samaria

pääseekö samarian rotkoon jo toukokuun alussa? ollaan menossa finnmatkojen kautta matkalle,järjestääkö finnmatkat sellaisen retken että ehtii kävellä koko rotkon läpi? se ois haaveisa meillä.
2403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinne ei viedä vaeltajia, jos on vähänkin vaarallista säiden puolesta. Toukokuun alku voi olla vielä sateista ja märkää ja voit ymmärtää, mikä riski siihen sisältyy. Se on aika vaativa reitti.

Äänestä
  • Alkupuolella kuuta myrskyt ja sadekuurot sulkevat rotkot.
    Yleensä 15 toukokuuta jälkeen ei ole ongelmaa.
    Olemme itse kerran kääntyneet bussilla takaisin myskyn vuoksi. (Tuuli pudottele kiviä ja muuta tavaraa).

    Melko tarkka kuvaus matkasta :

    http://www.kreeta.info/rotkot/samaria/index.html

    Samaria on helppo reitti maastollisesti mutta keskivaativa 18 km pituutensa vuoksi. Kunnon kengät tekevät matkasta nautinnon.
    Aamusta voi olla viileää Omaloksessa (noin 1200m korkealla).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maaretz kirjoitti:

pääseekö samarian rotkoon jo toukokuun alussa? ollaan menossa finnmatkojen kautta matkalle,järjestääkö finnmatkat sellaisen retken että ehtii kävellä koko rotkon läpi? se ois haaveisa meillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu