tässä ja nyt ira¤ raspikurkku vilmuska mumsku zom jatta marliisi 54 kirjo sieppo postuumi kevätmielinen l.polku jukka ..ym.
kertokaa mitä teille?
Miten elämä vie eteen päin - onko ala-vai ylämäkeä vai tasaista:))
kertokaa mitä teille?
Miten elämä vie eteen päin - onko ala-vai ylämäkeä vai tasaista:))
Vastaukset 17
Vanhimmat
kysymästäsi,mulla kuntoluokka aika hyvä ja oottelen ekaa kontraa sytöhoidon jälkeen(tuntuu viipyvän ihmeen kauan reilu kaksi kk on menny)
tänäänpäs hiihtelin hankikannolla ja koiraakin kantoi,se kun oli mukana ilman suksia ja se sitten kyllä nukkui iltapäivän sujuvasti.Ja kerroppas miten Sinun päiväsi ja elämäsi on kulunu,toivottavasti myönteisissä merkeissä;)
päivä on mennyt siivotessa - oli lämpöasteita ja ikkunat kiiltää nyt kirkkaina,
pitkästä aikaa tunnen olevani voimissani.
Hyvää kuuluu elämääni ja olen seurannut palstalaisten elämää koko hoitoputkeni ajan.
viikkojen takaa palstaa,käsitin niin että L-polku ei olisi enää keskuudessamme.samoin Sininen kalsiitti olisi siirtynyt ajasta ikuisuuteen,näin minä olen käsittänyt asian,en tietenkään ole kerennyt lukea kaikkea,mutta niin luulen asian olevan.
Vähän hyvä olla,myös ikkunat kiiltää on mennyt luvattoman kauan asioita pitäs t...... mutkuja liian usein. nyt olen useamman päivän listannu
pitäs tehdä asioita niitä on kertynyt paljon ,mutta
on ylipyyhittyjäkin useit, vaikka ton arimidexin kaa ollut vaikeeta nyt ainakin joinakin päivinä on aurinko paistanut risukasaani myönteisesti Paljon jäi hoitojakson ajalta rästiin töitä
Mutta ihanaa pääsiäisen aikaa kaikille teille
ihanat syöppikset --naatitaan kevään kirkkaudesta
keskeltämme poistuneita palstalaisia. Siis paatero, L-polku ja sininen kalsiitti. Surullista, että näin kävi. Sininen kalsiitti kuoli ymmärtääkseni kuukasi sitten, eli syöpä vei hänet. Hän taisteli koko ajan syöpää vastaan. Oli ahkera kommentoimaan jossain sairauteensa liittyvässä kanavassa. Taas L-polku tuli kommentoimaan alkuvaiheessa tässä palstassa mutta lopussa harvakseltaan, hän sai muistaakseni 3 kertaa syöpää. Hän uupui viimeisen syövän(4?) taistelussa ja valitsi helpoimman tien. Silti olen iloinen, että hän sai elää elämänsä loppuvaiheen onnellisena, kunnes tuli hänelle iso muutos ja näin hän valitsi elämänsä lopun.
Muistan vielä yhden palstalaisen, paateron. Hän kuoli sitten ja hänen veljensä välitti meille palstalaisille suruviestin. Veljensä mukaan paatero halusi meidän välittämään Pietarin katulapsista ja pyysi rahallisesti avustamaan katulapsia jotka olivat lähellä paateron sydäntä.
Syöpäpotilaita on niin moneksi ja se onkin tässä palstassa rikkaus, miksei myös kipupotilaille!
Voimia syöpäpotilaille ja kipupotilaille tasapuolisesti!
Tulet tietämään hoitojen aikana, että raskasta tulee mutta tiedostat niitä. Kotityöt ovat jollakin tavalla toissijaisia oman jaksamisen mukaan. Ole armollinen itsellesi! Ainakin minä opin yksineläjänä. Tärkein olet SINÄ! Ei muuta!Tsemppiä oman itsesi syövästä selviytyneenä ja kehoasi kuunnellen! Hiljaa hyvä tulee.
Häntä ei ole enää näkynyt palstalla. :(
mihinkään karkaa. Ota vaan rauhallisesti ja keskity itseesi.
Elämä menee eteenpäin. Kontrolli taas lähestyy(verikoe ja lääkäri). Gynelle menen kesällä ja syksyllä rintojen ultraan (kontrolli).
Kunto on noussut entisen tasolle (vasta nyt :o )koko talven hiihtämisen jälkeen. Rintatulehdukset loppuivat nännin poistoon. Hyvä niin. Kipujakaan ei ole. Tunnottomuus ja lievä turvotus on jäänyt olkavarren takaosaan. Ei voi mitään.
Aloitin taas uimisen ja kunhan kesä koittaa,alan polkemaan pyörällä.
Kumma, kun tuo syöpä tuolla takaraivossa on ja pysyy -pelkopeikkona.
Kertomani toinen ystäväni selvisi syövästä ainakin toistaiseksi. Hän on nyt terve.
Eajaraivossa pysyy syöpä,aina sillointällöin kun on yksiksensä.Jalkoja särkee koko ajan aion vaihtaa syöpälääkkeitä.Lapsen kanssa touhuillessa aika on kulunut.
Kiitos kysymästä, tasaiseen tahtiin tallustellaan. Leikkauksesta tulee vappuna kaksi vuotta ja yli vuosi on jo töitäkin takana. Muisti ja keskittymiskyky tuppaa edelleenkin hankaloittamaan tätä suorituskeskeistä elämää, mutta muuten on kaikki ok ja kai tuo elimistökin joskus tottuu noihin kemikaaleihin, joita pillereiden muodossa tarjotaan.
Elämä jatkuu ja sen uusimispelon kanssa on vaan opeteltava elämään. Kyllähän se pysyy mielessä, kun aamusuihkun jälkeen katsoo peilistä tuota etuvarustukseen siirrettyä selkälihasta. Se nimittäin elää ihan omaa elämäänsä pullistellen käden liikeiden tahtiin ja hartiaseudun kiputilat pistelevät rinnan puolelle. Toki sen kanssa on oppinut elämään, mutta väliin huvittaa kun selkäsärky onkin nykyään tissikipua.
Hyvää Palmusunnuntaita kaikille!
tämän marliisi54.asiat?
Etsin mutta en löytänyt häneltä minkäänlaista
viestiä useiden kuukausien ajalta.
Oletko jättänyt palstan lukemisen vai onko jotain ikävää?Muistan sinut hyvänä palstalaisena,puutarhaasi hoidit.
Kun on kauan seurannut palstaa tule huoli poissaolevista, Käkönen jo palasi iloksemme.
sitä tulee mieleen kun jostakin ihmisestä ei ole kuulunuy pidempään aikaan jotta mitäköhän hänellekkin kuuluu?
nukkuessa menee miulla. joudun ottaa noin 3 päikkärit. en jaksa paljo touhuilla. voi olla ettei miu ikkunat kiillä kun ehkä heinäkuussa? silmät on menny hito kipeeksi, joutuu pitää niit kiinni aikapaljo vaik ei nukkuskaan. tää hikoilu on iha järetöntä.
Töitä tehdään ja eletään normaalia arkea perheen kanssa. Harrastukset antaa vastapainoa työelämälle. Olen saanut olla terveenä, luojan kiitos.
Kävin arvenkorjausleikkauksessa runsas pari viikkoa sitten plastiikkakirurgilla. Tällä kertaa haava ei tulehtunut ja lopputulos on siisti :)
Kesällä sitten taas kuvaillaan rintoja, toivottavasti ei löydy huolenaiheita. Kävin muista syistä keuhkokuvassa ja verikokeissa, kaikki näyttää hyvältä. Ei kipuja ei särkyjä, ja 13 kertaa lymfahierontaa laittoi hartiaseudun nestekierronkin kuntoon, ainakin toistaiseksi.
Reilu kaksi vuotta on kulunut jo leikkauksesta ja ikävät hoidot alkavat häipyä mielestä. Väliin mietin uusiutumista, mutta sitten työnnän ajatuksen pois jonninjoutavana ajantuhlauksena.
Kunto on palannut entiselleen ja olen saanut laihdutettua sytoläskit pois. Itseasiassa painan nyt joitakin kiloja vähemmän kuin ennen syöpää :)
Kaikki hyvin siis. Myös ystävälläni on tutkimushoidot tehonneet levinneeseen rintasyöpään, lähes kaikki maksan pesäkkeet ovat häipyneet ja loput pienentyneet huomattavasti.
Toivottavasti uudet lääkkeet hävittävät loputkin, hän on mukana lääkekokeilussa jossa tiputetaan myös uutta tutkimuslääkettä tai placeboa standardilääkkeiden lisäksi.
Hyvää kevättä ja aurinkoista pääsiäistä kaikille!
matkakumppani.Niin se vaan aika rientää,ja hyvä jotta sinulla on asiat ok,ja toivottavasti ptsyisikin.
No oikeastaan aika tasaista ilman mäkiä. Tänään oli lääkärin tapaaminen viimeviikon verikokeiden tulosten kuulemiseksi. Kaikki oli kuulemma normaalia. Tiputuskin piti olla mutta se siirrettiin huomiselle kun keuhkot kuvattiin varmuuden vuoksi. Eipä siellä mitään näkynyt. Huomenna sitten taas Eloxatin ja Avastin-päivä ja sitten taas kädet palelee :-) .