Houston, Texas

Kertokaaaas

Kertokaas kokemuksia tästä paikasta ja mitä siellä kannattaa viikon sisällä tehdä? Kertokaa myös onko siellä jotain varottavaakin!
Kiitos

5

2381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vain

      ...mutta eipä siellä ihan hirveästi nähtävää ole. Space Center Houston, Downtown Aquarium, The Galleria Mall, Main Event Entertainment ja tietysti jotain museoita. Siinäpä ne sitten oikeastaan olikin.

      • Ruuhkakivi

        Kyllä kaupungissa jossa on yli 5,5 miljoonaa asukasta tekemistä/näkemistä riittää...aloita vaikka sivuilta www.visithoustontexas.com


      • txvlx

        Galveston Houstonista 70 km etelaan, Kemah Boardwalk Space Centerista 7 km lanteen, San Jacinto Battle Ground, Battle Ship Texas, ravintolat ja yokerhot Mid Town alueella, Theatre District keski kaupungilla, Toyota Center NBA koripallosta kiinnostuneille, Reliant Stadium NFL Houston Texans pelia katsoville, Minute Maid Park MLB Baseball ystaville, huvipuistoja, 160 golf kenttaa, elaintarha jne.


      • Anonyymi

        https://www.dshs.texas.gov/coronavirus/immunize/vaccine-faqs.aspx#availability
        As of Monday, March 29, 2021, everyone age 16 and older is now eligible to receive a COVID-19 vaccine in Texas.

        Eli EI vaadita että asuu Teksasissa.
        Tehdäänkö näin kenties laittomien matujen takia, en tiedä, mutta ihan sama, sinne vaan rokotukseen.
        Suoraan Suomesta et voi matkustaa USAan, mene ensin ainakin 14 päiväksi vaikka Kuuba, Meksiko, Kanada, Venäjä, Serbia....
        Samalla voit yrittää saada rokotteen Moskovasta tai Belgradesta.

        Matkustuskielto Schengen-alueelta USAan Brittimuunnoksen takia:
        https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/from-other-countries.html

        Samoin Kaliforniassa onnistuu:
        Perusterve nuori aikuinen ei voi vielä varata aikaa, Kalifornia. Viimeistään 15.4 onnistuu. Ota VPN-yhteys ja aseta sijainniksi USA. https://myturn.ca.gov/
        Varminta olisi, jos sinulla on kännykkänumero USAssa johon voit vastaanottaa SMS ja puheluita, en tiedä kumpi niistä on tarpeen vai tuleeko sekä puheluita että tekstareita. Postinumero eli ZIP hyvä tietää, millä alueella haluat rokotteen.
        Jos sinulla on puhelin eSIM-tuella (esim. iPhone SE vuoden 2020 malli tai muun valmistajan uusi kallis puhelin), et tarvitse fyysistä SIM-korttia vaan voit suoraan netistä ostaa ja ottaa heti käyttöön jenkkien kännykkänumeron, en tiedä mikä on paras nettisivu mistä ostaa.


    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!11

      kiitos paljon kaikista näistä, näyttää siltä että viikossa kerkee paljn nähdäkkin ! Huomenna lähtee lento aamulla houstoniin ! morjenss

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11133
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      49
      8677
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5415
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3714
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2618
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      53
      2190
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe