520 w,itellä oli kaks Infinity referenseä sen jatkeena,jotkin noin 50 litran kotelot 2 tuuman putkella, Mazdan pellit ei meinannut pysyä kuosis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2538
    2. 135
      1945
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1276
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1271
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1131
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    7. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1113
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1079
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1029
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      60
      992
    Aihe