Hobby Hallin myymälässä oli ihan hirveä pino asikkaiden palauttamia kameroita? Onko tässä kamerassa joku vika, kun se ei kelpaa kenellekään`?
Powershot SX110 IS mitä vikaa?
ihmettelen...
171294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olis varmaan kannattanu kysyä sitä sieltä eikä tulla sitä tänne kysymään?! Mistä hitosta me tiedetään miksi ne kamerat on sinne Hobby Halliin palautettu... Googlettamallakaan ei mitään löytynyt, joten tämä oli jälleen kerran yksi turha aihe.
olet nähnyt kamerapinon. Jos sellainen olisi, niin tietenkin se säilytetään asiakkaiden näkyvissä.
Panasonic-fanin kirjoitus ?
enempää en kamerasta tiedö kuin että akku ei kestä kun siinä pitää käyttää akkuparistoja tai pattereita
Canonit ovat vaan olleet vuodesta toiseen akkukeston ykkösiä.
Eipä ollut yllätys, että tämä oli JÄLLEEN KERRAN Panasonic miehen säälittävä yritys. Koitappa nyt tajuta: CIPA 400(SX110) kuvaa on isompi kuin 320(FX100), 320(FZ7), 300(TZ5) jne. Kyllä ne pansut on vaan surkeita akkukestoltaan, ei niillä varmaan saa ees hyviä kuvia ku niillä on noin huonot akkukestot, pitäskö ostaa Canon ku ne näyttää tuossa pärjäävän paremmin...
Ei kestänyt Energizer, ei GP, ei Sanyo, ei Panasonic. Kokeiltiin hidaslaturia, kokeiltiin pikalaturi. Aina sama juttu: akku hyytyi reilun 100 kuvan jälkeen... :(
Jenkkiauton moottori ja pappamopon bensatankki. :(
tuota sontaa levittää. Kameralla saa varmasti pitkälti yli 1000 kuvaa ilman salamaa, useita satoja kuvia salaman kanssa. Eli enemmän kuin tarpeeksi parin viikon lomaa varten.
Pinokkio on kuuluisa hahmo jolla oli venyvä nenä sen valehdellessa. Oletko mitannut nenääsi kirjoituksesi jälkeen.
Suurin valotusaika on liian lyhyt todella pimeisiin olosuhteisiin ja erikoistilanteisiin. Pimeässä pitää alkaa heti kikkailemaan mainos-ISO-arvoilla -> liikaa kohinaa -> kamera takas kauppiaalle.
Pienellä aukolla kuvaaminen hämärässä (esim. ilotulitus) ei onnistu, koska valoa ei saa riitävästi kennolle liian lyhyen valotusajan takia. Ei siinä ehdi montaa rakettia piirtyä kennolle, kun jo suljin menee kiinni... :(
Niinkö?
Samaa paskaa kuvakennoa ne Panasonicitkin käyttää, niissä on ihan yhtä paljon kohinaa. 15s valotusaika kyllä riittää paskojen pokkareiden suorituskyvylle. Sen verran olen molemman merkkisiä pokkareita käyttänyt etten arvosta erityisesti kumpaakaan. On selvää, ettei pokkarilla kuvata pimeässä. Mikä ihme sinua ajaa päivästä toiseen haukkumaan Canonia? Tuskin 11-vuotiaan tasolla henkisesti oleva tyyppi on edes mikään Panasonicin kauppias. Ja jos tosiaan tarvitset pitkiä valotusaikoja, olisi ehkä kannattanut katsoa kameran tekniset tiedot ennen ostoa. PS. Olympus pesee molemmat paskamerkit, terveisin Jaakko, 4-v.
Kuten itse totesitkin, eivät pokkarien kennot ole sieltä parhaasta päästä. Kohina korkeilla ISO-arvoilla on liian suuri ja siksi pitää käyttää pieniä (ISO 200 tai pienempi) herkkyyksiä.
Pienen herkkyyden voi kompensoida pitkällä valotusajalla, jos kohde ei liiku. Halvinkin "paskakenno" tekee upeaa jälkeä, kun herkkyys on ISO 80 tai 100 ja valotetaan minuutin ajan. Useimmat (ainakin Panasonic) tekee tämän jälkeen vielä pimeän valotuksen eli kamera valottaa saman ajan suljin kiinni, jolloin kuvassa on kennon kohina juuri siinä tilanteessa ja kyseisissä olosuhteissa. Tämä kohina sitten vähennetään kuvasta pois. Jälki on mahtavaa, mutta aikaa menee tietysti tuplaten.
Joissakin tilanteissa on aivan pakko käyttää pitkää valotusaikaa, vaikka valoa riittäisi lyhyempäänkin. Esimerkiksi minuutin aikana taivaalla on n. nelinkertainen määrä ilotulitusraketteja kuin 15 sekunnin aikana.
4 kpl kuvia 15s valotusajalla? Tosin kaikissa Canonin kameroissa on valmius 65s valotukseen, se ei vaan ole oletuksena päällä. CHDK vaan muistikortille ja menoksi. CHDK:lla voi tehdä skriptin jolla kamera valottaa käytännössä vaikka koko yön jos haluaa (monta erillistä valotusta). Kaikki makrokuvauksessa *välttämättömät* DoF bracketingit yms. myös mukana. Ja Motion detect tietenkin, niin voi jättää kameran odottamaan vaikka hyönteistä. CHDK ei tietysti toimi Panasonicilla, joten vakavasti otettava valokuvaaja ei koskaan koske panaan.
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
Jos CHDK:n asennus menee putkeen, kaikki ok. Jos jotain menee pieleen, kamera on romu. Käytännössä kalliimpaa kameraa ei kannata riskeerata epävarmalla päivitysoperaatiolla. Jokainen tekee oman ratkaisunsa.
Se pysyy muistikortillaan nätisti. Asennus tapahtuu laittamalla muistikortti sisään, poisto ottamalla muistikortti pois...
Se muuttaa ainoastaan RAM-muistin sisältöä ja latautuu ohjelmana muistikortilta. Mitään pysyvää muutosta ei tapahdu - kun kamerasta kytketään virta pois, CHDK katoaa myös täysin.
ei se mitään kameraa riko. CHDK ei korvaa kameran firmwarea, ts. ei mene sen "päälle". ei vaikuta myöskään mitään kameran takuuseen.
eikä edes tarvi olla mikään hakkeri/insinööri CHDK:ta käyttämään. käyttöohjeet sopii tietenkin lukea.