melanooma....

mulla on iso luomi kyljessä, siinä on tumma keskusta mikä tuli vähän aikaa sitten kun mun yks kaveri raapas sitä. eli kysymys kuuluu: voinko mä saada melanooman????
ja pitääks se luomi poistaa???? sattuuks se???
miten se poistetaan??? kertokaa pliis kaikkee tohon liittyvää!!!
kiitos jo etukäteen, ja haluisin sit saada ihan asiallisia vastauksia... =)
2535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla on nut OLLU kask luomee selässä ja ne oli TOSI isoja no mä poistin ne narulla.. :)
Siis et sitosin luomen niin tiukkaan kuin pystyin ihan sieltä juuresta ja annoin olla pari päivää ja sitten se kuivui ja tipahti..
Mut kannattaa käskeä jonkun joka on ennenkin kiristänyt luomen pois langalla poistamaan sen..
Se ei satu yhtään kuin ihan HIUKAN vain nipistää alussa..
Vähemmän kuin se kun otetaan verikokeet kädestä sellaisella naulalla.. :)
Nyt mulla sit ei oo enää niitä kahta luomea vain pienet punaiset jäljet näkyy.. :)

Äänestä

mulla oli kans vielä syksyllä kyljessä aika iso koholuomi, mikä oli aika tumma ja sitä kutitti välillä. niinpä mä tilasin lääkäriin ajan. lääkäri tutki luomen ja antoi uuden ajan luomen poistoon. luomen poistaminen jännitti mua aluksi vähän ja ajattelin, että se on iso operaatio :). mutta mun sisko valaisi mua severran, että luomen poistaminen ei satu yhtään ja se on ihan pikkuinen nipsaus, kun luomi on poissa. sit mä menin luomenpoistoon: ensiksi luomen alue puudutettiin, etten tuntisi kipua kun luomi leikataan (puudutus kyllä tuntui aika ilkeältä), sitten lääkäri leikkasi luomen irti (se ei sattunut yhtään, mutta kyljessä tuntui kyllä, että siellä tehdään jotain), lopuksi poistetun luomen kohdalle laitettiin yksi tikki, jonka kävin viikon päästä leikkaamisesta poistamassa. lääkäri laittoi luomen vielä "jatkotutkimuksiin" että löytyisikö siitä jotain syöpää tai vastaavaa. mun onneksi luomi oli hyvälaatuinen :). sinuna kävisin lääkärille näyttämässä sitä luomea :). kyllä se siitä sitten lähtee rullaamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilkkutäkki kirjoitti:

mulla on iso luomi kyljessä, siinä on tumma keskusta mikä tuli vähän aikaa sitten kun mun yks kaveri raapas sitä. eli kysymys kuuluu: voinko mä saada melanooman????
ja pitääks se luomi poistaa???? sattuuks se???
miten se poistetaan??? kertokaa pliis kaikkee tohon liittyvää!!!
kiitos jo etukäteen, ja haluisin sit saada ihan asiallisia vastauksia... =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu