Olen muuttanut kaupunkiin, jossa asuin lapsena 1950 luvulla. Meillä oli työsuhdeasunto isän työpaikan puolesta. Muistan hämärästi missä se oli ja missä isän työpaikka oli. Asun nyt aika lähellä. Olen yrittänyt etsiä, josko jompikumpi olisi vielä pystyssä, vaan en ole löytänyt. Mistähän saisin tietää osoitteen, missä tuo isän työpaikka sijaitsi. Tiedän kyllä firman nimen. Olen yrittänyt netistä etsiä, en sieltäkään löydä. Taitaa olla molemmat rakennukset jo purettu?!
Mistähän
saisi tietää?
3206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kertoisit avoimesti mitä ja missä etsit, kukaties joku osaisi kertoa sinulla kaipaamasi tiedot. Anonyymina anonyymilla palstalla tuskin on mitään pelättävää.
Itse kysyisin selkokielellä ja suoraan. Samaa suosittelen sinulle, tai ota yhteyttä kotikuntasi historiaa tunteviin luottamushenkilöihin, viranomaisiin ja vanhoihin paikkakuntalaisiin. kukaties maakunta-arkistosta voisi löytyä joitain tietoja. Onnea etsintään ja hauskoja muisteluhetkiä.
Kaupunginarkisto on paikka, josta minä aloittaisin. Jos sieltä ei löydy muuta apua, niin osaavat varmaan neuvoa, mistä kysellä.
Hei, joillakin (tai kaikilla?) kaupungeilla on nettisivuillaan keskustelupalsta. Kirjoititko sinne? Ehkä joku iäkkämpi asukas muistaa vaikka mitä mennesistä asioista.