Passin voimassaolo

riittääkö aika

Hei, jostan suht vanhasta oppaasta luin että Iso-Britanniassa passin on oltava voimassa väh. 6kk. maahantulon jälkeen.
Olen lähdössä viikonloppuna muutaman päivän reissulle Lontooseen ja huomasin passini vanhenevan syyskuussa09-
Mitenkä nyt käy. Pitääkö hankkia pikapassi?

Ei tyhmiä vastauksia kiitos, vaikka kysymys jostakin viisaasta vaikuittaisikin tyhmältä.

5

3938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EU:ssa

      Riittää kyllä, eihän sinne olisi edes pakko ottaa nykyisin passia mukaan kun kuvallinen henkilökortti käy Eu:n sisäisillä matkoilla. (Ajokortti ei ole virallinen henkilökortti)
      Silloin aikaa ennen EU:ta oli nuo säädökset voimassa ei enään kun on vapaa liikkuvuus eikä EU.n sisäisillä edes ole passin tarkastusta, ainoastaan katsovat että olet varannut liput oikein ja pääset koneeseen..

      • taapatii

        Britannia ei kuuluu Shengen-sopimukseen, joten sinne lähtiessä ja sieltä tultaessa joutuu kulkemaan passintarkastuksen läpi.

        Virallinen henkilökortti ajaisi todennäköisesti saman asian - en vai ole vielä matkoillani nähnyt kenenkään sellaista esittävän - ja kovin monella ei, ainakaan, vanhemmalla henkilöllä Suomessa ei virallista henkilökorttia edes ole. Ruotsissahan kortin hankkiminen on yleiseksi tavaksi levinnyt.


      • riittää
        taapatii kirjoitti:

        Britannia ei kuuluu Shengen-sopimukseen, joten sinne lähtiessä ja sieltä tultaessa joutuu kulkemaan passintarkastuksen läpi.

        Virallinen henkilökortti ajaisi todennäköisesti saman asian - en vai ole vielä matkoillani nähnyt kenenkään sellaista esittävän - ja kovin monella ei, ainakaan, vanhemmalla henkilöllä Suomessa ei virallista henkilökorttia edes ole. Ruotsissahan kortin hankkiminen on yleiseksi tavaksi levinnyt.

        Britanniaan riittää mainiosti matkustusasiakirjaksi EU-henkilökortti. Britannia ei kuulu Schengen alueeseen, joka tarkoittaa ainoastaan puuttuvia sisärajatarkastuksia. Olen itse matkustanut Lontooseen pelkällä henkilökortilla, riitti mainiosti. Muutenkin henkilökortti on passia kätevämpi eu-alueella liikuttaessa, juuri tuli oltua Kanarialla ilman passia (joka ei ole ollut voimassa enää neljään vuoteen kun ei ole ollut tarvetta matkustaa eu:n ulkopuolella)


    • ei henkilökorttia

      siksi kysyin.
      etsin EUn sivuilta, kiitti vastauksista!

    • lontooseen

      Jos joku vielä miettii tätä, niin varmistin juuri omaa matkaani varten asian Suomen Suurlähetystöstä Lontoosta ja sain vastaukseksi: "Suomen passin tulee olla voimassa ainoastaan koko matkan ajan matkustaessa EU-alueella. Eli 3-6kk voimassaoloaikaa ei siis vaadita.". Minulla kun ei myöskään itsellä ole EU-henkilökorttia, vain passi (joka menossa piakkoin vanhaksi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe