Elikkäs mopolla on nyt tultu ajeltua mukavasti.
Tuntuu kuin kone olisi väljä, kun ei oikein löydy tehoja.
Ajattelin, että sylinterin voisi porauttaa. Samalla uusi mäntä tietenkin, mutta mitä muuta kannattaisi tehdä ?
Saako männän muuten porauksen yhteydessä moposportilta?
Tuntuu kuin kone olisi väljä, kun ei oikein löydy tehoja.
Ajattelin, että sylinterin voisi porauttaa. Samalla uusi mäntä tietenkin, mutta mitä muuta kannattaisi tehdä ?
Saako männän muuten porauksen yhteydessä moposportilta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
No, kertokangen yläpään laakeri kannattaa vaihtaa, jos sellainen on. Kannattaa kokeilla, klappaako kiertokanki pystysuunnassa, silloin pitäisi alempikin laakeri vaihtaa. Magneetosta voi kokeilla, pääseekö kampiakseli heilumaan, silloin menisi myös runkolaakerit vaihtoon. Itselläni on yli 30 tkm ajettu mopo minarelli -koneella, siitä ei ole laakereita uusittu, mäntä joskus.
Mäntä tulee moposportilta, ainakin jos lähettäessä laittaa lapun, jossa pyydetään laittamaan mäntä. Tietenkin pitää myös ilmoittaa mistä moposta pytty on, ettei tule väärän kokoinen männäntappi mukaan. Pyydä viimeistelemään kanavat porautuksen yhteydessä. Teräviksi jätetyt kanavien reunat voi katkoa männänrenkaat
mun 1995 vuoden deetellä oli ajettu pitkästi yli 50 tkm ennen ku petilaakerit meni väljäksi. eli niitä ei välttämättä vielä tarvi vaihtaa???
Myy mieluummin väljähtänyt mutta toimiva moposi sellaisenaan eteenpäin. Aina joku uuno näitä ostaa kun luulee tekevänsä halvalla hyvän myyntivoittoa : )
Ellet sitten väkisin halua itse menettää rahojasi kaivoon. Maksaa meinaan maltaita nykyään mopon osat ja 16 tkm mittarissa on jo ehtoopuolen laite.
mutta pitää vielä yksi kesä ajaa tällä.
Kyllä nyt vien sylinterin porattavaksi (20e) ja mäntä vaihtoon (60e)
jos satanen mennee, ei tunnu missään ja voin sanoo ku myyn, että koneremontti tehty ja että mopo kuin uusi :)
Kannattaa theä 10k km välein