HEINOLAN LINTUTARHAN

PUOLESTA:

4

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jari, synt. Heinolassa

      Lintutarha on toiminut Heinolassa vuoden kauemmin ikääni, olen synt. v. 1965 ja nyt asun Lahdessa.

      Sääli olisi, jos Heinolan lintutarha lakkaisi varojen puutteessa. Tosin siellä on liian monta työntekijää, siksi se on tullut kaupungille kalliiksi. Siellä on paljon muitakin lintuja kuin papukaijoja. Esim. petolintutalo erikseen, vesilintuja ja joskus aiemmin tilapäisesti myös nisäkkäitä, esim. mäyrän olen nähnyt siellä.

      Kovasti on ihmiset kirjoittaneet adressiin, en olisi uskonut, että noin nopeastikin. Vastaavanlaisia lintutarhoja on vain muutama koko Suomessa. Lammilla on, mutta ilmeisesti pienempi. Anthony Bosley perusti lintutarhan Heinolaan ja on tehnyt arvokasta työtä tarhan puolesta. Pienelle kaupungille Heinolan lintutarha on ollut arvokas nähtävyys, josta Heinola tunnetaan.

      Lahden Radiossa oli ohjelmakooste, jossa oli haastateltu kahta valtuutettua. Kokoomuslainen oli tarhan puolustaja ja SDP:n edustaja halusi, että valtiolta rahoja toimintaan tai lintutarhan lakkautus. Silti vielä muutama vuosi sitten sinne oli palkattu kolme työntekijää lisää, vaikka taloudelliset vaikeudet olivat jo silloin tiedossa.

      Heinolan Lintutarhaa ei saa lakkauttaa,se on niin ainutlaatuinen!

      • dee*

        Uskomatonta, että tuollainen puolue on vastaan, mutta kai se on puolueen hengen mukaista toimintaa ja vielä lama-aikana.

        Sehän on varsinainen turistipyydys. Monet ohiajavat poikkeavat siellä perheineen tai vaikka vain yksin ja ystävien kanssa. Kuinkahan moni suomalainen siellä on käynyt? Onko siellä digitaalilaskuria kävijämääristä?

        Elättien eli kookkaampien lintujen iät ovat kymmenissä vuosissa. Jokainen joka vähänkin tietää, tietää sellaisen. Miten ne sitten. Turhia kuolemiako taas?

        Eikös kaupunki, jonka työntekijöitä ole tarhalla töissä, saa siirrettyä heitä muihin tehtäviin?

        Luulisi, että puistotyöntekijät osaavat hoitaa myös linnut ja vieläpä kiitettävästi.
        Mutta, jos työtehtäviä ei ole organisoitu oikein eikä tekijät itse piittaa tehtävistään, vaan "ovat vain töissä", ja palkka juoksee, Motivaation puutetta on myös havaittu.
        - Luulisi, että motivaatiota tällaisena aikana löytyy.
        Nuoret reippaat ihmiset sellaisiin töihin, ja vähintään kesäksi, niin asiat luistaa ja tulokset näkyvät.

        Ihmisille iloa tuottava "eläintarha" olisi säästettävä ja saatava siihen vaikka valtion apua. Ja kun sen sijainti ei ole Ruuhka-Suomessa.

        Elävät eläimet kiinnostavat ihmisiä enenemässä määrin ja tässä hiilidioksidipaniikissa luonnonsuojelu tulee olemaan oleellinen osa myös bisnestä.

        Ahneus ei saa mennä elävien edelle.


    • niin..

      Jos lintutalo nyt päätetään lakkauttaa, mikä olisi todellakin hirveän sääli, itse en ole sielä ikinä edes päässyt käymään, niin tiedättekö suostuisivatko he sieltä antamaan edes osan papukaijoista ihmisten hoidettaviksi, vai lopettavatko mieluummin? Äitini kun tahtoisi pelastaa sieltä edes muutaman papukaijan kun on tilaa, rahaa ja aikaa. Itsekin voisin pari undulaattia ottaa lisää jos vaan suostuvat niitä antamaan. Onko kenellekään tietoa?

      • Jari:

        Joskus 1960-1970-luvuilla siellä vielä myytiin papukaijoja yms. trooppisia lintuja yksityiskoteihin. Kysyin 2000-luvulla, myisivätkö kanarialinnun, mutta sanoivat, ettei siellä enää myydä lintuja ollenkaan. Toiminta on ollut lähinnä "lintusairaala" ja katseltavia lintuja.

        Eikä niitä lintuja lopeteta, jos toiminta lakkaisi. Ne siirrettäisiin Suomen muihin lintutarhoihin tai Korkeasaareen Helsinkiin.

        Adressin Heinolan lintutalon puolesta on allekirjoittanut jo n. 15.000 ihmistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11023
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6252
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5601
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      87
      5517
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      177
      4510
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      50
      3997
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe