Jos pyydän tulevasta puolisostani virkatodistuksen avioehtoa varten saako hän tietää että olen kysynyt virkatodistusta?
Virkatodistus
13
2877
Vastaukset
- Automaattisesti, mutta
Siis ei automaattisesti, mutta jos hän sitä kysyy maistraatista, niin kyllä se tieto hänelle annetaan, kuka on kysynyt.
En tosin ymmärrä kysymystäsi, että miksi et halua hänen tietävän. Todistuksessahan on vain henkilön perustiedot. Eli samat tiedot, kuin väestörekisterissä. - _maija__
siksi haluan tietää enkä tiedä vielä mikä hän on miehiään.. mutt edelliset suhteet ja niiden loppuminen olsi hyvä saada selville..
- Tiedot..
Aika niukat tiedot siinä virkatodistuksessa on. Et sinä niiden perusteella paljoakaan kostu.
Nimet
Henkilötunnus
Syntymäkotikunta
Siviilisääty
Osoite
Kotikunta
Rekisteriviranomainen
Muita tietoja sinulla ei ole oikeuutta saada. Henkilötunnuksestakin jätetään loppuosa ilmoittamatta ulkopuoliselle. - meinaat
mennä avioon henkilön kanssa johon et luota?
Harkitse hyvä ihminen.. - pareekatsoa
Minäkin ihmettelen, että miksi puhut tulevasta puolisostasi kun et tiedä hänestä tarpeeksi.
Sukututkijana saat tilailtua sukuselvityksiä (virkatodistuksia). Avioliitot ja rekisteröidyt parisuhteet (homo,lespo) ja puolisot, sekä lapset selviävät, kun jäljität koko muuttohistorian. Avioliiton esteiden selvitys tsekkaa vain onko liitot päättyneet. Avoliittoja ja muita irtosuhteita kuulet vain kyliltä.
Viimeistään perunkirjoitukseen selvitetään ketju 15 vuoden iästä alkaen, ettei rintaperillisiä jää perinnönjaosta pois. Ellei äijäkokelas ole muuttanut paikkakuntaa, niin selviät yhdellä virkatodistuksella. Virkatodistukset maksavat 3-5 euroa/kpl. - Mie vain
pareekatsoa kirjoitti:
Minäkin ihmettelen, että miksi puhut tulevasta puolisostasi kun et tiedä hänestä tarpeeksi.
Sukututkijana saat tilailtua sukuselvityksiä (virkatodistuksia). Avioliitot ja rekisteröidyt parisuhteet (homo,lespo) ja puolisot, sekä lapset selviävät, kun jäljität koko muuttohistorian. Avioliiton esteiden selvitys tsekkaa vain onko liitot päättyneet. Avoliittoja ja muita irtosuhteita kuulet vain kyliltä.
Viimeistään perunkirjoitukseen selvitetään ketju 15 vuoden iästä alkaen, ettei rintaperillisiä jää perinnönjaosta pois. Ellei äijäkokelas ole muuttanut paikkakuntaa, niin selviät yhdellä virkatodistuksella. Virkatodistukset maksavat 3-5 euroa/kpl.omien tietojensa luovuttamisen voi nimittäin kieltää. Minä olen tehnyt niin. Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen. Muuttohistoriaa ei liioin saa, jos ei ole lupaa asianomaiselta.
- nix nax
Mie vain kirjoitti:
omien tietojensa luovuttamisen voi nimittäin kieltää. Minä olen tehnyt niin. Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen. Muuttohistoriaa ei liioin saa, jos ei ole lupaa asianomaiselta.
>>Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen.
- maallikkojuristi
nix nax kirjoitti:
>>Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen.
>>>>Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen.
- pareekatsoa
Mie vain kirjoitti:
omien tietojensa luovuttamisen voi nimittäin kieltää. Minä olen tehnyt niin. Minusta ei saa edes virkatodistusta, koska olen kieltänyt tietojeni luovuttamisen. Muuttohistoriaa ei liioin saa, jos ei ole lupaa asianomaiselta.
Tervejärkisen kysyjän ongelma varmaan selviää viimeistään siitä, että kumppani on kieltänyt muuttohistoriansa ym. tietojensa antamisen.
- trust
avioehtoa varten tarvita virkatodistusta.
- virkatodistus
tarvitaan avioehtoa varten joka tapauksessa molemmilta osapuolilta?
Miksi olet salaa toiselta osapuolelta niitä hakemassa tai kyselemässä??
Outoa toimintaa, jos ennen avioliiton solmimista pitää toimia SALAMYHKÄISESTI!!- nykyään....
Parempihan se on nykypäivänä olla varovainen. Oikeastaan ei kannattaisi edes mennä naimisiin, monet asiat pystyy hoitelemaan ilman naimisiinmenoakin.
- tiennytkään
et toisen ihmisen virkatodistuksen saa ilman toisen lupaa, voinko minäkin hakea naapurin muijasta virkatod, kun tiedän sen sossutunnuksen????..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394568Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532464Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391004Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 109833
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70814- 136771
- 48760
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48706- 52690