Se on vain merkki järkevyydestä.
Jos kaupunki tekee jatkuvasti tappiota, eikä pysty edes kunnolla tarjoamaan peruspalveluita kuntalaisille, herää kysymys, mikä on järkevää.
Eiköhän se ihmisten selviäminen ole täällä huomattavasti tärkeämpää kuin lintujen tai pöllöjen.
Lintutarha ei ole imagollisesti niin merkittävä kokonaisuus, että Heinolan asema parantuisi sen vuoksi. Tämä on vain mielipiteeni.
Jos kaupunki tekee jatkuvasti tappiota, eikä pysty edes kunnolla tarjoamaan peruspalveluita kuntalaisille, herää kysymys, mikä on järkevää.
Eiköhän se ihmisten selviäminen ole täällä huomattavasti tärkeämpää kuin lintujen tai pöllöjen.
Lintutarha ei ole imagollisesti niin merkittävä kokonaisuus, että Heinolan asema parantuisi sen vuoksi. Tämä on vain mielipiteeni.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mieleesi ei ole pälkähtänyt, miten lintujen selviäminen voi liittyä myös ihmisten selviämiseen? Välinpitämättömyys eläimistä luo pahaa oloa ja turvattomuutta myös ihmisten keskuudessa. Ei kaikille, mutta monille.
Arvot ovat kaiken pohjalla. Jos emme piittaa muista eliöistä ja luonnosta, vain itsestämme, tämä tulee varmasti aiheuttamaan negatiivistä kehitystä. Ei tarvita kuin yksi pahoinvoiva nuori, jolta viimeinenkin usko maailmaan viedään, niin taas kerran on joukkotuhon ainekset kasassa. Perusarvot kuntoon! Terveydenhuollon palvelujonojen kasvaminen tms. ei mielestäni ole läheskään yhtä suuri uhka yleiselle pahoinvoinnille.
Minusta lintutarha ON tärkeä peruspalvelu, myös muille kuin heinolalaisille. Järkevää on miettiä muita toimintatapoja. Kaupungin johdossa ei näytä olevan kaikki ihan kohdallaan.
olen ajatellut myös seuraavaa puolta.
"Mieleesi ei ole pälkähtänyt, miten lintujen selviäminen voi liittyä myös ihmisten selviämiseen?"
Tottakai luonnon arvostaminen ja eläintenhoito yms. kuuluu hyvään yhteiskuntaan ja edesauttaa myös ihmisten terveyttä.
"Minusta lintutarha ON tärkeä peruspalvelu, myös muille kuin heinolalaisille. "
Mielestäni lintutarha on enemmänkin nähtävyyskohde, ja tietynlaisen imagon luoja. Lintutarhaa ei voi määritellä kunnan peruspalveluksia, vaikka siltä tuntuisikin. Jos vaikka googlaat hakusanalla "Kunnan peruspalvelut", sieltä löytyy aivan muuta kuin lintutarha.
Peruspalveluita ovat mm. koulutus-, terveydenhuolto-, teiden kunnostus jne. -palvelut.
Jos kaupunki teki mm. viime vuonna 8 miljoonaa euroa tappiota, on todellakin karsittava menoista. Samahan se on kotitalouksillakin. Jokunen hankinta pitää jättää tekemättä.
"Järkevää on miettiä muita toimintatapoja. Kaupungin johdossa ei näytä olevan kaikki ihan kohdallaan."
Toki on järkevää miettiä myös muita toimintatapoja. Mutta mitä itse esimerkiksi voisit jättää kunnallisista palveluista pois?
Tuskin luovut esimerkiksi kotitiesi aurauksesta, tai lapsiesi koulutuksesta tms.
Tässä tilanteessa lintutarhan suora merkitys päivittäisessä elämisessä on hyvin minimaallinen. Kannatan siis lintutarhan alasajoa vain sen vuoksi, että sillä on yksi vaikutus Heinolan taloudellisen tilanteen elvyttämiselle.
Taidat olla Heinolan demareita, pikkutiput on laulaneet että lintutalon alasajossa vakavasti mukana ovat nimenomaan demarit.
Alkaa kuntouuamaan sairaanaakaan koska luonto on se, mikä on tarkoitettu hoitamaan linnut omalla tavallaan. Aivan samoin on muilla vapailla eläimillä esin.ketuilla.
Joo, luovutaan kaikesta. Ihminenhän on myös osa luontoa. Mitäpä sitä hoitamaan sairaita lapsiakaan ja avustamaan synnytyksissä, koska kuuluu käydä niin kuin luonto on tarkoittanut. Mitäpä sitä tekemään yhtään mitään kehityksen eteen. Lakkautetaan kaikki ja ryhdytään villieläimiksi.
Mitä siitä, vaikka ihminen olisi toiminnallaan aiheuttanut muille eläinlajeille sukupuuton uhkia. Mitä siitä, jos muokkaamme muiden eläinten elinympäristöt päälaelleen. Mitä siitä, että käytämme eläimiä ruoaksemme. Mitä siitä, jos automme vahingossa aiheuttaa kipua eläimelle. Emme ole mitään velkaa millekään.
No, mikäs siinä, itsepä oman kuoppanne kaivatte.
Ulkopaikkakuntalaisena voin todeta että muutaman kerran olen siellä käynyt ja joka kerta on Heinolaan uponnut satoja euroja.
Eipähän ainakaan tarvitse enää sinne lähteä, tosin toivottavasti pärjäätte ilman turismia?
monta puolta. On tietenkin harmillista, mikäli sinua ei enää nähdä Heinolan vireässä kulttuurikesässä. On täällä paljon muutakin esim. kesäteatteri, vilkas kesätori, kauniita maisemia, konsertteja.
Missäpä ei noita olisi? Kesätoreja löytyy joka kaupungista; ja kesäteattereita, konsertteja sekä kauniita maisemia lähes kaikkialta.
Ehei, kyllä Suomessa täytyy erottua massasta jos haluaa huokutella riittävästi turisteja. Lintutaloja sentään ei ole joka paikassa.
argumentointia kuin Mikkosten Maailman vastustajat, jotka uhoavat, etteivät enää koskaan katso nelosta.
Yhtä typerää kertoa, että käyntiesi yhteydessä sinulta on uponnut satoja euroja Heinolaan.
Ketä kiinnostaa jotkut kälyiset kesäteatterit tai konsertit? Ei ainakaan lapsiperheitä, eikä kyllä aikuisiakaan kun niitä on joka kulmassa ihan omassakin kotikunnassa. Ton lintutarhan lopettamisen myötä peräkylänne kiinnostavuus putoaa sijalta viisi johonki Sottungan tienoille. Jos on talous nyt kuralla niin koittakaas pärjätä ilman niitä 120 000 vuosittaista kävijää.
... näreet. Jos Lintutarha lopetetaan, niin ainakaan meidän perheellä ei ole mitään asiaa Heinolaan. Etenkin kesäaikana vieraillaan sillä noin 2 kertaa/kk. Aina käydään torilla ja katsastamassa keskustan kauppoja. Eikä vaan katsella, vaan käytetään rahaa ja ostetaan pienistä paikoista esim. torimyyjiltä kaikki mahdollinen ruoka ihan vaan kannattaaksemme torikauppiaita. Uskon, että niin tekee monet muutkin Lintutarhan houkuttamat ihmiset.
Täytyy muistaa, että ne ihmiset/matkaajat todellakin näkevät vaivaa tullakseen Heinolan Lintutarhan lintuja katsomaan. He poikkeavat melkoisen mutkan moottoritieltä nimenomaan lintuja katsomaan. Se osoittaa selvästi sen, jotta mistä Heinola tunnetaan.
Onko oikeesti ymmärrettävä niin, että Heinolan kaupungin päättäjiä ei kiinnosta pienyrittäjien kohtalo ja vero€urot? Enpä uskonut koskaan törmääväni sellaiseen pölhölään, joka on niin rikas, ettei tartte lisää vero€uroja.
Ei olekaan, mutta ei ole niitä ahkeria lintumiehiäkään joka kylässä. Isot kiitokset lintutalosta kuuluu BOSLEYN TONILLE joka lintutalon Heinolaan perusti.
Argumentointi on typerää vain, jos se ei pidä paikkaansa. On aika yliarvioivaa ajatella, että tuo ei voisi pitää paikkaansa. Uskon, että todella hyvin voi. Itse en ainakaan haluaisi poiketa sellaiseen pikkukylään, jos lintutarha lopetetaan. Luulen, että alan jopa boikotoimaan sitä pelkästään tuon vuoksi.
Jos valtiolla ei ole varaa osallistua kustannuksiin, niin kuinka köyhällä Heinolalla sitten olisi. Kansanedustajat ovat siihen anoneet valtion avustusta, mutteivat ole saaneet määrärahaa.
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/taa_228_2008_p.shtml