ikkunan pesu

vinkkejä

millasella säällä olis hyvä pestä ikkunat ja millä aineella? sen tiedän että aurinkoisella säällä tulee harmaat raidat ikkunaan

7

2421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • '''''''''''

      hyväksi koettu, vuosikymmenien ajan...

    • sanomalehti

      pese ne ikkunat pilvipoutasella säällä vaikka fairy-vedellä ja huuhtele, kuivaa lastalla ja loput "wiledalla" tai sanomalehtipaperilla.

    • pesuri

      meidän poika innostui kauheasti kun ostin sellaisen pienen kahvinkeittimen kokoisen höyrypesurin (kärscher) muutamalla kympillä. Siinä tulee lasta mukana. Tuli puhdasta ja sain murrosikäisen tekemään homman. Itse heiluin mukana rätin kanssa kuivaamassa reunoja ja valumia.
      Muuten edelliset vinkit ovat just oikeita jos ei halua satsata pesuriin. Ja jos pesurin ostaa, kannattaa katsoa missä ajassa höyry lämpenee, niissä on isoja eroja.

      • mikropkuituliina

        niillä kotikonstein. Pese fairilla, kuivaa lastalla ja valumat ensin mikroliinalla ja lopuksi nihkeällä etikkaan kastelulla mikroliinalla loppusilaus. Ei tarvitse hinkata tms ja tulee nopeasti selvää jälkeä.


    • sillä siisti

      Mä inhoan lastojen kanssa leikkimistä ja sinin nihkeä ikkunanpesuliina ei toiminut isossa ikkunassa, mutta tämä toimi:

      Fairyä ja vettä ämpäriin (jos on pakkasta, myös lasolia), pese ikkuna saunasienen karhealla puolella, ei tarvi hangata ja lika lähtee. Sitten huuhtelu tiskirätillä, joka on kasteltu etikkaveteen. Lopuksi kuivaus sanomalehdellä.

      Ei ole ikinä tullut helpommin puhdasta ja siistiä jälkeä! Inhosin ennen ikkunoiden pesua, en enää! :)

      • helppoa kuin heinänteko

        Ikkunan pesuun ei tarvita mitään muuta, kun kostea rätti ja nihkeä vileda-liina. Ei tarvi läträtä millään pesuaineilla eikä jää viivoja. Ensin rätillä suurimmat liat pois ja sen jälkeen viimeistely viledalla. Tietty jos on kauhean paskaset ikkunat niin pesuainetta voi toki käyttää.


    • kirkaslasi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      443
      6436
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      145
      3755
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2478
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1949
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      119
      1314
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      64
      1091
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      980
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      973
    Aihe