Ainoastaan

saisivat mennä täydentäviin hoitoihin, jos pillerikaupan suojelemiseksi tekeillä oleva laki astuu voimaan. Syöpäsairaita lienee n 200 000, mielialalääkkeitä popsii 500 000,raskaana noin 70 000, diabeetikkoja 200 000, epileptikkoja 25 000 muut vakavat sairaudet joista kärsiviä halutaan "suojella" etteivät vain tulisi väärin hoidetuiksi. Eli vaatimattomasti halutaan omia puolet kansasta "tutkitusti" tehokkaiden ja turvallisten (vain 5000 kuolonuhria vuosittain) hoitoon. Kuinkahan aitoa mahtaa olla se ns. huoli potilasturvallisuudesta?
9349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko eläkeläinen vanhus ja mistä iästä alkaen. Tämä kattaakin kaikki, joille näistä puoskarilaissa kiellettävistä hoidoista olisi eniten hyötyä.

Äänestä

Miksi demokraattisena sivistysvaltiona itseään pitävä Suomi on terveydenhoidon osalta pienen lahkon taluteltavissa, joka taas tieteeseen vedoten ajaa lääkefirmojen taloudellisia etuja yhdessä yliopistojen kanssa aivopesten opiskelijat ajattelemasta omilla aivoilla.

Tämä kehitys on johtamassa terveydenhuollon nykyisen kaltaisena tiensä päähän ja siinä sivussa terveydenhoidon rappio ajaa lääkeriippuvuuteen tehden normaalin elämän pienine kipuineen sietämättömäksi ja siinä sivussa tuhoaa elimistön normaalin hälytysjärjestelmän ja itsekorjausmekanismin, jolloin monet ns. sairaudet saavat ylivallan.

Oman kehon tunteminen on monella hakusessa ja kuormituksen rajojen ylittäminen seuraa toistaan, jolloin ravinnon ja liikunnan merkitys kasvaa odottamattoman suureksi. Tämä kehityssuunta on pysäytettävissä oikeanlaisella valistuksella, joka tukee terveitä elämäntapoja ja yhteisöllisyyttä, jossa myös heikommat otetaan huomioon. Tämä jo nuorena aloitettu terveydenhoito on perusta, joka rakentaa terveen itsetunnon ja omilla aivoilla ajattelevan yksilön tiedettä astinlautanaan käyttäviä puoskareita vastaan.

Henkisinä ja taloudellisina kärsijöinä ovat myös johdateltavissa olevat kolmepistepirkon kaltaiset lahkon ideologiaa julistavat henkilöt, jotka eivät löydä mitään kehittävää, vaan laulavat samaa kuhne laulua joka käänteessä. Sijaiskärsijöinä kansantalous ja epäpätevästä hoidosta kärsivät kansalaiset, jotka mahdollisen puoskarilain toteuduttua joutuvat päättäjien kidutettaviksi toukkaiästä lähtien aina hautaan asti.

Voidaankin kysyä miksi näin, onko tarkoitus kahlita kansalaisten päätäntävalta omasta itsestään talutusnuoraan, jonka toisessa päässä on virkakoneisto, joka tyhjentää kansalaisten taskut välittömästi ja välillisesti, siirtäen eurot lääkebisnestentekijöiden tileille.

Tulisiko kenties halvemmaksi maksaa näille mafiosojoille suoraan suojelurahaa, etteivät turmelisi ihmisten terveyttä myrkyillään, vaan keskittyisivät sairauksien tutkimiseen ja hoitamiseen ja jättäisivät terveydenhoidon oikeasti osaavien käsiin. Hoitamalla terveiden terveyttä ei tarvitse sairastua ja joutua sairauksia tehtailevien ja sairauksilla rahastavien nyljettäväksi.

Äänestä
  • "Tulisiko kenties halvemmaksi maksaa näille mafiosojoille suoraan suojelurahaa, etteivät turmelisi ihmisten terveyttä myrkyillään, vaan keskittyisivät sairauksien tutkimiseen ja hoitamiseen ja jättäisivät terveydenhoidon oikeasti osaavien käsiin. Hoitamalla terveiden terveyttä ei tarvitse sairastua ja joutua sairauksia tehtailevien ja sairauksilla rahastavien nyljettäväksi."

    Hienosti kirjoitit, mutta suojelurahan sijaan Suomen kansa voi sanoa yksinkertaisesti että ei käy hoitomonopoli ja vapaudenriisto hoidon valinnan suhteen. Vaihtoehtohoitoja käyttävän parin miljoonan suomalaisen ääni painaa kyllä vaakakupissa enemmän, kuin muutaman pillerilobbarin.

    Äänestä

  • kuuluviin kirjoitti:

    "Tulisiko kenties halvemmaksi maksaa näille mafiosojoille suoraan suojelurahaa, etteivät turmelisi ihmisten terveyttä myrkyillään, vaan keskittyisivät sairauksien tutkimiseen ja hoitamiseen ja jättäisivät terveydenhoidon oikeasti osaavien käsiin. Hoitamalla terveiden terveyttä ei tarvitse sairastua ja joutua sairauksia tehtailevien ja sairauksilla rahastavien nyljettäväksi."

    Hienosti kirjoitit, mutta suojelurahan sijaan Suomen kansa voi sanoa yksinkertaisesti että ei käy hoitomonopoli ja vapaudenriisto hoidon valinnan suhteen. Vaihtoehtohoitoja käyttävän parin miljoonan suomalaisen ääni painaa kyllä vaakakupissa enemmän, kuin muutaman pillerilobbarin.

    Erilaisia kuplia on rakenneltu aikojen saatossa. Jossain vaiheessa niillekin tulee raja vastaan.

    Rahamarkkinoilla rakennettiin kuplaa vuosikausia, jonka hallinta kävi viimein mahdottomaksi.
    Jälkipyykkiä ja uutisaineistoa riittää pitkälle tulevaisuuteenkin.

    Onko terveydenhoidossa käymässä samoin?
    Niin hyväksi mainostettu terveydenhoitomme kerrotaan olevan kriisissä, jopa asiantuntijoidenkin mukaan.
    Pulaa kerrotaan olevan rahasta ja sen mukana kaikesta muustakin.
    Halutaanko nyt lain voimalla koko kansa tämän erittäin kalliiksi käyvän hoitotavan, -monopolin käyttäjiksi ja maksumiehiksi?
    Muut halvemmat, joskus jopa tehokkaammatkin hoitotavat kieltämällä?

    Onko niin, että potilaan tilanne, etu tuonkin lain seurauksena sen kun vaan huononee, vaikka muuta annetaan ymmärtääkin?
    Harvoin pelkästään potilas saa mitään liikettä aikaiseksi.
    Kyllä se on se RAHA ja sen kulkusuunta millä on niin ihmeellisen liikkeelle paneva voima!

    Äänestä

Onpas ollut sinullakin puuhakas yö. Uskomushoiteluista ei ole ollut apua minkään sairauden hoitamisessa. Siksi tällaisten huiputustuotteiden kauppaaminen sairaille ihmisille on erityisen törkeää.

Voi tietysti ihmetellä, miksi poliisi ei voisi jo nykylainsäädännön puitteissa puuttua nonikauppiaiden, korvakynttilänaruttajien ja ja homeopaattien harrastamiin vedätyksiin.

Äänestä
  • Olen erittäin kiitollinen "huiputettu", sillä olen saanut enemmän apua näistä "huiputustuotteista", kuin samaan asiaan annetut lääkkeet.

    Äänestä

  • Huiputettu kirjoitti:

    Olen erittäin kiitollinen "huiputettu", sillä olen saanut enemmän apua näistä "huiputustuotteista", kuin samaan asiaan annetut lääkkeet.

    Ymmärsinkö oikein, että olet ollut ihan toimivassa hoidossa ja samanaikaisesti luontaispuotien veijarit ovat myyneet sinulle omia 'täydentäviä' tai 'tukihoitelujaan'. Kun oikean terveydenhuollon toimet auttavat, niin uskomuslääkitsijäsi vedättävät sinua ja kertovat, että heidän troppinsa olivat se joka auttoi.

    Äänestä

  • naruttajiaan kirjoitti:

    Ymmärsinkö oikein, että olet ollut ihan toimivassa hoidossa ja samanaikaisesti luontaispuotien veijarit ovat myyneet sinulle omia 'täydentäviä' tai 'tukihoitelujaan'. Kun oikean terveydenhuollon toimet auttavat, niin uskomuslääkitsijäsi vedättävät sinua ja kertovat, että heidän troppinsa olivat se joka auttoi.

    saunan takan kuin soisit heidän elää hyvää elämää vaihtoehtohoidoin mieluummin? Toi on sitä Mengeliä.

    Äänestä

  • ampuisit potilaat kirjoitti:

    saunan takan kuin soisit heidän elää hyvää elämää vaihtoehtohoidoin mieluummin? Toi on sitä Mengeliä.

    Hmm... en ole tähän keskusteluun osallistunut vielä aiemmin, mutta ihmettelen kuka tuo mengeli on ja keitä se ampui saunan takana? Tapahtuiko kansalaissodan aikaan? Ja onko tuo ihan omaa keksintöä tuo ampumishalu, vai kuka täällä on ilmaissut halunsa ampua jonkun?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


täysin terveet kirjoitti:

saisivat mennä täydentäviin hoitoihin, jos pillerikaupan suojelemiseksi tekeillä oleva laki astuu voimaan. Syöpäsairaita lienee n 200 000, mielialalääkkeitä popsii 500 000,raskaana noin 70 000, diabeetikkoja 200 000, epileptikkoja 25 000 muut vakavat sairaudet joista kärsiviä halutaan "suojella" etteivät vain tulisi väärin hoidetuiksi. Eli vaatimattomasti halutaan omia puolet kansasta "tutkitusti" tehokkaiden ja turvallisten (vain 5000 kuolonuhria vuosittain) hoitoon. Kuinkahan aitoa mahtaa olla se ns. huoli potilasturvallisuudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu