En ole suurperhheelinen itse, mutta sellaisessa kasvanut.
Sieltä on jäänyt "nuukuus" eli kaikki käytetään hyväksi.
Odottelin kerran lääkärissä ja selailin naistenlehtiä. Löysin seuraavan reseptin...ihmettelin...kokeilin ja OLI HYVÄÄ!
Sitten jalostin sitä jämäruokana eteenpäin....namnam!"
Sopii kokeilla!
Eli kyseessä oli
OMENA-SIPULI salaatti...juu...kuulostaa oudolta mutta namnam...
Pilko omenoita kulhoon vaikka 5-6 saa olla hapokkaitakin
sitten sipulia...yksi-kaksi koosta riippuen
katikkeeksi liraus omenaviinietikkaa ja jotakin hyvää öljyä
mausteeksi (suolaa)yrttejä tms maun mukaan
anna maustua...oli muuten hyvääää...
Seur. päivänä mulla oli kourallinen keitettyä riisiä ja kurkunpätkä ja puolikas salaattikerä...tungin nekin tuonne sekaan...namnam..
Joskus onnistuu! Kokeile vaikka ensin yhdellä omenalla ja neljännes sipulilla...
jämäruokaa!
7
957
Vastaukset
ja kaikki salaatteihin vaihteluja tuovat ideat ovat aina tervetulleita, meillä ainakin. Niissä kun tahtoo aina jämähtää johonkin kaavaan, jota sitten sydöään kunnes korvista pukkaa jotain mungomaissitomaattisörsseliä (meidän tämänhetken käytetyin lisukesalaattimme tuo).
Ylipäätään ns. "jämäruoilla" on ihan turhaan huono maine. Liian pitkään mitään ei toki kannata jääkaapissa säästellä, mutta on työtä ja aikaa säästävää tehdä esim tietoisesti päivälliselle kylliksi muonaa, jotta siitä muunnellen saa nopeasti ja helposti seuraavan päivän lounaan. Esim. meillä eilen paistoimme hampurilaisia eiliseksi päivälliseksi ja teimme tahalleen maustettua jauhelihataikinaa niin paljon, että osaa jäi tälle päivälle. Siihen kun lisää tomaattimurskan ja ehkä vähän sieniä niin onkin jo "minuuttikastike" tämän päivän lounaspastalle valmiina.- Isä, silti mies
innosta kokeileen tuo omena-sipuli salaatti. Aika ykspuolista, kaksi raaka-ainetta ei innosta. Mutta tuo toinen vois toimia.
- Toimii--.
hyvin makkararuokien kanssa. Ja jos et tykkää, et häviä mitä'än, lisäät noi loput ainekset sitte!
lienee pyttipannu. Se meillä huomenna lounaana. Eli tämän päivän paistin jämät ja se, mitä jäi perunasipulivalkosipulilaatikosta vain pannuun ja sekaan suolakurkkua ja ehkä sieniä...
Muita hyviä jämäruokareseptejä?eli kuinka monella lammaskaalisoppaa tänään tai huomenissa?;-)
Vinkkinä voisin sanoa, että ellei lihaa jäänyt kauheasti niin lisäämällä kaalisoppaan juustoa siitä saa täyttävämmän ja ruokaisamman.
Lihan kanssa nautittavaksi tarkoitetun minttuhyytelön loput voi käyttää hyvin mausteraidoiksi vaniljajäätelöön.
Muita pääsiäisruokajämäideoita?jäi taas jämät huomiseksi lounaaksi.
Eli paistoin kebabia pitaleipiin niin reippaasti että osa odottaa jääkaapissa sitä, että pääsee huomenna perunamuusin seuraksi kotona lounastavien syödä.- lapsen kaverit
nauroi, ettei sellaista ole olemassakaan! Lapsi vaan sanoi että meidänpä äiti osaa tehä. Se syntyi ihan vahingossa, piti tehä kebab-kiusausta, mutta pakastekasvikset pissi joukkoon niin tuli sitä' nestettä...reislusti! Mutta hyvää oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694313
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684148Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363562Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163143Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342802En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102354IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251481Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751069