Missä törsäisit 10 000€?

Kisan aihe

Oletetaan, että olisi kilpailu, jossa saisit esim. 10 000 euron matkakassan - yhdellä ehdolla: sinun pitäisi kuluttaa se palveluihin Suomessa yhden ainoan kaupungin/kunnan alueella.

Mukaan laskettaisiin matkat ko. paikkakunnalle, majoittuminen ja syöminen siellä yms.

Minkä paikkakunnan valitsisit?

22

4745

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L-Ö Nylkytys

      Pitäisi vielä määritellä, missä ajassa tuo summa pitäisi ko. kaupungin tai kunnan alueella kuluttaa. Päivässä, viikossa, kuukaudessa?

      Ainakin alustavasti mieleeni tuli, että kaikkein pienimmissä kunnissa ei ole niin paljon palveluja että niissä saisi tuollaista lottovoittajasummaa pelkkiin turistipalveluihin tuhlattua - majoituspaikkaa ei välttämättä ole, eikä kapakkiakaan kuin joku yksi ja kurja.

      • Kisan aihe

        Sanotaan 2 viikkoa, 10 000 euroa.

        Sallittuja kohteita seuraavat: matkat paikkakunnalle/paikkakunnalla/paikkakunnalta, majoitus, ruokailu, juomapuoli, viihdetarjonta, taksimatkat, paikallisten palvelujentarjoajien tuotanto kuittia vastaan. Perhe/elämänkumppani mukaan.


    • pellaisin ...

      kolopallowa....

      • sanotaan nyt

        vaikka inarin kunnas ja vähä utsjoenkin.
        kesällä elokuun alkupuolella....kaikista ihanin aika seikkailla ja törsätä.


    • oinnnn

      mieluummin -30 asteenko pakkasessa vaiko kesäkeleillä?

      • Kisan aihe

        Jospa saisit vailta?

        Kesällä tekemistä olisi kai enemmän? Tai tiedäpä tuota.


    • Helsingistä sentään

      Turkuun. Olisi varmaan eniten rahareikiä. Ainakin riittävästi.

    • Houhouman

      Kesällä Sotkamo/Vuokatti voisi tarjota riittävät puitteet. Palvelutasoa on aika paljon.

    • Vaihtoehtoja

      Ensimmäisenä tulee mieleen tietysti Helsinki, jossa saisi helposti summan menemään nopeasti. Ottaisin sviitin Kämpistä yöksi niin siihenhän se jo lähes menisikin. :-) Sitten illallinen Savoyssa tai Chez Dominiquessa pitkän kaavan mukaan niin menisi ainakin 1000 euroa lisää.

      Toinen vaihtoehto voisi olla Levi, siis yksi niistä huippuhuviloista (Levi Spirit). 10 000 eurolla sellaisen taitaisi saada viikoksi vuokralle, sisältäen täysihoidon.

      Hauska ajatusleikki!

    • törsäisin

      sen Kittilän kunnan alueella.

    • atlatl

      Ja heti niin pian kun pääsisin!

      Olis mukavaa käydä kaikki tutut paikat pitkästä aikaa ja shoppailla siellä.
      Majoitus Panimolla,tai muussa yksinkertaisessa paikassa.
      Mut shoppailla pitäis.Aitoja Lapin käsitöitä,jotta mahdollisimman paljon rahaa jäis paikallisille,eikä joillekkin isoille ketjuille.

      Ja Husky-retken olen toivonut voivani joskus tehdä,sellaisen muutaman päivän mittaisen.
      Eikä mitään perusturistin puolen tunnin hurautusta.
      Tai jos menis kesällä,niin reissu tunturiin taakaporon ja oppaan kera....

      • SavOululainen

        Kuopioon tai Ouluun
        kesällä
        kummassa paikassa vaan saisin ajan ja rahat kulumaan oikeen kivasti.


    • Imansa

      Etsisin Suomen köyhimmät asukkaat sisältävän kunnan ja lahjoittaisin tuon samantien asukeille. Ei menis muuten kahta viikkoa...

      • köyhiä

        Jotenkin tuntuu sospummit ei ole köyhiä, vaan työssä käyvät lapsiperheet,heille muutama satanen per.perhe.Kävis kunta mikävain


    • Joku ajattelee ettei paikkakunnalla ole mitään sellaista mihin tuollaisen rahasumman saa uppoamaan, mutta minäpä keksin mikä niille paikkaunnille oikein houkuttaisi ja mihin ne rahat menisi. Moni muukin kunta kyllä pystyisi samanlaisia palveluita tarjoamaan, mutta Karkkilassa ja Rantsilassa minulla on muitakin intressejä, jonka vuoksi lomailisin jommassa kummassa paikassa. Ja tietysti kesäaikaan.
      Voisikin ruveta kauppaamaan hyviä palveluideoita pienille kunnille, niin saattaisin hyötyä itsekkin.

    • kesällä

      Kalajoki voisi olla aika jees. Kesällä.

      • Eipä ole moneen vuoteen tullut käytyä.


    • Beach Boy

      Voisin seikkailla Porissa kesällä. Eiköhän Yyteristä löydy riittävän hulppea mökki, että rahat hupenee.

    • Näin ollen joku missä on kylpylä. Köyhyys raja alhana . Menisin palkkaisin itseleni niin kylpylä hoidot, asumisen siellä kuin kantajat itselleni. Sellainen 4-5 nuoren miehen hovi joka kulkisi mukanani ja olisi tosi käytöstietoisia. No viikossa tuo summa olis mennyt. Taitaisin valita lappajärvi kivitippu. Täältä tullaan pohjanmaa.

    • Kyllähän se on Helsinki kesällä. Kahden viikon aikana kiertäisi monet museot ja taidenäyttelyt, kävisi teatterissa ja leffoissa, shoppailisi toreilla ja Stokkalla, ajelisi taksilla hotellista toiseen, Suomenlinna, Seurasaari, Kaivopuisto, kasvitieteellinen, vieläkö luettelen lisää. Lapsille Linnanmäki ja Korkeasaari, kaikki uimarannat Hietsusta Pihlajasaareen, veneajeleut pitkällä ja lyhyellä kaavalla, Tornin ateljee-baari ja Yrjönkadun uimahalli. Ehtisikö ja jaksaisiko edes kaikkialla käydä, kirjoittaminenkin jo hengästyttää. Ateneum, Eläintieteellinen museo, kaikki taidemuseot ympäri ämpäri, ääh, tukehdun tarjonnan paljouteen, kauneushoitolat, hieronnat ja terapiahoidot, uimastadikka, mitä vielä ? Helsinki on ehdottomasti paras, landepaukut eivät vain osaa kulkea siellä !

      • ---------------

        jompikumpi näistä


    • <<<<<

      ITSE MENISIN ENSIN HÄMEENLINNAAN SIELTÄ FORSSAAN SIELTÄ EURAAN JA EURAN KAUTTA RAUMALLE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe