rahakirje

postissa varastettiin

Lähetin onnittekukortin ´ja välissä oli 50e rahaa.

Kortti ei koskaan mennyt perille ja rahat hävisi..

Postin työntekijän mielestä syy oli minun oma.. rahaa ei saa lähettää.

minun mielestä epärehellisen työntekijän vika.. kirjeitä ei saa avata eikä toisen rahaa ottaa.

Mitä mieltä sinä olet,, miksi rahat vietiin.. oliko syy minun koska laitoin rahaa suljettuun kuoreen...
vai oliko syy sen työntekijän joka avasi kuoren joka ei ollut osoitettu hänelle ja otti rahat ja siten esti onnittelurahojen päätymisen nuoren henkilön tiliin.

postini virkailija oli sitä mieltä että syy oli minun ja mun oma vika..

mitä mieltä sinä olwet..???

5

2266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Rahaa, arvopapereita, arvometalleja tai niistä valmistettuja tuotteita tai muita arvoesineitä sisältävät lähetykset on lähetettävä Postivakuutettuina kirjeinä. Lähetyksillä on vakuutusturva katoamisen, anastamisen ja vahingoittumisen varalta. Joihinkin maihin rahan ja arvoesineiden lähettäminen postitse on kokonaan kiellettyä.

    • hoitajaan

      Kannattaa ottaa yhteyttä postikonttorin hoitajaan. Postilla on oma organisaationsa, joka selvittelee tällaisia tapauksia.

    • Varas vastaa. Posti ei varastanut sinulta mitään. Työnantaja ei ole vastuussa työntekijänsä tahallisesta rikoksesta. Postilla on täysin omat sääntönsä arvotavaran lähettämisestä. Suomessa raha kannattaa lähettää ensisijaisesti tilisiirtona.
      Tajuat kai, että lähettämällä rahaa kirjeessä lisäät kirjeisiin tapahtuvia varkauksia. Näistä kärsivät myös ne, jotka eivät rahaa lähetä.

    • iteljooni

      Jos joku onneton tunari lähettää rahaa postissa, tekee sen ihan omalla vastuullaan. Ei sitä niin vaan selvitellä mihin kyseinen kirje on joutunut. Koska lähetyksiä häviää muutoinkin, oli niissä rahaa tai ei. Ja työntekijöissäkin on tietysti kaikenlaisia tallaajia, mutta ei se ole päivän selvää että juuri se jakaja on rahat vienyt... Ne kirjeet tekevät monta mutkaa ennenkuin ovat vastaanottajalla...

      • jakelujuniori

        Syy ei välttämättä ole postissa, vaan ilmaisjakelulehtien jakajissa, nimittäis itsekkin jaan ja olen nähnyt muutaman kerran kun mainosta sinne toisen postilaatikkoon laitan, että siellä on joku kirje, jossa näyttäis olevan rahaa sisällä. Lisäks muista, että noita ilmaislehtiä jakaa just mun ikäset pirpanat, eli 13-15 vuotiaat, ja nehän ottaa saman tien rahakirheen laatikosta jos sellaisen näkee, johtuu myös siitä, että joudutaan tekemään töitä lähes ilmattees. Tosin jos se asunto johon lähetit, oli kerrostalo tai postilaatikko oli semmonen, että sen pystyy avaamaan ainoostaan avaimella, niin unohda tää mun teoria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      92
      6350
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      321
      5697
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      58
      3467
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3325
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2759
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      12
      1747
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1730
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      188
      1214
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      92
      1145
    Aihe