rahakirje

postissa varastettiin

Lähetin onnittekukortin ´ja välissä oli 50e rahaa.

Kortti ei koskaan mennyt perille ja rahat hävisi..

Postin työntekijän mielestä syy oli minun oma.. rahaa ei saa lähettää.

minun mielestä epärehellisen työntekijän vika.. kirjeitä ei saa avata eikä toisen rahaa ottaa.

Mitä mieltä sinä olet,, miksi rahat vietiin.. oliko syy minun koska laitoin rahaa suljettuun kuoreen...
vai oliko syy sen työntekijän joka avasi kuoren joka ei ollut osoitettu hänelle ja otti rahat ja siten esti onnittelurahojen päätymisen nuoren henkilön tiliin.

postini virkailija oli sitä mieltä että syy oli minun ja mun oma vika..

mitä mieltä sinä olwet..???

5

2370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Rahaa, arvopapereita, arvometalleja tai niistä valmistettuja tuotteita tai muita arvoesineitä sisältävät lähetykset on lähetettävä Postivakuutettuina kirjeinä. Lähetyksillä on vakuutusturva katoamisen, anastamisen ja vahingoittumisen varalta. Joihinkin maihin rahan ja arvoesineiden lähettäminen postitse on kokonaan kiellettyä.

    • hoitajaan

      Kannattaa ottaa yhteyttä postikonttorin hoitajaan. Postilla on oma organisaationsa, joka selvittelee tällaisia tapauksia.

    • Varas vastaa. Posti ei varastanut sinulta mitään. Työnantaja ei ole vastuussa työntekijänsä tahallisesta rikoksesta. Postilla on täysin omat sääntönsä arvotavaran lähettämisestä. Suomessa raha kannattaa lähettää ensisijaisesti tilisiirtona.
      Tajuat kai, että lähettämällä rahaa kirjeessä lisäät kirjeisiin tapahtuvia varkauksia. Näistä kärsivät myös ne, jotka eivät rahaa lähetä.

    • iteljooni

      Jos joku onneton tunari lähettää rahaa postissa, tekee sen ihan omalla vastuullaan. Ei sitä niin vaan selvitellä mihin kyseinen kirje on joutunut. Koska lähetyksiä häviää muutoinkin, oli niissä rahaa tai ei. Ja työntekijöissäkin on tietysti kaikenlaisia tallaajia, mutta ei se ole päivän selvää että juuri se jakaja on rahat vienyt... Ne kirjeet tekevät monta mutkaa ennenkuin ovat vastaanottajalla...

      • jakelujuniori

        Syy ei välttämättä ole postissa, vaan ilmaisjakelulehtien jakajissa, nimittäis itsekkin jaan ja olen nähnyt muutaman kerran kun mainosta sinne toisen postilaatikkoon laitan, että siellä on joku kirje, jossa näyttäis olevan rahaa sisällä. Lisäks muista, että noita ilmaislehtiä jakaa just mun ikäset pirpanat, eli 13-15 vuotiaat, ja nehän ottaa saman tien rahakirheen laatikosta jos sellaisen näkee, johtuu myös siitä, että joudutaan tekemään töitä lähes ilmattees. Tosin jos se asunto johon lähetit, oli kerrostalo tai postilaatikko oli semmonen, että sen pystyy avaamaan ainoostaan avaimella, niin unohda tää mun teoria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      915
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      704
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      680
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      39
      636
    5. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      631
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      87
      561
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      110
      535
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      38
      482
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      457
    Aihe