Oletetaan, että olisi kilpailu, jossa saisit esim. 10 000 euron matkakassan - yhdellä ehdolla: sinun pitäisi kuluttaa se palveluihin Suomessa yhden ainoan kaupungin/kunnan alueella.
Mukaan laskettaisiin matkat ko. paikkakunnalle, majoittuminen ja syöminen siellä yms.
Minkä paikkakunnan valitsisit?
Missä törsäisit 10 000€?
22
4694
Vastaukset
- L-Ö Nylkytys
Pitäisi vielä määritellä, missä ajassa tuo summa pitäisi ko. kaupungin tai kunnan alueella kuluttaa. Päivässä, viikossa, kuukaudessa?
Ainakin alustavasti mieleeni tuli, että kaikkein pienimmissä kunnissa ei ole niin paljon palveluja että niissä saisi tuollaista lottovoittajasummaa pelkkiin turistipalveluihin tuhlattua - majoituspaikkaa ei välttämättä ole, eikä kapakkiakaan kuin joku yksi ja kurja.- Kisan aihe
Sanotaan 2 viikkoa, 10 000 euroa.
Sallittuja kohteita seuraavat: matkat paikkakunnalle/paikkakunnalla/paikkakunnalta, majoitus, ruokailu, juomapuoli, viihdetarjonta, taksimatkat, paikallisten palvelujentarjoajien tuotanto kuittia vastaan. Perhe/elämänkumppani mukaan.
- pellaisin ...
kolopallowa....
- sanotaan nyt
vaikka inarin kunnas ja vähä utsjoenkin.
kesällä elokuun alkupuolella....kaikista ihanin aika seikkailla ja törsätä.
- oinnnn
mieluummin -30 asteenko pakkasessa vaiko kesäkeleillä?
- Kisan aihe
Jospa saisit vailta?
Kesällä tekemistä olisi kai enemmän? Tai tiedäpä tuota.
- Helsingistä sentään
Turkuun. Olisi varmaan eniten rahareikiä. Ainakin riittävästi.
- Houhouman
Kesällä Sotkamo/Vuokatti voisi tarjota riittävät puitteet. Palvelutasoa on aika paljon.
- Vaihtoehtoja
Ensimmäisenä tulee mieleen tietysti Helsinki, jossa saisi helposti summan menemään nopeasti. Ottaisin sviitin Kämpistä yöksi niin siihenhän se jo lähes menisikin. :-) Sitten illallinen Savoyssa tai Chez Dominiquessa pitkän kaavan mukaan niin menisi ainakin 1000 euroa lisää.
Toinen vaihtoehto voisi olla Levi, siis yksi niistä huippuhuviloista (Levi Spirit). 10 000 eurolla sellaisen taitaisi saada viikoksi vuokralle, sisältäen täysihoidon.
Hauska ajatusleikki! - törsäisin
sen Kittilän kunnan alueella.
- atlatl
Ja heti niin pian kun pääsisin!
Olis mukavaa käydä kaikki tutut paikat pitkästä aikaa ja shoppailla siellä.
Majoitus Panimolla,tai muussa yksinkertaisessa paikassa.
Mut shoppailla pitäis.Aitoja Lapin käsitöitä,jotta mahdollisimman paljon rahaa jäis paikallisille,eikä joillekkin isoille ketjuille.
Ja Husky-retken olen toivonut voivani joskus tehdä,sellaisen muutaman päivän mittaisen.
Eikä mitään perusturistin puolen tunnin hurautusta.
Tai jos menis kesällä,niin reissu tunturiin taakaporon ja oppaan kera....- SavOululainen
Kuopioon tai Ouluun
kesällä
kummassa paikassa vaan saisin ajan ja rahat kulumaan oikeen kivasti.
- Imansa
Etsisin Suomen köyhimmät asukkaat sisältävän kunnan ja lahjoittaisin tuon samantien asukeille. Ei menis muuten kahta viikkoa...
- köyhiä
Jotenkin tuntuu sospummit ei ole köyhiä, vaan työssä käyvät lapsiperheet,heille muutama satanen per.perhe.Kävis kunta mikävain
Joku ajattelee ettei paikkakunnalla ole mitään sellaista mihin tuollaisen rahasumman saa uppoamaan, mutta minäpä keksin mikä niille paikkaunnille oikein houkuttaisi ja mihin ne rahat menisi. Moni muukin kunta kyllä pystyisi samanlaisia palveluita tarjoamaan, mutta Karkkilassa ja Rantsilassa minulla on muitakin intressejä, jonka vuoksi lomailisin jommassa kummassa paikassa. Ja tietysti kesäaikaan.
Voisikin ruveta kauppaamaan hyviä palveluideoita pienille kunnille, niin saattaisin hyötyä itsekkin.- kesällä
Kalajoki voisi olla aika jees. Kesällä.
- Beach Boy
Voisin seikkailla Porissa kesällä. Eiköhän Yyteristä löydy riittävän hulppea mökki, että rahat hupenee.
Näin ollen joku missä on kylpylä. Köyhyys raja alhana . Menisin palkkaisin itseleni niin kylpylä hoidot, asumisen siellä kuin kantajat itselleni. Sellainen 4-5 nuoren miehen hovi joka kulkisi mukanani ja olisi tosi käytöstietoisia. No viikossa tuo summa olis mennyt. Taitaisin valita lappajärvi kivitippu. Täältä tullaan pohjanmaa.
Kyllähän se on Helsinki kesällä. Kahden viikon aikana kiertäisi monet museot ja taidenäyttelyt, kävisi teatterissa ja leffoissa, shoppailisi toreilla ja Stokkalla, ajelisi taksilla hotellista toiseen, Suomenlinna, Seurasaari, Kaivopuisto, kasvitieteellinen, vieläkö luettelen lisää. Lapsille Linnanmäki ja Korkeasaari, kaikki uimarannat Hietsusta Pihlajasaareen, veneajeleut pitkällä ja lyhyellä kaavalla, Tornin ateljee-baari ja Yrjönkadun uimahalli. Ehtisikö ja jaksaisiko edes kaikkialla käydä, kirjoittaminenkin jo hengästyttää. Ateneum, Eläintieteellinen museo, kaikki taidemuseot ympäri ämpäri, ääh, tukehdun tarjonnan paljouteen, kauneushoitolat, hieronnat ja terapiahoidot, uimastadikka, mitä vielä ? Helsinki on ehdottomasti paras, landepaukut eivät vain osaa kulkea siellä !
- ---------------
jompikumpi näistä
- <<<<<
ITSE MENISIN ENSIN HÄMEENLINNAAN SIELTÄ FORSSAAN SIELTÄ EURAAN JA EURAN KAUTTA RAUMALLE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti22839248Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole11324884SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude31115570Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16010749Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1219665Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla538346Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump368341Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376772Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2136437Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri536039