Missähän vaiheessa kannettavat siirtyvät käyttämään laajemmassa määrin 4-ytimisiä prossia ja uudempaa ddr3 muistiteknikkaa? Itse veikkaan, että tuossa kesän aikana alkaa tulla markkinoille enemmän :). Kannattaneee odotella hiukan kannettavavan ostoo vielä: :)
Teme...
Teme...
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Missähän vaiheessa kannettavat siirtyvät käyttämään laajemmassa määrin 4-ytimisiä prossia ja uudempaa ddr3 muistiteknikkaa?"
Onhan noita jo..
"Kannattaneee odotella hiukan kannettavavan ostoo vielä: :)"
Tietokoneita ei pahemmin kannata ostaa minkään tekniikan takia vaan rytmittää hankinnat käyttämänsä käyttöjärjestelmänsä tukijaksojen ja versioiden mukaan.
niinkuin missä tahansa uuden tekniikan maailmassa
jos lähtee linjalle "huomenna saan parempaa halvemmalla" niin saan kyllä odottaa maailman tappiin.
Ovatko tämänhetken 4-ydin kannettavat hinta-laatusuhteeltaan kohdallaan?
Usein uuden tekniikan tullessa kauppoihin, pieni odotus loiventaa hintoja ja tarjontaakin on runsaammin. Toisinaan myös jotkin ensikappaleiden lastentaudit on korjattu.
Itse voisin olla kiinnostunut HP Pro, Dell Pro ja Lenovo SL laitteista, vaan en ole perehtynyt josko niitä 4-ytimisinä vielä toistaiseksi on saatavilla ja millä hinta-laatusuhteella.
on kohdallaan
"Ovatko tämänhetken 4-ydin kannettavat hinta-laatusuhteeltaan kohdallaan?"
Mutta mitä tuolla tekee, kun ohjelmistoista
vasta korkeintaan 0.1% osaa käyttää
tuollaista hyödykseen.
"Ovatko tämänhetken 4-ydin kannettavat hinta-laatusuhteeltaan kohdallaan?"
Mikä nyt on se hinta/laatu suhde riippuu siitä mitä olet tekemässä. Paras hinta/laatu on se kun saat halvalla riittävän hyvälaatuisen tuotteen ja se nyt riippuu siitä mitä olet hankkimassa vertailua ei tehdä tuleviin tai menneisiin tuotteisiin vaan muihin mitä myydään. Oletko varma että tarvitset 4-ydin prosessoria?
Kommentti oli kohdistettu "as-keetti" nimimerkin kommenttiin.
>> Paras hinta/laatu...vertailua ei tehdä tuleviin tai menneisiin tuotteisiin vaan muihin mitä myydään
Absoluuttisessa mielessä näin voi toki ajatella.
Kuitenkin hinta / laatusuhde-käsitteeseen on järkevää lisätä myös aikajana. Yleensä kun uusin tekniikka tulee kauppoihin, niin se ei ole kiinnostava hinta-laatusuhteeltaan. Monesti jo muutaman kuukauden kuluttua turha ilma on poissa ja tarjonta / valinnanvarakin runsaampaa, sekä mahdolliset pahimmat lastentaudit korjattu.
Tietenkin tekniikka-friikki ostaa viimeisimmän värkin heti liikkeen ovien auettua täyttääkseen tunnetarvettaan ja teknistä uteliaisuuttaan, jolla ei kuitenkaan ole paljoakaan tekemistä todellisen käyttötarpeen kanssa.
>> Oletko varma että tarvitset 4-ydin rosessoria?
Nähdäkseni en ole tuonut esille mainittua tarvetta.
Ps. Ympäristöstämme voisi lakaista hurjan rimbambelin tavaraa ja erilaisia tuotteita olemattomiin täysin tarpeettomina ja se olisi vain hyväksi kaikkien elämänlaadulle ja ympäritölle / luonnolle. Auttaisi kohdistamaan huomiota oleellisempaan.
PsPs. Oletko varma, että todella tarvitset kaikkea omaamaasi materiaalia? ;)
"Kuitenkin hinta / laatusuhde-käsitteeseen on järkevää lisätä myös aikajana. Yleensä kun uusin tekniikka tulee kauppoihin, niin se ei ole kiinnostava hinta-laatusuhteeltaan."
Jos aikajanan haluaa mukaan niin sitten kiinnostavuus menee sen mukaan, että miten uusi tekee homman paremmin kuin nykyinen.
"Monesti jo muutaman kuukauden kuluttua turha ilma on poissa ja tarjonta / valinnanvarakin runsaampaa, sekä mahdolliset pahimmat lastentaudit korjattu."
Elektroniikassa ja tietotekniikassa näkee onko jo lastentaudit korjattu siitä paljon kuluttaa watteja. Markkinoille tulee ensiksi sellainen rupumalli ja sitten vähän myöhemmin se mitä on optimoitu ja ongelmia korjattu.
Neliyliprossut läppäreissä ovat kyllä vielä ensimmäistä polvea ja käyvät kuumina, että ne ei ole niitä optimoituja versioita vielä. Kattelee sitten kun tulee ne 25W neliydinprossut läppäreihin..
"PsPs. Oletko varma, että todella tarvitset kaikkea omaamaasi materiaalia? ;)"
En tarvitse. Enkä kyllä itse pahemmin haalikkaan rojua. On järkevämpää omistaa vähän kivoja tavaroita kuin paljon roinaa.
>> Elektroniikassa ja tietotekniikassa näkee onko jo lastentaudit korjattu siitä paljon kuluttaa watteja. Markkinoille tulee ensiksi sellainen rupumalli ja sitten vähän myöhemmin se mitä on optimoitu ja ongelmia korjattu.
Yes
>> Neliyliprossut läppäreissä ovat kyllä vielä ensimmäistä polvea ja käyvät kuumina, että ne ei ole niitä optimoituja versioita vielä. Kattelee sitten kun tulee ne 25W neliydinprossut läppäreihin..
Asiaa. Usein on kannattavaa odottaa tovi, kunnes kuviot on hiottu kohdilleen.
>> En tarvitse. Enkä kyllä itse pahemmin haalikkaan rojua. On järkevämpää omistaa vähän kivoja tavaroita kuin paljon roinaa.
Samoilla linjoilla ;)