Ja muitakin mielipiteitä paikasta kuulisin mielelläni. Onko ihan huono idea lasten 7 ja 13 vuotiaiden kanssa viettää viikko ensin siellä ja viikko sitten Playa del Carmenissa?
millainen on
2
612
Vastaukset
- shvee
Ei mitään tietoa hintatasosta, mutta 3.1. ollaan menossa kyseiselle yhdistelmälle. Lähdössä viiskymmppiset vanhemmat ja 14 v. neiti.
- Elena
Hei,
Meridan hintataso on edullinen. Olimme (pariskunta) helmikuussa AM:n yhdistelmämatkalla Merida-Playa Del Carmen ja tykkäsimme kovasti. Hotelleina oli Fiesta Americana ja Riu Tequila ja näitä hotelleja voin kyllä suositella.
Hotelleista on pari kilometriä matkaa keskustaan. Sinne voi kävellä, mennä taksilla tai bussilla. Liikenne on melkoista ja teiden ylitys vaikeaa jos meinaa kävellä sinne. Lasten kanssa kannattaa varmaan mennä bussilla tai taksilla. Kyyti on todella halpaa.Hotellien lähellä on myös ruokapaikkoja joihin voi kävellä. Ruoka on edullista ja hyvää.
Meridan elämänmeno on nähtävyys sinänsä. Monet naiset kulkevat kaupungilla kirkkaan valkoisissa maya-mekoissa. Meksikolaiset ovat hyvin ystävällisiä. Monet olivat uteliaita ja tulivat kysymään että mistä tulette kun olette niin valkoisia ;) Kaupungissa on paljon katseltavaa ja ympäristössä myös. Iltaisin keskusaukiolla oli kansallistansseja, romanttisia lauluja ja vaikka mitä ohjelmaa. Citzen Itzassa kannattaa käydä Meridasta käsin koska matka on huomattavasti lyhyempi kuin Carmenista. AM teki retken myös mm. Celestunin luonnonsuojelualueelle jossa nähtiin vaaleanpunaisia flamengoja valtavat määrät, kuulemma noin 20000 flamengoa.
Olisi kyllä harmittanut jos olisi ollut vain Carmenissa. Ei siellä ole aitoa Meksikoa ellei lähde jonnekin edemmäs katselemaan. Ainoa miinus Meridaan menossa on raskas menomatka, lennon jälkeen vielä pitkä bussimatka.
Carmenissa on sitten paljonkin hupia ja tekemistä sekä lapsille että aikuisille. Riu Tequila oli hyvä hotelli, kiva henkilökunta ja palvelu, ruoka erinomaista, paljon ohjelmaa jne. Oli mukava löhötä siellä ja nauttia viikon kaupunkiloman jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501577
- 621532
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101108- 60911
- 49884
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556