Hei,
Minulla on kaksi taulua, ja joista toisen taulun tietoja haluaisin kopioida toiseen tauluun..
Tietokannassani siis toisen taulun osa tiedoista menee epäsynkkaan aika ajoin ja haluaisinkin sitä varten kopioida siihen tauluun oikeat tiedot toisesta taulustani, jossa on samat tiedot plus vähän muutakin..
Minkälainen luuppi tähän olisi suotavinta tehdä. Tarkoitus on toteuttaa tämä Perlillä.. vai onko olemassa suoraan jotain MySQL käskyä, jolla tämän voisi tehdä?
MySQL taulun tietojen päivitys toisesta taulusta
2
1466
Vastaukset
- The Rat
Koodaamalla yksinkertaisin vaihtoehto on tehdä: delete from taulu1;
insert into taulu1 (select ... from taulu2);
Tuo kopioi myös uudet. Jos kirjoitat loopin tai vähän monimutkaisemmat sql:t, jouut tekemään insertit ja updatet erikseen (updatet ensin, suosittelen).
Replikointi voisi olla myös mahdollista, joskaan en tiedä miten MySQL sitä tukee, eikä ole minulle muutenkaan kauhean tuttu alue.
Mutta mutta... Miksi ihmeessä sinulla on kahdessa taulussa samoja tietoja? Toki joskus tarpeen, mutta kuten ongelmastasi huomaat, datan yhtenäisyys kärsii helposti - ja kuluuhan sitä tilaakin hukkaan.- eiookaanolemas
Tässä linkki
http://www.tietokantafoorumi.fi/taulujen-synkronointi-mysql-tietokantaskeeman-sisalla-t16.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1375798
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962599- 1342517
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121463
- 621158
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101062- 51922
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101845- 76835