kysymyksiä avioehdosta

kyselee tietämätön

Olemme kesällä menossa naimisiin ja pohdimme tuossa yhtenä iltana avioehtoa. Mieheni omaistaa talomme, mutta olemme sopineet niin että ostan häneltä puolet talosta. Tätä en pysty kuitenkaan ihan vielä tekemään vaan noin vuoden päästä. Molemmilla meillä on velkaa, miehellä talosta ja autostaan ja minulla opintolainaa. Onko se niin, että avioliitossakin tai mahdollisen eron jälkeen henk.koht.velat ovat edelleen omia, ettei joudu toisen velkoja maksamaan?
Kannattaako avioehdon tekeminen kun, minulla ei ole omaisuutta kuin auto ja miehellä ei muuta omaisuutta kuin talo, josta ole sitoutunut ostamaan puolet sekä auto? Tuleeko talon ostosta tehdä kauppakirjat yms viralliset paperit vai riittäkö omistukseen, että olemme naimisissa?
Terv. tietämätön

3

1624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • netta l

      Jos tarkoitus on, että puolet talosta tulee kaupalla omistukseesi, on tehtävä aivan normaali kauppakirja, jonka allekirjoitatte ja kaupanvahvistaja vahvistaa. Lisäksi maksat puolikkaasta varainsiirtoveron, ellet ole alle 40-vuotias ensiasunnon ostaja. Ja lisäksi sinun on haettava saannollesi lainhuuto. Toki myös kauppahinta pitää maksaa, tai muutoin verottaja alkaa kysellä lahjaveron perään.

      Avioituminen ei vaikuta millään tavalla henkilön velkoihin. Omat velat ovat omia velkoja. Myöskään avioituminen ei vaikuta omaisuuden omistussuhteisiin. Sinä omistat edelleen samat, mitä omistit ennen liittoa, samoin puoliskosi. Jos ette tee avioehtoa, sillä on vaikutusta vasta sitten kun avioliitto päättyy (joko toisen puolison kuolemaan tai avioeroon).

    • lisis

      //Onko se niin, että avioliitossakin tai mahdollisen eron jälkeen henk.koht.velat ovat edelleen omia, ettei joudu toisen velkoja maksamaan?//
      Avioliitossakin rahat ja velat ovat sinänsä puolisoiden omia. Mutta ilman avioehtoa puolisoilla on avio-oikeus toistensa omaisuuteen. Avio-oikeus tarkoittaa lyhyesti sitä, että rikkaampi antaa tasinkoa sen verran, että erotessa kumpikin lähtee tahoilleen yhtä varakkaina, paitsi puolison ylivelkaisuutta (oma netto miinuksella) ei huomioida osituksessa. Ylivelkaiselle puolisolle voit menettää erossa tasinkona jopa puolet omista netto varoistasi.

      Kuolemaan päättyvässä avioliitossa leski voi kieltäytyä maksamasta tasinkoa puolisonsa perillisille, eli et maksa puolisosi velkoja.

      Avioehtoa kannattaa miettiä huolella. Avioehdon jäädessä tekemättä onnen huumassa, niin vastaavan suojan saa mahdollisille tuleville perinnöille siten, että perinnönjättäjä tekee testamentin, jossa puolison avioehto kumotaan. Lahjakirjaan voi panna saman ehdon.

      • nix nax

        >>perinnönjättäjä tekee testamentin, jossa puolison avioehto kumotaan. Lahjakirjaan voi panna saman ehdon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4693
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      74
      4481
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      14
      3596
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      137
      3193
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      191
      2909
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      40
      1855
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      74
      1604
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1535
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1311
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      19
      1212
    Aihe