Mites mahtaa olla, onko tuossa Pixmanian digitelsussa kaapeliverkon viritin ja toimiiko se Suomessa? Pixmanian nettikaupassa ei tuota kaapeliominaisuutta mainosteta. Kahden vuoden takuutakin mainostavat vakiona.. kolmannesta jo oitää maksaa 100 Euroa lisää. Kyllä telsun pitää kestää 5-10 vuotta ilman ongelmia.
Pixmaniasta Sony 40W4000 dvb-T+C?
Raymond_75
101392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
vakiona kaapeliviritin .
Noita malleja on kahta versiota E ja K .
K:ssa on suomenkieliset ohjekirjat.
E on euroopan markkinoille tarkoitettu malli.
Tarkemmat erot löytyy mm. http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?s=a1200d834c11b0f3f56bf4945a221f88&f=86
-sivustoon tutustumalla.
http://www.elektroni.fi/?product=13724
( tämä on uudempi eli W5500 malli.
Tuo asia kannattaa tarkistaa, koska ainakin aiemmin Pixmanian myymät telkut olivat ns. eurooppamallia, joissa ei ollut kaapeliverkon digivirittimiä. Teknisissä tiedoissa sanotaan, että on tuplaviritin, mutta tuo todennäköisesti tarkoittaa, että siinä on antenniverkon digiviritin ja analoginen viritin. Nuo telkut tulevat suoraan Saksasta, joten tuskin on kaapelidigiviritintä syystä, että keskieuroopassa on erilainen kaapelistandardi kuin meillä.
Taitaa Keski-euroopassa olla kaapeliverkko edelleen analoginen, joten mitäpä sillä DVB-C-virittimellä edes tekisi.
Pixmanian tuplaviritin tarkoittaa juuri tuota analoginen antenni-digi - yhdistelmää. Minäkin uskallan väittää, että Pixmanina Sonysta ei kaapeliviritintä löydy.
Tämäkin malli tulee varmaan Sonyn tehtaalta Kiinasta, eikä siitä Saksassa varmaankaan nypitä C-viritintä pois. Soitin Pixmaniaan ja eivät ottaneet kantaa, onko siinä C-viritin vai ei. He eivät ilmoita siinä sitä olevan, mutta eivät myöskään sitä kiellä. Eivät siis ota vastuuta siitä, toimiiko Suomen kaapeliverkossa. Toki telsun voi tökätä kaapelidigipoksin perään, mutta jos esim boksi hajoo tai vastaavaa, voisi kuitenkin katsoa telsun omalla c-virittimellä.
Pixmaniassa tällä hetkellä n. 840 Eur postitettuna ja kahden vuoden takuulla. Suomessa vastaavasti 1000 Eur ja 1 vuoden takuulla.
...mutta samalta linjalta tulee saman telkkarimallin eri variaatioita. Toisissa on kaapeliviritin, toisissa ei. Mallimerkinnän viimeiset kirjaimet kertovat eron sellaiselle, joka osaa niitä tulkita. Arvaanpa, että Pixmanian vehkeistä on turha etsiä Suomessa toimivaa kaapeliviritintä, ja tuskinpa missään muussakaan maassa toimivaa.
Ei muuten tule välttämättä Kiinasta. 32L4240 on Made in Slovakia.
Siis 32V4240 on Made in Slovakia.
Itse ostin moisen vehkeen lokakuussa Pixmaniasta, ja toimii hyvin kaapeliverkossa. Nelosen terväpiirtokanavvakin voi seurata, koska laitteessa on myös terväpiirtoviritin.
Sattuu niitä kirjoitusvirheitä nohevimmillekin :)
Jos kerran myyjä ei lupaa toimivaa kaapeliviritintä niin kuis uskalsit ostaa? Saahan sen tietty palautettua, mutta kauhee vaiva ja postikulutkin pitää Pixmaniassa maksaa. Olisko jollain muulla kokemuksia? Tai vielä parempaa, tietäisikö esim. Digita? Tai löytyisikö jotain virallista raporttia asiasta, esim. teknarilta tai vast. ?
No ei yleistetä,mutta tuossa yks kaveri sanoi taulutelkkarin pimenneen ja korjauskustannusarvio 530euroa 32" Ph... 3-vuotta kesti.Uusi 32" samsung eli suurinpiirtein samanlainen 444 Gigantissa.