OSMO WISCH-FIX PESUAINE PARKETILLE

Hoohesasta

Mitä pesuaineita olette käyttäneet puu ja puuparkettilattioille ja miksi.???

Itse olen nyt kokeilemassa Osmon Wisch-Fixiä ja jos joku on jo kokeillut ko.ainetta, niin kertoisitko, mihin olit tyytyväinen/tyytymätön.

http://www.timberwise.fi/suomi/asennusjahoito/oljyvahattujenpintojenhoito/

Kun olen itse pessyt lattiani viikonlopun aikana, niin jaan mielipiteen kanssanne.

4

1042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyytyväinen käyttäjä

      Olen jo muutaman vuoden ajan käyttänyt Osmo Colorin siivous- ja hoitoaineita. Itse (myös siivoojani) ollaan tyytyväisiä lopputulokseen. Muutama vuosi sitten hioimme lakan pois parketista ja laitoimme siihen öljyvahan ja emme ole katuneet mieheni kanssa ollenkaan. Kerran vuodessa tehdään perussiivous lattialle eli "pestään" ja hoito öljytään lattia. Ainoa miinus, tuotteet ovat arvokkaimpia kuin "tavalliset" siivousaineet eikä niitä saa kaikista paikoista.

    • chtiina

      Ollaan juuri rakennettu talo ja meillä on Karelian tammiparketti, silky eli öljytty. He suosittelivat, että lattian pesuun ei käytettäisi muuta kuin tuota Osmo colourin Wisch-Fixiä, niin silloin tarvii öljytä seuraavan kerran vasta n 5-10 vuoden kuluttua. En ole vielä tuota ainetta ostanut, mutta voiko joku kertoa mistä sitä saa?

    • osmonnut

      ^Jos sinulla ei ole öljyttyä / öljyvahattua lattiaa (en tiedä mikä on Karelian tammi silky) niin ei sitä ikinä tarvitse, eikä edes saa öljytä. Jos taas parkettisi on öljyvahattu, niin se kyllä vaatii hoitovahauksen esim. Osmocolorin hoitovahalla vähintään kerran vuodessa - kulutuksesta riippuen ehkä useamminkin

      Wisch-Fixiä voi varmaan käyttää myös lakatulla parketilla ja sitä saa mm. RTV:stä ja ainakin joistain K-Raudoista, varmaan muualtakin.

      Tuo wisch-fix on pesuaineena niin mietoa, ettei sillä oikein lika lähde. Vertaisin lähinnä mäntysuopaan ja jos arvailla uskaltaisin, niin sitä se taitaa ollakin..Öljyvahatulla parketilla käytämme sitä kuitenkin säännöllisesti, mutta väliin vähän tehokkaampaakin yleispesuainetta. Lian irtoamisen helppoudessa ja likaveden värissä on kyllä melkoinen ero.

      • osmonnut

        Sorry chtiina, luin ei öljytty, mutta siinähän luki ELI öljytty :-)
        Jottei asia olisi ihan yksinkertainen, niin on olemassa siis öljyvahattuja sekä öljyttyjä parketteja. Ja jotta ihmiset menisivät ihan pää pyörälle, niin on esim. öljyttyä parkettia, joka on kovetettu uv-säteilyllä. Tiedätkö, mikä näistä se voisi olla?

        UV-kovetettu öljypinta vastaa ymmärtääkseni hoidollisesti lakattua parkettia ja sen uudelleen käsittely tarkoittaa kaikki pois hiontaa ja perusteellista uudelleen käsittelyä. Sellaista ei pidä käsittääkseni hoitovahata, mutta tämä vain mutua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4947
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      174
      4336
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      163
      4236
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3445
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3164
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2910
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2887
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2776
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2648
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1834
    Aihe