3 kysymystä, avuliaat vastailkaa

nainenvauvakuumeessa

1. "voiko" adoptiolasta rakastaa kuin omaansa, kiintyä tähän?

2. miltä miehestä tuntuu ettei voi hankkia naisensa kanssa biologisia lapsia? sillä en itse sellaisia koskaan tule haluamaan, tai siis tähän kohtaan miesten kommentteja.

3. voiko adoptiossa ehdottaa jonkun näköistä ulkonäöllistä piirrettä, esim. ruskeita silmiä, jotta lapsi ei tuntuisi yhtä etäiseltä, vaan olisi jotain yhteistä?

todella tökerösti ja yksinkertaisesti nyt kirjotin, enkä välittäisi alkaa muokkaamaan. Ja kyllä, olen 27v ja ei, omat lapset eivät käyneet mielessäkään.

Olisin erittäin kiitollinen vastauksistanne.

3

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuri kysymyksiä

      1. uskoisin että voi rakastaa, meillä takana usean vuoden lapsettomuushoidot ja adoptioprosessi pitäisi aloitella. Itselle se antaa ainakin uskoa tulevaan ja en näe mitään syytä, miksi lasta ei rakastaisi. Prosessi on varmasti pitkä ja raskas, joten on sen syytä olla myös sen arvoista! Toki asia riippuu ihmisestäkin...
      2. meillä tilanne siis se, että minussa on jotain "vikaa", mies aina vakuuttelee, että minä olen hänelle tärkeämpi ja että voisi elää kahdestaankin minun kanssa, että ei ne lapset ole se ainoa juttu elämässä. Tosin kärsin itse tästä ajatuksesta (että minä olen se lapsettomuuden syy) kauheasti.
      3. ulkonäöllisiä piirteitä ei ymmärtääkseni saa ehdottaa esim. ihon väriä. Aika monesta maasta tulevilla taitaa olla nuo ruskea (tummat) silmät:) huomasin tosin, että Thaimaan viranomaiset pyrkivät etsimään adoptiovanhempien ulkonäköä vastaavan lapsen, että siellä asia ehkä toteutuu parhaiten! Toivoa saa esim. että on vain Suomessa hoidettavissa olevia sairauksia. Tosin esim. Kolumbiassa hiv testataan kaiketi vasta myöhemmin, että siitä ei ole varmuutta.

      Sillai mielenkiintoinen tilanne, kun tavallaan ollaan samassa tilanteessa, mutta ei kuitenkaan, kun teillä biologinen lapsettomuus on omaehtoista.
      Osaatko sanoa, mikä sen saa aikaan? Sen takia kyselen, että jos vaikka saisin siitä jotain apua omaan tilanteeseeni, että pystyisin jotenkin päästämään irti tästä biol. lapsettomuuden tuskasta. Meillä biolog. lapsi on ollut ajatuksissa ykkössijalla, mutta pikkuhiljaa tosiaan alamme kääntymään adoption puolelle ihan omankin mielenterveyden takia, kun tätä hoitorumbaa ja pettymyksiä ei enää jaksa.
      Mutta se siitä...
      Mitä maata muuten olette ajatelleet? Meillä on vielä montakin vaihtoehtoa mielessä (Kolumbia, Thaimaa, Venäjä).

    • sinulle...

      1) adoptiolapsi on oma lapsi, siitä lähdetään. Siitä voiko adoptoituun lapseen kiintyä samoin kuin biologiseenkin, voi tietää vain kyseinen henkilö itse, se on henkilökohtainen kokemus. Meidän kohdalla kiinnyimme ja rakastuimme lapseen itseensä, emme hänen geeneihinsä. Joten vastauksena kysymykseesi: ehdottomasti kyllä. Kuten Unicefin kampanja mainostaa, äitiys ei ole biologiaa vaan mielentila. Toki on olemassa sellaisia ihmisiä, jotka eivät missään nimessä voisi kiintyä "toisen perimän omaavaan lapseen", mutta tälläiset ihmiset eivät hakeudu adoptioasioiden pariin.

      2) en ole mies, mutta vastaan kumminkin. Tätäkään asiaa ei voi yleistää, toiset miehet ovat avoimia asialle ja toiset haluavat ehdottomasti vain biologisia lapsia. Toisaalta molmepien sukupuolien kohdalla asiaan usein kypsytään aikaa myöden. Meidän kohdallamme tein miehelleni selväksi jo seurustelun alkuvaiheessa, että en kykene saamaan biologisia lapsia. Hänen kantansa oli alusta alkaen se, että maailma on täynnä lapsia. Asia oli sillä selvä.

      3) adoptiossa ei pysty yleensä esittämään toivetta edes lapsen sukupuolesta. Ikä (karkea haarukka) ja terveydentila ovat ne, joihin pystyy vaikuttamaan. Silmien väriin tms ei. Tosin kovin usein huomaa, että vanhemmat on valittu lapsille myös ulkoiseten ominaisuuksien perusteella. Ainakin kovin äkkiä kuulee, että ompas lapsi vanhempiensa näköinen tms. Toinen asia on se, että ilmeet, eleet, puhetapa yms. opitaan yleensä vanhemmilta / läheisiltä. Nämä osaltaan lisäävät yhdennäköisyyttä ja yhteenkuuluvuutta.

    • nainenvauvakuumeessa

      Tuhannet kiitokset! En odottanut yhtä laajoja vastauksia. todella sai oloni helpottumaan vastauksenne ja arvokasta faktaa ja kokemuksia.
      kiitos vielä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe