putkiremontti tulossa

jovain

Olemme ostamassa Helsingistä 50-luvulla rakennettua kerrostalokaksiota (55 m2), johon on tulossa putkiremontti. Hintapyynti on 149 tonnia.

-Kuinka paljon myyntihinta yleensä putoaa normaalikohteissa?

-Entä paljonko putkiremppakohteessa pitäisi saada tingattua, että ostaminen olisi järkevää?

Toisaalta myyjä on maksanut asunnosta pari vuotta sitten 155 tonnia, eli alas on tultu jo siitäkin reippaasti.

Tämä putkiremppahan tulee maksamaan 20-25 tonnia, sen välittäjä meille sanoi. Mutta toisaalta se nostaa asunnon arvoakin, ei nyt ehkä kokonaan kuoleta kustannuksia, mutta sanotaan nyt että ainakin puolet.

Eli kannattaako ostaa, jos hinta putoaa vaikkapa alle 140 tonnin??? Tarkoitus asua kuitenkin ainakin 3-5 vuotta, ennen kuin isompaa ajatellaan.

Tottakai putkirempasta on oma riesansa, mutta meillä on onni siinä mielessä että varakämppä vanhempien luona on lähellä, missä muutenkin tulee välillä vietettyä aikaa.

3

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asukasliitto

      Lisää siihen asunnon hintaan se putkiremppakustannus ja vertaile saatua hintaa samalla alueella oleviin muihin huoneistoihin, joissa remppa on jo tehty tai kaukaista tulevaisuutta. Saat jotain osviittaa.

      Kannattavuus riippuu aina ostajasta, asunnontarpeesta, muista vaihtoehdoista, tulevaisuuden suunnitelmista ja tähtien asennosta ;)

      Jos sinusta kannattaa, niin toimi sen mukaan. Äläkä anna ihmisten päättää sitä täällä Suomi24:sessa!

    • *

      Tämä putkiremppahan tulee maksamaan 20-25 tonnia, sen välittäjä meille sanoi.

      Omaan asuntooni on tulossa putkiremppa heti kun sopiva tekijä löytyy ja tällä hetkellä halvin tarjous 980€/neliö ja kallein 1600€ neliöltä. Onko yhtiökokous jo antanut valtuudet lainan nostoon? Vasta sitten tietää paljonko rahaa voi kulua.

      • Ellet asu museoviraston suojelemassa talossa, niin "putkirempan" hinta on vuoden 2005 tasolla. Eli nomaalissa 1950-60 luvun kerrosatalossa 350-550 euroa/m2.

        Älä ainakaan myönnä omalle Asunto-Oy:lle valtuuksia (omalta osaltasi) toteuttaa huomattavan ylihintainen remontti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7786
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5310
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4822
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3517
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2035
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      1991
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1707
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1652
    10. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      138
      1502
    Aihe