Huomasin että Espritin vaatteet on tehty Turkissa. Tietääkö joku että onko niitä siellä myytävänä Antalyassa esim ja hintatasoa?
Oletteko teettäneet vaatteita Turkissa? Kokemuksia?
Entäs onko muita merkkituotteita edullisemmin Turkissa, esim Guessin laukkuja?
Vaatteita Turkista
12
5614
Vastaukset
- blingbling
moi,
Antalyan lentokentällä oli ainakin vielä viime syyskuussa guessin laukkuja myynnissä ja ne todellakin oli suomen hintoja edullisempia! Guessin pienemmät ja sirommat ns. iltalaukkumallit maksoi jotain noin 60/ 70e ja isommat arkilaukut jotain 90e. Guessin liike on myös antalyan migros ostoskeskuksessa, - en ole itse käynyt-,oletan että ne on siellä vähän hintavampia kuin kentällä.
Espritin aitoja vaatteita en ole siellä nähnyt. Halpoja kopioita kylläkin. En tosin ole antalyan keskustassa pyörinyt, vaan alanyassa. Monet vaateketjut valmistavat silti turkissa vaatteensa. Itselläni on kasa esimerkiksi h&m vaatteita, joissa lukee made in turkey. - Guessfani_
Turkissa on todellakin halvempaa, mutta Guessin kopioita on myös sairaan paljon. Siksi kannattaa pyytää kattomaan sinne laukun sisään ja katsoa, onko siellä aitouskortti. Siinä on Guessin logo, valmistusmaa ym. Jos se ei anna katsoa, älä osta. Sitä paitsi voit jäädä tullissa kiinni, koska Suomeen ei saa tuoda feikkejä sen takia koska jotkut vi**n idiootit on myynyt niitä ja väittänyt että ne on aitoja :O (Sori kiroilu!) Ja sitten jos ostat feikin, menetät sun rahas ihan turhaan. Sitä paitsi vetskari kuluu parissa päivässä, etkä varmaan tuu käyttämään sitä, en ite ainakaan, koska oon jäänyt koukkuun aitoihin :) Mutta jos ostat feikin, oma asias ja mä en siihen puutu. Piste. :)
- Entä koskea
"Jos se ei anna katsoa..."
No, sellaista kiukuttelevaa laukkua ei todellakaan kannata ostaa. - Guessfani_
Entä koskea kirjoitti:
"Jos se ei anna katsoa..."
No, sellaista kiukuttelevaa laukkua ei todellakaan kannata ostaa.Nini mä sanoinkin =)
- yhtä hyvii
hah ei ne mitään tulissa sano jos ostat feikki laukun :D (nimimerkki Guessfani_ vois joskus matkustaa sinne turkkiin oikeesti).oon useamman vuoden ajan tuonut sieltä laukkuja itselleni ja todella hyvin ovat kestäneet (on varmaan käynyt tuuri että sattunut hyvälaatunun feikki).
- töktök
Tytär osti Dieselin ihanat farkut Alanyasta, vähän syrjemmästä.
Hintalappu 140e, special price for you only my dear 40e..
Eikä ketään kiinnostanu onko ne aidot vai ei..
Samalla kertaa ostettiin kyllä muitakin vaatteita.
Laatu on ollut todella hyvä, esim. collegehousut, huppari
värit pysyy, resorit hyvät ja saumat ei kierrä.
Pikku vinkki, etsi netistä, Turkin tietoja.. - TacP
Alanyassa ainakin on liike, jossa myydään mm. Espritin 2-laadun vaatteita halpaan hintaan. Ja on ihan "aitoja". Putiikin nimi on ATM (Alanya Textil market).
- Anonyymi
Siellä jos kysyt paikallisilta . Turkissa ei ole mitään aitoa tavaraa ,on se sitten puhelin tai vaate tms.. Ne myyvät "Aitoja kopioita" eli lisenssillä tehtyjä Turkissa omilla tehtailla. Kiinalaisilla on kopioita .
Esim Farkut ei ole aitoja vaan Turkissa tehtyjä,mutta erittäin hyvälaatuisia ja kestäviä - Anonyymi
Näin on ja laatu hyvä. Kannattaa lentää tyhjällä laukulla ja ostaa sen täyteen.
- Anonyymi
Lentävä matto on paljon parempi matkustusväline kuin laukku.
- Anonyymi
Laadukkaat burkhat ja hijabit syskyn mustassa muotivärissä, Made in Turkey!
- Anonyymi
Juuu Turkissa paljon feikki vaatteita 10€ hinnallla ooon käyny ja tiianä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380