Alaselän kipu

Kolme viikkoa jatkunut selkäkipu nimenomaan alaselässä. Edellisestä gyne käynnistä 4-5 vuotta. Huomenna lääkäriin. Kaikki ovat pelotelleet syövästä !!! ja tälläinen pullukka 35v nainen on aivan kauhuissaan, mahasekasin, pelottaa. Onko kenelläkään muulla ollut vastaavaa että alaselkä kipeytyy ja varsinkin öisin ? aamuyöllä herää kipuun.
2333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Syita alaselkäkivulle voi olla lukemattomia. Se voi olla lihaskipua (huono patja, työergonomia, nukkumisasento,), se voi johtua selästä varsinkin jos on ylipainoa esim. välilevyyn liittyvä vaiva, jne...Miksi ihmeessä ensimmäiseksi epäilet syöpää? Todennäköisempää että jos on ylipainoa se aiheuttaa painetta alaselkään ja joku nikama tai välilevy on puristuksessa tms...yleisiä vaivoja lihavilla.

Äänestä
  • kyllä minä ainakin erotan milloin on kyse gynekologisesta alaselkäkivusta ja milloin lihasperäisestä. tuskin alkuperäinen kirjoittaisi naistentautien palstalle, jos on lihaskipua...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


o,p kirjoitti:

Kolme viikkoa jatkunut selkäkipu nimenomaan alaselässä. Edellisestä gyne käynnistä 4-5 vuotta. Huomenna lääkäriin. Kaikki ovat pelotelleet syövästä !!! ja tälläinen pullukka 35v nainen on aivan kauhuissaan, mahasekasin, pelottaa. Onko kenelläkään muulla ollut vastaavaa että alaselkä kipeytyy ja varsinkin öisin ? aamuyöllä herää kipuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu