OSMO WISCH-FIX PESUAINE PARKETILLE

Hoohesasta

Mitä pesuaineita olette käyttäneet puu ja puuparkettilattioille ja miksi.???

Itse olen nyt kokeilemassa Osmon Wisch-Fixiä ja jos joku on jo kokeillut ko.ainetta, niin kertoisitko, mihin olit tyytyväinen/tyytymätön.

http://www.timberwise.fi/suomi/asennusjahoito/oljyvahattujenpintojenhoito/

Kun olen itse pessyt lattiani viikonlopun aikana, niin jaan mielipiteen kanssanne.

4

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyytyväinen käyttäjä

      Olen jo muutaman vuoden ajan käyttänyt Osmo Colorin siivous- ja hoitoaineita. Itse (myös siivoojani) ollaan tyytyväisiä lopputulokseen. Muutama vuosi sitten hioimme lakan pois parketista ja laitoimme siihen öljyvahan ja emme ole katuneet mieheni kanssa ollenkaan. Kerran vuodessa tehdään perussiivous lattialle eli "pestään" ja hoito öljytään lattia. Ainoa miinus, tuotteet ovat arvokkaimpia kuin "tavalliset" siivousaineet eikä niitä saa kaikista paikoista.

    • chtiina

      Ollaan juuri rakennettu talo ja meillä on Karelian tammiparketti, silky eli öljytty. He suosittelivat, että lattian pesuun ei käytettäisi muuta kuin tuota Osmo colourin Wisch-Fixiä, niin silloin tarvii öljytä seuraavan kerran vasta n 5-10 vuoden kuluttua. En ole vielä tuota ainetta ostanut, mutta voiko joku kertoa mistä sitä saa?

    • osmonnut

      ^Jos sinulla ei ole öljyttyä / öljyvahattua lattiaa (en tiedä mikä on Karelian tammi silky) niin ei sitä ikinä tarvitse, eikä edes saa öljytä. Jos taas parkettisi on öljyvahattu, niin se kyllä vaatii hoitovahauksen esim. Osmocolorin hoitovahalla vähintään kerran vuodessa - kulutuksesta riippuen ehkä useamminkin

      Wisch-Fixiä voi varmaan käyttää myös lakatulla parketilla ja sitä saa mm. RTV:stä ja ainakin joistain K-Raudoista, varmaan muualtakin.

      Tuo wisch-fix on pesuaineena niin mietoa, ettei sillä oikein lika lähde. Vertaisin lähinnä mäntysuopaan ja jos arvailla uskaltaisin, niin sitä se taitaa ollakin..Öljyvahatulla parketilla käytämme sitä kuitenkin säännöllisesti, mutta väliin vähän tehokkaampaakin yleispesuainetta. Lian irtoamisen helppoudessa ja likaveden värissä on kyllä melkoinen ero.

      • osmonnut

        Sorry chtiina, luin ei öljytty, mutta siinähän luki ELI öljytty :-)
        Jottei asia olisi ihan yksinkertainen, niin on olemassa siis öljyvahattuja sekä öljyttyjä parketteja. Ja jotta ihmiset menisivät ihan pää pyörälle, niin on esim. öljyttyä parkettia, joka on kovetettu uv-säteilyllä. Tiedätkö, mikä näistä se voisi olla?

        UV-kovetettu öljypinta vastaa ymmärtääkseni hoidollisesti lakattua parkettia ja sen uudelleen käsittely tarkoittaa kaikki pois hiontaa ja perusteellista uudelleen käsittelyä. Sellaista ei pidä käsittääkseni hoitovahata, mutta tämä vain mutua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3462
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      185
      1373
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1367
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe