Olisiko kenelläkään tietoa minkälainen käytäntö on lippujen ostossa jalkapallomatsiin? Eli ostetaanko "luukulta" vai ennakkoon jostain. Entä minkä hintaisia mahtavat olla? Ja vielä mihinkä aikaan matsit pelataan sunnuntaisin? Ollaan Kemeristä tulossa katsomaan matsia ja olisimme kiitollisia vinkeistä!
futismatsiin antalyassa 19.4
matkailija09
2385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos tarkoitat Antalyaspor - Kayserispor ottelua 19.4. niin ainakin täältä saa lippuja (jos on tilaa).
http://www.worldfootballtravel.com/stadiuminfo.php?stadiumid=2300&teamcountry=200&conf=1&content=cuatro
Ennakkolipuista saat varmaan tietoa myös Antalyasporin toimistolta
http://www.antalyaspor.com.tr/v2/index.php/letm.html
Kyllä siellä "luukku-lippujakin" on myyty kun olen ohi mennyt, mutta en ole varma onko kyseessä ollut jalkapallo, vai joku muu tapahtuma.
Turkissa tuo jalkapallo tuntuu olevan aika tärkeä asia, joten esim. lehdissä ei näköjään mainosteta tulevia otteluita (toisin kuin Suomessa). Antalyan stadionille mahtuu n. 12000 katsojaa ja suhteessa asukasmäärään se on ilmeisesti helppoa myydä täyteen. Katso tuosta ekasta linkistä löytyykö paikkoja tai ehkä on parempi kun ottaa yhteyden suoraan toimistolle.
PS. Asia nyt ei varsinaisesti liity tähän (kun en tiedä kannatatko Antalyaa vai Kayseria - vaiko kumpaakaa), mutta tänään haudattiin Antalyasporin (86-vuotias) kunniapuheenjohtaja ja entinen kansanedustaja Atilla Konuk.
Lipuista.Kun olen ollut katsomassa futista Efes cup niin liput ostettiin n4 tuntia ennen matsia. Samoin stadionille piti mennä jo 2.5 tuntia aikaisemmin, koska sisään päästetään vain yhdestä ovesta ja kaikki tarkastetaan. Käsilaukut aukaistaan.Samoin ihmiset istuvat pelkällä sanomalehden päällä ja vaikka välissä tauko ei kukaan voi liikkua minnekään, koska kaikki käytävät myös täynnä ihmisiä! Joka toisen rivin päässä istui poliisi. ELi hätätilanteissa voi olla todellakin ongelma päästä ulos. Samoin ottelun jälkeen vain yhdestä ovesta päästettiin katsojat ulos.