autostudio cb 2200 lx

onko kenelläkään tietoa tollasen vahvarin tehoista?

5

4108

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -jediritari-

      Lainasin GTi palstalta tähän aiheeseen edes jotain tietoa..:

      "Lähetä/Lähetetty: Sun Kes 03, 2007 5:10 pm Viestin aihe:    Vastaa lainaamalla viestiä

      Noh juu, Autostudiolla oli joskus 90-luvulla noi pro-sarjan vahvistimet ja CD100PRO-subi olivat hyvälaatuista kampetta. Tosin selvästi parempaakin kampetta löytyy siltäkin ajalta. Muuten ko. tuotemerkin kampeet eivät osaan mitään luokkansa huippuja ainakaan ole olleet. Tosin mitä äänenlaatuun tulee, niin kyllähän se niin on, että järjestelmä on just niin vahva kuin sen heikoin lenkki. Ja suurinta roolia näyttelee pääkaiuttimet.

      Niin ja noi 250, 2120 jne ei suinkaan siis ole mallisarjoja, vaan ne Blue (B), Black Crome (BC) jne. ovat mallisarjoja.

      Aika pienitehoista kampetta olet (GTi kysyjä) laittamassa. Sinuna kyllä katselisin jotain tehokkaampaa. Ja samalla mielellään monipuolisempaakin. Ainakin alipäästösuodattimen olisi hyvä olla kolmatta tai neljättä astetta (-18db/oktaaville tai -24db/oktaaville vaimentava), tuon Autostudion toisen asteen (-12db/oktaaville vaimentava) suodatin kun on vähän turhan loiva subikäyttöön subin integroitumista pääkaiuttimiin ajatellen. Eikä jyrkähköstä (3. tai 4. asteen, eli -18db - -24db jyrkkyisestä) subsonic-suotimesta (käytetään suodattamaan subilta kuuloalueen alapuoleiset, kaikkein tehosyöpöimmät taajuudet) ainakaan haittaa olisi.
      _________________
      Työntekijä pomolleen: Olen täällä osa-aikatöissä puolella palkalla, joten olkaa hyvä ja huutakaa vain puolella teholla."

      Linkki kyseiseen GTi keskusteluun (Neljä sivua): http://www.gti.fi/keskustelut/noi-autostudion-t164-45.html

      Onko joku noista (linkki) se sinun autostudion vanha vaffe? Ainakin mainittiin nuo jatkuvat syötöt: 2x100w/rms ja 1x500w/rms neljään ohmiin.
      http://www.mikko.fi/announcements/details.action?announcementId=837813


      Toivottavasti jotakin auttoi tai antoi suuntaa.. :)

      • noi tehot kyl tuntuu aika hulluilta kun ei tahdo virta riittää millää. kun toi ny ihan kokeilu mieles kiinni verrokkina tollaseen vahvariin ku pitäs antaa 500w jatkuvaa, eikä sil ole mitään ongelmii soittaa vaikka ei sil kyl saa painetta nimeksikään tohon verrattuna.


      • -jediritari-
        Anzi83 kirjoitti:

        noi tehot kyl tuntuu aika hulluilta kun ei tahdo virta riittää millää. kun toi ny ihan kokeilu mieles kiinni verrokkina tollaseen vahvariin ku pitäs antaa 500w jatkuvaa, eikä sil ole mitään ongelmii soittaa vaikka ei sil kyl saa painetta nimeksikään tohon verrattuna.

        Tällä voi laskee vahvistimelle kaapelit jos on nyt liian pienet..(?) http://www.autosound.fi/power/index.html
        Voihan se vahvistin olla myös jo vanhuuttaan "väsähtänyt"... En tiedä.


      • -jediritari- kirjoitti:

        Tällä voi laskee vahvistimelle kaapelit jos on nyt liian pienet..(?) http://www.autosound.fi/power/index.html
        Voihan se vahvistin olla myös jo vanhuuttaan "väsähtänyt"... En tiedä.

        vai voisko olla et akku vaan sen verran vanhaks tullu et ei sen puolest riitä tehot?


    • Anonyymi

      Kahteen ohmiin tosta penkitettiin 2x520 w,itellä oli kaks Infinity referenseä sen jatkeena,jotkin noin 50 litran kotelot 2 tuuman putkella, Mazdan pellit ei meinannut pysyä kuosis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      833
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      814
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      743
    6. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      104
      507
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      477
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe