Hei!
Onko kellään kokemusta valmissaunoista käytännössä ja missä hinnoissa ne liikkuvat?
Onko kellään kokemusta valmissaunoista käytännössä ja missä hinnoissa ne liikkuvat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
itselläni on compactsauna finland oy valmistama kylppäri sauna josta justiin tulin. on helvetin kivaa käydä omassa kotoolla saunassa ja käydä polttamassa savuke parvekkeella välissä. saunan hinta oli 4500€. saa puola halvemmalla joltatain muulta valmistajalta mutta ne on puu elementtejä ja tämä minun lasia,puuta.rautakehikko (ei kosteudelle arka)olen helvetin tyytyväinen saunaa vaikka oli aika arvokas.
sori, ei voinu olla väätämättä otsikkoa..
Useimmiten kerrostaloissa on valmis sauna. Tämän jutun tosin moni jo tietää, mutta kirjattakoon taas tähän.
Valmiin saunan käyttöön ottamiseksi tarrrvitaan kolikkoautomaatti. Ja vähän hivutusta hallinnossa. Minä ostin kolikkoautomaatin huutokaupasta n. 8 euroa (markka-aikana 50 mk). Minimaalisen kinastelun jälkeen yhtiössä sen sitten asensin kellarin käytävälle lukitusten taakse siis ja siitä johto normaaliin saunan ohjauskoneistoon. Siihen kun pudotti 5 mk (nykyisin viritetty 1 eurolle), niin sähkölukko aukesi ja kiuas oli päällä 15-20 minuuttia. 2-3 kolikolla sai sitten hyvää saunomisaikaa noin puoli tuntia, jos ei ollut edellistä varaajaa pohjalla. Isossa saunassa kahdella pesuhuoneella!
Säännöt helpot. Seinällä taulukko missä sallitut varausajat puolen tunnin välein. Rastit päällä niissä kohdissa missä normaalit saunavuorot. Ongelmia? Ei sitten mitään. Rakentamisaikana varsinkin oli mukava mennä illalla saunaan milloin vain. Kun normaalivuoro sattui yleensä parhaaseen rakentamisaikaan kaiken lisäksi.
Että tehkää vain niitä höyrykeittimiä vessoihin. Otan osaa.
Kiitos osanotosta.
Olet oikeassa, useimmiten se sauna löytyy jo valmiina ja joissakin yhtiöissä se saadaan toimimaan ilman kolikkoautomaattiakin. Lisäksi joissakin voi olla jopa pienimuotoinen uima-allas saunatilojen yhteydessä, eli sitäkään ei tarvitsisi rakentaa sinne kylppäriin.
Entä jos sitä saunaa ei kuitenkaan ole ja tarvitsisi sellaisen höyrystimen sinne kylpyammeen tilalle. Onko sinulla kokemusta kyseisistä kopeista vai pitäisikö asia esittää taloyhtiölle, jotta rakennettaisiin se sauna sinne pyörävarastoon. Entä jos se sauna löytyykin taloyhtiön toisesta talosta ja ei ole halua lähteä pihan poikki vaikkapa paukkupakkasessa, vaan haluaisi rojahtaa saunan päätteeksi sohvalle lobotoimaan itseään esim. Bumtsibumilla. Entä jos jollekkin se omakoti on tärkeä ja haluaa vain kerskailla ja laittaa oman saunan, ihan vain itselleen, omaan käyttöön.
Ethän vastaa vain vastaamisen ilosta. Lue mitä kysytään ja vastaa siihen, yritä edes!
Olen ottanut elämäntehtäväkseni nälviä kaikkia vessasaunoja. Siinä saavat sitten osansa nekin, joilla tilanne on selvästi pikkusaunan puolella (huomaa nopea muutos sävyssä).
Tuossa yhtiössä entisessä elämässäni yksi kasasi lasisaunan kylppäriin. Ei ollut koskaan nähnytkään yhtiön saunaa jostain käsittämättömästä syystä. Sopi se sinne niin, että kymmenisen senttiä tuli oviaukkoon. Ilmanvaihdosta todettiin hallinnossa jotta ei väliksi, kunhan ei liitetä suoraan hormiin mitään.
Muutenhan kaappi on irrallaan talon rakenteista eli maallikkojärjelläkään ei pitäisi ihmeempiä aiheuttaa. Muutama litra vettä kiukaalle kyllä on enempi kuin normaalin suihkun höyryt ja tiivistyvät jonnekin. Ilmanvaihdon tulee olla yhtiössä hyvässä kunnossa.
Kuntoarviokeikoilla näkee saunoja rakennetun harvakseltaan vanhempiin yhtiöihin. Kuka kiinteitä kuka kaappeja. Kaapit ovat ongelmattomia ja kiinteät voivat olla mitä vain. Tosin muistan vain yhden tosi kyhäelmän, joka oli rakennettu olohuoneen puolelle kierrätystavarasta. Ja paljon on hyvällä maulla tehtyjä. Etten sanoisi että käytännössä kaikki ainakin päällisin puolin.
Mutta älkää nyt hyvät ihmiset unohtako yhtiönne olemassa olevaa mahdollisuutta. Kuvaamani kolikkosysteemi oli kaikille mieluisa kun sen vain sai aluksi läpi ennakkoluulojen hetteikön (=yksi "vastustan kaikkea"-isännöitsijä).
... Sauna Factory Finlandin valmissauna. Se on ollut meillä n. 7 ja 1/2 vuotta ja se maksoi silloin 12.200 mk. Firman edustaja laittoi saunan pystyyn samaan hintaan yhdessä mieheni kanssa. Kokoamiseen meni n. 2 tuntia ja jo samana iltana saunottiin. Silloin kuului mukaan saunatakuu eli sai saunoa viikon ilmaiseksi ja jos ei olisi ollut tyytyväinen, niin sauna oltaisiin purettu pois ilman kuluja. Tyytyväisiä ollaan edelleen.
Mitenkä moisessa valmissaunassa pelaa ilmanvaihto?
Itselläni on oikea alunperin asuntoon rakennettu kerrostalo sauna ja raitisilma tulee suoraan venttiilin kautta ulkoa ja katossa on poisto, silti tuntuu ettei ilma aina riitä, raitisilma on laitettu vanhojen normien mukaan tulemaan alhaalta , nykysuosituksen mukaan sen pitäisi tulla 50 centtiä kiukaan yläpuolelta.
Mitenkä näissä valmissaunoissa ilma riittää, kun korvaava ilma tulee vain kylpyhuoneen lattian kautta ja ei kyllä riitä.
Lattian kautta tulee (lisäksi saunan takaseinässä on ilmanvaihtoluukku, jonka voi pitää joko kokonaan auki tai vain osittain), mutta kyllä on meillä ainakin ilma riittänyt. Silloin oli oikein viralliset tutkimuksetkin tehty kyseisestä saunatyypistä, että ilmanvaihto pelaa eikä tule kosteus ja homeongelmia. Ja ongelmia ei ole ilmennyt.
violetin mainitsema ratkaisu vaikuttaa 'pikasaunalta', eli parissa tunnissa tuskin kaadettiin seiniä ja laajennettiin kylpyhuonetta yms.? onko kellään kokemusta tuollaisesta saunan rakentamisesta, eli että otetaan kylppärin viereisestä huoneesta lisätilaa ja rakennetaan ns. kunnon sauna (4 istuttava)? harkinnassa olisi moisen rakentaminen ja tiedän että vaatii rakennusluvat ym., mutta kuinka paljon menee rahaa? puhutaanko 5000, 10000 vai 20000 eurosta?
Kilpailutin useita yrityksiä, kun rakennutin vaatehuoneeseen saunan, maksoi silloin vuonna 2000 noin 20.tuhatta markkaa.
Rakentajien ammattitaito kannattaa tarkistaa ja saunaan pitää laittaa kunnollinen ilmanvaihto, vaatehuoneen katossa oli jo poisto valmiina ja tuloilma laitettiin poraamalla parvekkeen seinään timanttiporalla raitisilmaventtiili joka johtaa saunaan.
Hyvin on sauna toiminut ,laudeleveys on semmoiset 150 mikä riittää 3 hengelle.
Hinnat ovat voineet nousta ,mutta uskon että kyselemällä tuolla 5 tuhannella eurolla selviää.
ok, tämä ainakin antaa suuntaa siihen että sauna olisi mahdollista toteuttaa ilman hillittömiä investointeja. kiitos vastauksesta!
meillä makso 4500e ku rakennettiin sauna kylppäriin vaatehuoneeseen .Äijä löyty alueuutisista ja teki hyvän tarjouksen, keltasilta sivuilta kävi muutama yritys mut hinnat lähenteli "15000e" kelaa, nyt ollu vuoden ja toiminu hyvin