Olemme kesällä menossa naimisiin ja pohdimme tuossa yhtenä iltana avioehtoa. Mieheni omaistaa talomme, mutta olemme sopineet niin että ostan häneltä puolet talosta. Tätä en pysty kuitenkaan ihan vielä tekemään vaan noin vuoden päästä. Molemmilla meillä on velkaa, miehellä talosta ja autostaan ja minulla opintolainaa. Onko se niin, että avioliitossakin tai mahdollisen eron jälkeen henk.koht.velat ovat edelleen omia, ettei joudu toisen velkoja maksamaan?
Kannattaako avioehdon tekeminen kun, minulla ei ole omaisuutta kuin auto ja miehellä ei muuta omaisuutta kuin talo, josta ole sitoutunut ostamaan puolet sekä auto? Tuleeko talon ostosta tehdä kauppakirjat yms viralliset paperit vai riittäkö omistukseen, että olemme naimisissa?
Terv. tietämätön
kysymyksiä avioehdosta
3
1641
Vastaukset
- netta l
Jos tarkoitus on, että puolet talosta tulee kaupalla omistukseesi, on tehtävä aivan normaali kauppakirja, jonka allekirjoitatte ja kaupanvahvistaja vahvistaa. Lisäksi maksat puolikkaasta varainsiirtoveron, ellet ole alle 40-vuotias ensiasunnon ostaja. Ja lisäksi sinun on haettava saannollesi lainhuuto. Toki myös kauppahinta pitää maksaa, tai muutoin verottaja alkaa kysellä lahjaveron perään.
Avioituminen ei vaikuta millään tavalla henkilön velkoihin. Omat velat ovat omia velkoja. Myöskään avioituminen ei vaikuta omaisuuden omistussuhteisiin. Sinä omistat edelleen samat, mitä omistit ennen liittoa, samoin puoliskosi. Jos ette tee avioehtoa, sillä on vaikutusta vasta sitten kun avioliitto päättyy (joko toisen puolison kuolemaan tai avioeroon). - lisis
//Onko se niin, että avioliitossakin tai mahdollisen eron jälkeen henk.koht.velat ovat edelleen omia, ettei joudu toisen velkoja maksamaan?//
Avioliitossakin rahat ja velat ovat sinänsä puolisoiden omia. Mutta ilman avioehtoa puolisoilla on avio-oikeus toistensa omaisuuteen. Avio-oikeus tarkoittaa lyhyesti sitä, että rikkaampi antaa tasinkoa sen verran, että erotessa kumpikin lähtee tahoilleen yhtä varakkaina, paitsi puolison ylivelkaisuutta (oma netto miinuksella) ei huomioida osituksessa. Ylivelkaiselle puolisolle voit menettää erossa tasinkona jopa puolet omista netto varoistasi.
Kuolemaan päättyvässä avioliitossa leski voi kieltäytyä maksamasta tasinkoa puolisonsa perillisille, eli et maksa puolisosi velkoja.
Avioehtoa kannattaa miettiä huolella. Avioehdon jäädessä tekemättä onnen huumassa, niin vastaavan suojan saa mahdollisille tuleville perinnöille siten, että perinnönjättäjä tekee testamentin, jossa puolison avioehto kumotaan. Lahjakirjaan voi panna saman ehdon.- nix nax
>>perinnönjättäjä tekee testamentin, jossa puolison avioehto kumotaan. Lahjakirjaan voi panna saman ehdon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273515Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142740Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182672Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152358Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161817Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261626Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1431319