Jos pyydän tulevasta puolisostani virkatodistuksen avioehtoa varten saako hän tietää että olen kysynyt virkatodistusta?
Virkatodistus
13
2812
Vastaukset
- Automaattisesti, mutta
Siis ei automaattisesti, mutta jos hän sitä kysyy maistraatista, niin kyllä se tieto hänelle annetaan, kuka on kysynyt.
En tosin ymmärrä kysymystäsi, että miksi et halua hänen tietävän. Todistuksessahan on vain henkilön perustiedot. Eli samat tiedot, kuin väestörekisterissä. - _maija__
siksi haluan tietää enkä tiedä vielä mikä hän on miehiään.. mutt edelliset suhteet ja niiden loppuminen olsi hyvä saada selville..
- Tiedot..
Aika niukat tiedot siinä virkatodistuksessa on. Et sinä niiden perusteella paljoakaan kostu.
Nimet
Henkilötunnus
Syntymäkotikunta
Siviilisääty
Osoite
Kotikunta
Rekisteriviranomainen
Muita tietoja sinulla ei ole oikeuutta saada. Henkilötunnuksestakin jätetään loppuosa ilmoittamatta ulkopuoliselle. - meinaat
mennä avioon henkilön kanssa johon et luota?
Harkitse hyvä ihminen.. - pareekatsoa
Minäkin ihmettelen, että miksi puhut tulevasta puolisostasi kun et tiedä hänestä tarpeeksi.
Sukututkijana saat tilailtua sukuselvityksiä (virkatodistuksia). Avioliitot ja rekisteröidyt parisuhteet (homo,lespo) ja puolisot, sekä lapset selviävät, kun jäljität koko muuttohistorian. Avioliiton esteiden selvitys tsekkaa vain onko liitot päättyneet. Avoliittoja ja muita irtosuhteita kuulet vain kyliltä.
Viimeistään perunkirjoitukseen selvitetään ketju 15 vuoden iästä alkaen, ettei rintaperillisiä jää perinnönjaosta pois. Ellei äijäkokelas ole muuttanut paikkakuntaa, niin selviät yhdellä virkatodistuksella. Virkatodistukset maksavat 3-5 euroa/kpl. - Mie vain
pareekatsoa kirjoitti:
Minäkin ihmettelen, että miksi puhut tulevasta puolisostasi kun et tiedä hänestä tarpeeksi.
Sukututkijana saat tilailtua sukuselvityksiä (virkatodistuksia). Avioliitot ja rekisteröidyt parisuhteet (homo,lespo) ja puolisot, sekä lapset selviävät, kun jäljität koko muuttohistorian. Avioliiton esteiden selvitys tsekkaa vain onko liitot päättyneet. Avoliittoja ja muita irtosuhteita kuulet vain kyliltä.
Viimeistään perunkirjoitukseen selvitetään ketju 15 vuoden iästä alkaen, ettei rintaperillisiä jää perinnönjaosta pois. Ellei äijäkokelas ole muuttanut paikkakuntaa, niin selviät yhdellä virkatodistuksella. Virkatodistukset maksavat 3-5 euroa/kpl.omien tietojensa luovuttamisen voi nimittäin kieltää. Minä olen tehnyt niin. Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen. Muuttohistoriaa ei liioin saa, jos ei ole lupaa asianomaiselta.
- nix nax
Mie vain kirjoitti:
omien tietojensa luovuttamisen voi nimittäin kieltää. Minä olen tehnyt niin. Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen. Muuttohistoriaa ei liioin saa, jos ei ole lupaa asianomaiselta.
>>Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen.
- maallikkojuristi
nix nax kirjoitti:
>>Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen.
>>>>Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen.
- pareekatsoa
Mie vain kirjoitti:
omien tietojensa luovuttamisen voi nimittäin kieltää. Minä olen tehnyt niin. Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen. Muuttohistoriaa ei liioin saa, jos ei ole lupaa asianomaiselta.
Tervejärkisen kysyjän ongelma varmaan selviää viimeistään siitä, että kumppani on kieltänyt muuttohistoriansa ym. tietojensa antamisen.
- trust
avioehtoa varten tarvita virkatodistusta.
- virkatodistus
tarvitaan avioehtoa varten joka tapauksessa molemmilta osapuolilta?
Miksi olet salaa toiselta osapuolelta niitä hakemassa tai kyselemässä??
Outoa toimintaa, jos ennen avioliiton solmimista pitää toimia SALAMYHKÄISESTI!!- nykyään....
Parempihan se on nykypäivänä olla varovainen. Oikeastaan ei kannattaisi edes mennä naimisiin, monet asiat pystyy hoitelemaan ilman naimisiinmenoakin.
- tiennytkään
et toisen ihmisen virkatodistuksen saa ilman toisen lupaa, voinko minäkin hakea naapurin muijasta virkatod, kun tiedän sen sossutunnuksen????..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4453046Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372255- 1322083
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71355Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081334Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511263Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281228- 81066
- 571050
- 37795