Miksi tuoda ulkomailta Suomeen rehua ja lannoitteita. Halvemmakksi tulisi tuoda viljaa ja lihaa ja valmistaa niistä hyvää ja puhdasta kotimaista ruokaa.
Nyt meillä on miljarditukiaiset, saastuneet vesistöt ja EU:n toiseksi kallein ruoka.
Nyt meillä on miljarditukiaiset, saastuneet vesistöt ja EU:n toiseksi kallein ruoka.
Vastaukset 12
Vanhimmat
säästäisit meidät neronleimahduksiltasi ja ottaisit asioita selvää ennen kuin kirjoitat typeryyksiäsi. Lannotteiden ja rehujen suhteen olemme omavaraisia, maataloutta tuetaan kaikkialla missä on jotain myytävääkin on vesistöjemme tila on hyvä kun teollisuus ja asutuskeskukset ovat lakanneet laskemasta paskojaan vesistöihin. Ruuan hintataso on eurooppalaista keskitasoa.
Rehua tuodaan ja rehun raaka-aine tuodaan. Lannoitteet tuodaan. Suurin lannoitevalmistaja on norjalainen firma.
Uudessakaupungissa ja jonne tulee Venäjältä pitkiä säiliövaunuletkoja sitä myrkkyä mistä apulanta osittain valmistetaan.
ravinteet ovat myrkyiksi muuttuneet. Rehuista sen verran, maahamme tuodaan maissia ja soijaa rehuihin käytettäväksi nuo kun ei kasva Suomessa ja maasta viedään mm. 300 miljoonaa kiloa kauraa Amerikkalaisille hevosille rehuksi.
"Yara Suomen tehtailla Uudessakaupungissa ja Siilinjärvellä valmistetaan vuosittain yhteensä 1 400 000 tonnia lannoitteita, joista kotimaahan toimitetaan noin puolet. Viime lannoitusvuonna lannoitteita toimitettiin kotimaahan 733 000 tonnia, mikä oli suurin määrä neljään vuoteen."
Paljonko lannoitteista valuu vesistöön?
josta kasvit käyttää ne hyödykseen.
Muuten ei tule satoa.
Kerro joku vaihtoehto lannotteiden käytölle.
Ei maailman pohjoisinta alkutuotantoa, joka vaati ylisuuria määriä lannoitteita, jotta edes yksi sato saadaan.
viiden miljoonan ihmisen ruokkimisen sen varaan, että maailmalta haalitaan ylijäämäeriä maataloustuotteita. Kaikki maat turvaavat ensin oman elintarvikehuollon ja ylijäämät myydään. Mistä ostaisit kriisitilanteissa, ja mihin hintaan? Miten logistiikka? Suomi on saari.
Ja vielä halvemmaksi tulisi jos ne eineet tuotaisiin jo valmiiksi kuluttajapakkauksissa meille, säästettäisiin elintarviketeollisuuden palkat ja investoinnit, vesistötkin saastuisi vähemmän kun ei olisi teollisuutta.
Tukien maksusta ei silti eroon pääsisi, eu kyllä jäsenmaksunsa kerää, mutta ne verorahat jäisi ulkomaille, ja vastapalveluksena saataisiin halpoja elintarvikkeita.
"valmistaa niistä hyvää ja puhdasta kotimaista ruokaa. "
hyväksi suomalaiseksi kun täällä laitetaan pakettiin suomenlippumerkki päälle.
Olipas hauska juttu, oikea älynväläys :):):):)
Jätetään saastuttava maanviljely pois niin saamme puhdasta kotimaista ruokaa sanan varsinaisessa ja laajassa merkityksessä.
tuonti "ulkoo" vaikuttaisi ruuan hintaan?
Viljan tuottajahinta on Suomessa alhaisempi kuin muualla euroopassa, ja tuskin sitä kukaan ilmaiseksi tänne kuljettaa.
Sama koskee lihaa.