Minkähänlaista kiikaria pitäisi pistooliin ajatella.
Käyttötarkoitus lähinnä siluettiammunta 50m matkalta, mutta jonkin verran myös treenausta 25 metristä.
Lähinnä tässä askarruttaa tuo suurennos; onko 1,5 tai 2x "ainoat oikeat" pistooliin, vai olisiko 4x kiikarista mihinkään? Eipä muuten, mutta nurkissa lojuu käyttämättömänä tuuman putkella oleva 4x suurentava LER-kiikari.
Sitten jos joku tietää mistä saa hankittua sellaisen kiskonpätkän joka tulee ruuveilla aseen päälle kiinni, johon kiikari kiinnitetään, niin olisin kiitollinen linkistä (oliko näitä muuten kahdenlaisia näitä kiskoja?). Ja miksei kiikareitakin saa suositella.
Jaa niin, kaliiperina 22, eli kummempia ei kakkulan tarvitse rekyylin osalta kestää.
Kiikari pistooliin
7
4437
Vastaukset 7
Saattaa kiikari olla turhan painava kakskakkoseen, tuossa nyt kumminkin Burriksen laajahko mallisto:
http://www.burrisoptics.com/handgun.html
Itse laittaisin suosiolla kevyen punapisteen, esim. Zeiss Z-Pointin:
http://www.armishop.it/Media/Shop/zeiss-z-point-700.jpg
Minulla on nuita kaksi, toinen ARskassa ja toinen 10/89 sohlossa. Ei tarvitse niin paljoa välittää edes pariston loppumisesta, kun toimii myös valokennolla.
Kiskoa löytyy joka lähtöön ainakin Midwaylta. Vaihtoehtoina Picatinny ja Weaver. Ensimmäinen on parempi.- Sihtimäkirppu
paino vain plussaa 22.LR pistooliin.
Punapisteet sopivat oikeastaan vain rynkkyrimpuloihin ja haulikkohehtaaripössyköihin. Scout-kivääreihinkin(* pitää olla kiikari, siis pitkäsilmävälinen tai pistoolisellainen.
*)Amerikkalaisen eversti Jeff Cooperin lanseeraama enemmäm tai vähemmän pilipalikivääriprojektista alkanut huihai-villitys.Siinä kiikari esim avotähtäimen jalustaan istutetaan speciaali "korvakkeella".
Ainoa juttu miksi saattaisin "scoutin" hommata olisi sotapössykkä mitä kammalla lataisin.
Nyt jo toiselle foorumille palaisin.
- Sihtimäkirppu
Mikä naksnaks-pistooli kyseessä?
Minulla kuusi pistoolikiikaria T/C Contender ja T/C G2 piipuissa sekä Anschutz Exemplar siluettipistoolissa. Pari kiinteää 4x ja myös 1,5x4 sekä 1,5x7 suurennoksilla. Ovat Hakkoja, Simmoneita, Weavereita sekä Redfieldejä. Viimemainitut järeissä piipuissa kuten Redfield Five Golden Star 4x fixed .357 Supermagnumissa eli Remington Maximumissa.
Joutavana 2x20 Walther, tai sitten ei. Kukaties kohtauksen saatuani voinen myydä sen alle 100€.
Punakkapisteellä vaikeaa "kasa-ammunta"ja siluettiammuntakin 22-kuviin, koska piste olla öllöttää useamman MOA:n kokoisena.No kieltämättä tuo Z-pointin 8MOAn täplä vaatii sadalle metrille kohdistukseen A4 arkin. Perjantaina olisi tarkoitus esikohdistaa kotipihassa, kun en kehtaa kipeällä jalalla raahata aseenhuoltopöytää radalle ja lauantaina käydä kohdistamassa. 10/89 on jo esikohdistettu, mutta voisi sillä jonkun koelaukauksen ampua jos jaksaisi rakentaa paperista seinän. Perhana, kun ei ole hajua sen hauliparven koosta 50 metrissä.
Pitäisi etsiä jostain lähistöltä repale lato ja kysyä sen omistajalta, josko sen seinään saisi haulikoitaan testata.
Ps. Minusta tuo 8MOA on hyvä pleittiammuntaan. Kun pleitti häviää näkyvistä, niin ei kun vaan tulta munille.- vkuusi
Vieläkös sihtimällä olisi kiinnostusta luopua jostain kiikarista. Tuli äkillinen tarve kun avotähtäin hajosi ja ajattelin kokeilla kiikaria.
- sihtimäkirppu
vkuusi kirjoitti:
Vieläkös sihtimällä olisi kiinnostusta luopua jostain kiikarista. Tuli äkillinen tarve kun avotähtäin hajosi ja ajattelin kokeilla kiikaria.
Walther 2x20 uudenkarhea saattaisi joutaa. Säädöt sorminyppylöistä, 1/4 MOA napsu.
- vkuusi
sihtimäkirppu kirjoitti:
Walther 2x20 uudenkarhea saattaisi joutaa. Säädöt sorminyppylöistä, 1/4 MOA napsu.
Terve Sihtimä, osaistko laittaa YV:n niin voisimme jatkaa siellä keskustelua. En keksinyt kuinka tällä foorumilla YV lähetetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52925
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍104891Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15806Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3750- 67634
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.2616Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185579- 56561
- 70543
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24516