PerusSuomalaiset

Timo Soinin pitäisi nyt ehdottomasti puolustaa tohtori Jussi Halla-ahoa, jonka ajatuksia on mediassa ja jopa oikeuslaitoksessa jatkuvasti ja tahallisesti ja epäoikeudenmukaisesti vääristelty ja murjottu.

Timo on totuttu näkemään rehtinä miehenä, joka ei omiaan hylkää.

Vaikka Jussi Halla-aho ei ole puolueen jäsen, hän on puolueen sitoutumattomana ehdokkaana tuonut kuitenkin huimasti kannatusta ja julkisuutta perussuomalaisille. Hänen rinnallaan on myös aktiivisia muita toimijoita, jotka ovat tehneet uskollisesti ja lujasti töitä puolueen hyväksi. Heitä on valtuustoissakin tällä hetkellä monia.

Propellipäille kyytiä

Nyt kuitenkin näyttää siltä, että näille ”propellipäille” näytetään ovea ja käännetään selkä. Älykkäin ja tehokkain aines, uudet innokkaat kannattajat hylätään. Onko puolueesta jälleen tulossa pettyneiden maajussien fossiilinen valituskerho? Jos näin käy, kannatus laskee takaisin 1,8 prosenttiin.

Minulle henkilökohtaisesti ei ole mitään merkitystä, vaikka puolue häviäisi olemattomiin. Katastrofaalista on sen sijaan se, jos maahanmuuttokriittiset eivät löydä kritiikilleen kanavaa.

Haluan yhä uudelleen tuoda esiin, että suomalainen duunari ei takuuvarmasti halua elätikseen ylimielisiä elintasopakolaisia. Viidakon lait ja aavikon uskonto eivät mitenkään sovi näille leveysasteille. Suomea ei pidä täyttää pakolaiskeskuksilla. Mutta mistä löytyisi se kanava, jonka kautta nämä ajatukset voidaan tuoda esille? Onko todellakin käymässä niin, että PS pettää omat kannattajansa?

Halla-ahon hyllyttäminen sillä perusteella, että hänelle on kerätty kannatuslistaa ulkopuolelta, ei ole mikään oikea syy vaan ilmiselvä tekosyy dissata Halla-ahoa. Ainoa järjellinen syy hänen hylkäämiselleen olisi voinut olla rikossyyte, mutta siinäkin kohden olen muuttanut mielipidettäni. Soinin olisi ehdottomasti pitänyt alusta lähtien asettua tukemaan epäoikeudenmukaisen kohtelun kohteeksi joutunutta Halla-ahoa.

Näyttää siltä, että hellittämättömät rasismisyytökset ovat kuin ovatkin tehonneet kangeten puoluejohdon polvilleen.

Virheellinen analyysi

Viikon takainen analyysini tässä blogissa oli valitettavasti virheellinen. Olin Soinin ehdokkuudesta aluksi aivan innoissani. Luulin, että Soini tekee jymypaukun ja varmistaa murskaavan vaalivoiton. Tosiasia on kuitenkin se, että murskavoitto tulisi ainoastaan yhtälöllä Soini Halla-aho.

Nyt on ilmeisenä vaarana juuri se, mitä Soini pelkää: puolueen hajoaminen. Taitamattomuuden ja vanhojen traumojen takia tapahtuu juuri se, minkä Soini on halunnut torjua. Tehtäköön selväksi, että väistämätön kannatuksen lasku ei ole Halla-ahon tukijoiden vaan Soinin ikioma vika.

Perussuomalaisten Hämeen piirin kevätkokouksessa Forssassa 4.4.2009 Soini otti selvän pesäeron Halla-ahoon ja asettui voimakkain sanoin vastustamaan varsinkin hänen kannattajiaan, joiden toimintaa hän väitti puoluetta hajottavaksi. Tämä asenne oli selkeästi nähdävissä jo Pressiklubi-ohjelmassa 3.4.2009.

Minusta oikeasti tuntuu, että Soini suorastaan häpeää meitä maahanmuuttokriittisiä. Raivokas vastapuoli on ilmiselvästi saanut hänetkin uskomaan sen valheen, että me olisimme vihanlietsojia ja rasisteja ja pilaamme siten puolueen mainetta. Hän lienee pelkästään iloinen päästessään meistä eroon. On ikävää saada osakseen häpeää. Oman näkemykseni mukaan juuri maahanmuuttokriittiset ovat rohkeinta sissijoukkoa, josta puolueen olisi syytä olla ylpeä ja josta löytyy aitoa suomalaista sisua.

Verenimijät

Onneksi olkoon teille totuuden väärentäjät, parjaajat ja mustamaalaajat. Te olette onnistuneet imemään perussuomalaisista veren.

Totuus on kuitenkin se, että me maahanmuuttokriittiset emme ole vihaa lietsovia rasisteja. Me olemme veri. Me olemme elämä. Me välitämme rohkeasti kansan tuntoja.

Pettymykseni on suuri. On aivan sama, mitä puolueen ulkopuolella tapahtuu, mutta pahinta on se, kun omat hylkäävät. Olen syvästi loukkaantunut puoluejohdon edesottamuksista sekä järkyttynyt sen sokeudesta ja kuuroudesta. Varsinkin omia pitäisi älytä kriittisillä hetkillä kuunnella. Tällä hetkellä maahanmuuttokriittisillä ei ole kotia.

Yksi puolueen teeseistä on ollut tämä: ”PS vastustaa: hallitsematonta maahanmuuttoa.” En suinkaan ole ainoa, joka on tullut kuvioihin mukaan juuri tuosta yhdestä ainoasta syystä. Se on myös ainoa asia, joka motivoi minua poliittiseen toimintaan. Jos sisu menee kaulaan ja kyseisestä linjasta livetään pois puolueohjelmassa, siirryn muualle. Näyttää siltä, että nyt pelätään niin kovasti rasistileimoja, että puolue on menettämässä teränsä. Tylsämielisten seura tuskin ketään kiinnostaa. Soini ja varsinkin Vistbacka on kokenut Halla-ahon lobbaamisen painostukseksi. Ainoa mahdollisuus tilanteen korjaamiseen olisi se, että puoluejohto nöyrtyisi kansan edessä ja että Halla-aho otettaisiin sittenkin ehdokkaaksi. Soini on kuitenkin sanonut, että EU-vaalien ehdokasasettelu on lopullinen.

Olen erittäin loukkaantunut ”propellipäiden” puolesta. Kenen p***e ei kestänyt merivettä?

James Hirvisaari
Asikkala

PS. Jos Halla-aho on EU-vaaleissa valitsijayhdistyksen ehdokkaana, äänestän ilman muuta häntä. Hän on ainoa selkeästi maahanmuuttokriittinen ääni valtakunnassa.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/55965-”soinin-puolue-hajoaa”
7764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mutta yleensä hiljaa istuvat ainakin kun talouspolitiikasta puhutaan. Ainoa aihe somalit! Säälittäviä edustajia ovat.

Äänestä

Perussuomalaiset tuntuu olevan kriisissä puheenjohtaja Timo Soinin arvosteltua kovin sanoin kaupunginvaltuutettu Jussi Halla-ahoa ja tämän kannattajia.

”Halla-aholaiset” ovat nyt suuttuneet Soinille. Perussuomalaiset ovat kummastelleet Soinin lausuntoja Uuden Suomen blogipalvelussa. Juha Mäki-Ketelä kerää nimiä Halla-ahon saamiseksi eurovaaliehdokkaaksi. Samalla maahamme on perusteilla kaksi uutta puoluetta, jotka ammentavat Perussuomalaisten näkemyksistä mutta korostavat maahanmuuttokriittisyyttä.

Halla-aho kertoo Uudelle Suomelle, ettei ole nähnyt kokonaisuudessaan Soinin esiintymistä Ylen Pressiklubi-ohjelmassa. Soini kutsui Halla-ahon kannattajia propellipäiksi ja höyrypäiksi.

- En ole keskustellut asiasta Soinin kanssa. Sen verran voin kuitenkin sanoa, että ei ole kovin älykästä nimitellä omaa äänestäjäkuntaansa, kommentoi Halla-aho.

Halla-aholle kertyy allekirjoituksia

Juha Mäki-Ketelä kertoo Uudelle Suomelle, että Halla-ahon valitsijakortteja on kasassa nyt noin tuhat. Kaikkiaan vaaditaan 2000 allekirjoitusta. Nimiä on kerätty muutaman viikon ajan. Mäki-Ketelä ei kuulu Perussuomalaisiin.

- Pikkuisen pettynyt olen nimien kertymisen tahtiin, mutta uskon kyllä, että tarvittava määrä saadaan kasaan, Mäki-Ketelä sanoo.

Nimiä voi kerätä 28. huhtikuuta saakka. Halla-aho sanoo kertovansa ehdokkuudestaan lähellä tätä päivämäärää.

Mäki-Ketelän mielestä Soini teki arvostelullaan virhearvion, ja Soini-vastaisuus on nyt iskenyt Perussuomalaisiin laajemminkin. Mäki-Ketelän mielestä Soini on näyttänyt uskollisimmalle kannattajakunnalleen itsestään puolen, jota he eivät olisi halunneet nähdä.
”Ei ole kovin älykästä nimitellä omaa äänestäjäkuntaansa.”

- Perussuomalaiset keräävät kannattajakortteja keskitetysti paikallistasolla, kertoo Mäki-Ketelä.

Perussuomalainen Asikkalan kunnanvaltuutettu James Hirvisaari puolestaan uskoo, että puolueen uudemmat kannattajat lähtevät Halla-ahon mukaan, mutta vanhemmat eivät. Hirvisaari kertoo kannattavansa edelleen puoluetta, vaikka kritisoikin Soinia blogissaan.

- Itse kuitenkin äänestäisin Halla-ahoa [eurovaaleissa], Hirvisaari kertoo Uudelle Suomelle.

Vapauspuolue ja konservatiivit

Suomeen on perusteilla kaksi Perussuomalaisten tyyppistä puoluetta: Suomen Konservatiivit sekä Suomen Vapauspuolue. Molemmat ovat Halla-ahon maahanmuuttopolitiikan kannalla. Vapauspuolue on perustettu viime lauantaina, konservatiivit viime kuussa. Kumpikaan ei vielä ole virallisesti puolue.

- Olemme niin kuin Perussuomalaiset, mutta enemmän oikealta. Emme ole protestipuolue, vaan vaihtoehto Perussuomalaisille, kertoo Suomen Vapauspuolueen puheenjohtaja Kalevi Helo Tampereelta Uudelle Suomelle.

Puolueen poliittinen väri on oranssi. Vapauspuolue pyrkii haalimaan kannattajia niin Soiniin pettyneistä perussuomalaisista kuin puolueen kuulumattomista maahanmuuttokriittisistä ihmisistäkin.

Konservatiivit puolestaan sanoutuvat irti Perussuomalaisista puoleen EU- ja Nato-vastaisuuden takia. Puolueessa vaikuttavat Taina Lintula, Rasmus Ahvenniemi, Veikko Vallin ja Janne Suuronen.

”Soini hajottaa puoluettaan”

Kalevi Helon mukaan hajoamisainekset ovat olleet käynnissä Perussuomalaisissa jo pitkään. Puolueen ongelmaksi muodostuu hänen mielestään lupausten pitäminen.

- Soini itse hajottaa puoluetta, Helo sanoo.

Halla-ahon vapauspuolue toivottaa tervetulleeksi joukkoihinsa, vaikka ei häneen olekaan ollut yhteydessä.

Halla-aho ei kommentoi sitä, aikooko hän mahdollisesti liittyä johonkin puolueeseen tai perustaa oman puolueensa. Suomen Konservatiiveista Halla-aho kertoo kuulleensa, mutta Suomen Vapauspuolue on hänelle uusi tuttavuus.

Äänestä

Samannimisestä menestyselokuvasta tunnettu Schindlerin lista on putkahtanut uudelleen esiin Australiassa, kertoi Uuden Etelä-Walesin osavaltion kirjaston edustaja maanantaina.

Listaan on kirjattu 801 juutalaista, jotka liikemies Oskar Schindler sai pelastettua keskitysleireiltä toisen maailmansodan aikana. Natsien teoista pöyristynyt Schindler onnistui keinottelemaan juutalaisia turvaan pestaamalla heitä tehtaalleen.

Nimilista löytyi aiheesta kirjan kirjoittaneen Thomas Keneallyn pölyisestä arkistolaatikoista, jonka kirjasto osti vuonna 1996 välittäjältä. Ohjaaja Steven Spielberg teki elokuvansa Keneallyn samannimisen kirjan pohjalta.

– Lista oli kirjoitettu koneella kiireesti 18. huhtikuuta 1945, toisen maailmansodan loppupäivinä, ja se pelasti 801 miestä kaasukammiolta, kertoi kirjaston apulaisintendentti Olwen Pryke.

Äänestä

Tarvitsemme mukaan aktiivisia toimijoita hyvin monipuolisiin ja mielenkiintoisiin tehtäviin nostamaan Suomen Konservatiivit puoluerekisteriin viimeistään kesäkuussa 2010. Voit osallistua Suomen Konservatiivien toimintaan joko eturivissä tai taustalla toimien. Miten sinä haluaisit olla mukana vaikuttamassa politiikkaan Suomen Konservatiivien riveissä?



Suuren suosion vuoksi puoluetta organisoidaan ja asioita viimeistellään kovaa vauhtia. Lisäämme puolueen internetsivuille tietoja valmistelujen edistyessä. Internetsivuilla on nähtävissä tämän hetkinen puolueohjelma, joka hioutuu lopulliseen muotoonsa kevään aikana.



Yhdistyksen hallitukseen valittiin 08.03.2009 Taina Lintula (puheenjohtaja), Rasmus Ahvenniemi sekä Veikko Vallin. Hallituksen varajäseneksi valittiin Janne Suuronen.

Äänestä

Uuden Suomen tavoittama Helsingin kaupunginvaltuutettu Jussi Halla-aho ei sulje edelleenkään pois mahdollisuutta ryhtyä eurovaaliehdokkaaksi. Kolme puoluetta on kohuvaltuutetun kertoman mukaan vokotellut häntä ehdokkaaksi.

Perussuomalaisten hylkäämä Halla-aho kirjoitti aprillipäivänä blogissaan, että ”ellei ensi viikon lopulle tultaessa ole erittäin paljon enemmän allekirjoittajia kuin valitsijayhdistykseen vaaditaan, minä ja muut asiaan liittyvät tahot katsomme, ettei ehdokkuudelleni ole kysyntää.”

Halla-aholle valitsijamiesyhdistystä keräävä Juha Mäki-Ketelän mukaan valitsijakortteja on kasassa nyt 1600, kun yhdistyksen perustamiseen tarvitaan 2000.

Nyt Halla-aho kertoo Uudelle Suomelle, että blogiin kirjoitettu nootti oli pelkkää ”tsemppaamista”. Hän ilmoitti asiaan liittyen kannattajilleen myös blogissaan, että ”lupaukset on toki tehty rikottaviksi”

- Tarkoitus oli saada ihmiset ymmärtämään, mistä on kyse. Tämä näkyy ulospäin ja vahva kannatus nyt on jatkon kannalta ajatellen erittäin tärkeää, Halla-aho toteaa.

Tällä hän viittaa etenkin vuoden 2011 eduskuntavaaleihin. Hän ei kiellä pitävänsä niitä tärkeämpinä kuin kesän eurovaaleja.

- Kyllä minä luulen, että eduskuntavaaleja pidetään yleisesti tärkeämpinä. Tämä näkyy myös alhaisessa äänestysaktiivisuudessa. Eurovaaleilla on kuitenkin psykologinen merkitys. Ne kertovat, mihin suuntaan yhteiskunta on menossa.

Samalla Halla-aho painottaa, ettei hän ole sitoutunut Mäki-Ketelän valitsijamiesyhdistyksen ehdokkaaksi, jos sellainen syntyy. Hän kertoo pitävänsä vielä kaikki vaihtoehdot auki.

- Olen saanut kolmelta rekisteröityneeltä puolueelta tarjouksen ryhtyä ehdokkaaksi heidän listoiltaan, Halla-aho kertoo paljastamatta kuitenkaan puolueita.

- Mutta minä en ole loikkariluonne. Pitäisin hyvin ihmeellisenä tilannetta, jossa lähtisin ehdokkaaksi jonkin toisen puolueen listoilta.

Halla-aho valittiin Helsingin kaupunginvaltuustoon Perussuomalaisten listoilta, mutta puolueen jäsen hän ei ole. Hän kuitenkin kokee olevansa sitoutunut puolueeseen - ainakin täksi vaalikaudeksi. Todennäköisintä siis on, että Halla-ahosta tulee Mäki-Ketelän valitsijamiesyhdistyksen ehdokas.

Näin uskoo Mäki-Ketelä itse, ”ellei Soinilla ole takataskussaan vielä yllätystä”.

Äänestä

UUSI VIESTI, monikulttuurisuuskriittinen blogi.

Poliittisten päättäjien keskuudessa vallitsee nykyisin fanaattinen monikulttuurisuusideologia, joka pyrkii tukahduttamaan kaiken demokraattisen kansalaiskeskustelun maahanmuuttopolitiikasta. Tämä taistolaisuuden kaltainen uskonnollinen hurmoshenkisyys on vallalla myös sanomalehdistössä, joka ei julkaise mitään multikulti-ideologian vastaisia ikäviä tosiasioita. Yksityishenkilöiden ylläpitämät blogit ovat tällä hetkellä ainoa lähde, josta saa totuudenmukaista tietoa Suomessa ja muissa Euroopan maissa harjoitetun maahanmuuttopolitiikan seurauksista.

Toisin kuin Helsingin Sanomissa ja muussa propagandalehdistössä, täällä kerrotaan lukijoille vain tosiasioita. Kannatamme modernia länsimaista sivilisaatiota ja sen parhaita arvoja eli rationaalista ajattelua, tieteellistä tutkimusta, oikeusvaltiota, sananvapautta ja demokratiaa. Tästä syystä vastustamme monikulttuurisuutta, joka nykymenolla muuttaa Euroopan maat Afrikan tai Lähi-idän maiden kaltaisiksi parinkymmenen vuoden sisällä.

maanantai, huhtikuu 06, 2009
Pers-puoluejohdon käytöksestä

Pers-puolueen puheenjohtaja, kansanedustaja Timo Soini ja entinen puheenjohtaja, kansanedustaja Raimo Vistbacka ovat viime aikoina potkineet päähän Jussi Halla-ahoa ja haistatelleet toistuvasti Halla-ahon kannattajille.
Vistbacka ja Soini ovat mm. sanoneet, että puoluehallitukseen ym. puolueen johtohahmoihin kohdistunut "painostus" muka esti Halla-ahon ehdokkuuden. Soini on satojentuhansien ihmisten katsomassa tv-ohjelmassa sanonut Halla-ahon kannattajia "propellipäiksi" ja "kottaraisenpönttöön tuijottelijoiksi". (WTF?)




Alla on malliesimerkki siitä, mitä Vistbacka ja Soini tarkoittavat "painostuksella".


Ystävällinen tervehdys
Etelä-Pohjanmaan piirikokouksessa puhuneen Raimo Vistbackan ajatuksiin viitaten koen välttämättömäksi ilmaista oman näkemykseni täältä Päijänteen etelärannalta Asikkalasta. Koska media ennen näkemättömästi vääristelee totuutta ja haluaa mustamaalata perussuomalaisia, haluan omalta puoleltani rohkaista puolueen johtoa pitämään joukot koossa. Tärkeintä on se, että varsinkaan omat joukot eivät usko roskapuheita. Mielestäni meidän on yhdessä puolustettava tohtori Jussi Halla-ahoa, sillä hänen kannanottonsa todellakin puhuttelevat kansan syviä rivejä. Hän ei missään tapauksessa ole vihaa lietsova rasisti, minkä uskonkin teidän kaikkien tietävän.

Myöskään hänen "ympärilleen kerääntynyt joukko" ei ole mikään rasistilauma vaan aivan tavallisia suomalaisia miehiä ja naisia, jotka ovat oikeasti huolissaan maamme ja kansamme tulevaisudesta. Ennen tuomitsemista kehotan tarkasti tutustumaan esimerkiksi Homma-foorumiin, sillä siellä käytävä keskustelu on monista muista internet-foorumeista poiketen erittäin tasokasta ja asiapitoista. On varmasti paljon meitä suomalaisia, jotka emme halua täyttää Suomea pakolaiskeskuksilla.
On varmasti paljon meitä suomalaisia, joiden mielestä tonttikauppaa venäläisille pitää rajoittaa. Ystävät, me tarvitsemme maahanmuuttokriittisten äänet. Meillä on edessämme historiallinen poliittinen läpimurto, kunhan pelaamme korttimme oikein. Meidän on osattava kääntää eduksemme huolestuneiden kansalaisten nimien kerääminen Halla-ahon ehdokkuuden taakse eikä nähdä sitä hajottavana toimintana. Keskustelua erittäin läheltä seuranneena tiedän, kuinka suuren kunnioituksen perussuomalaiset ovat saaneet niiltä, jotka ovat etsineet väylää ilmaista maahanmuuttokriitiikkinsä.
Tulevissa vaaleissa se on nyt enemmän kuin mahdollista. Paljon on niitä, jotka ovat äänestämäisillään perussuomalaisia ensimmäistä kertaa, sekä vasemmalta että oikealta. Maahanmuuttokritiikki on EU-kritiikin ohella puolueelle erittäin tärkeä. Ajattelen niin, että rasistileiman pelossa ei nyt pidä laisinkaan tanssia parjaavan poliittisen vastapuolen ja läpimädän median pillin mukaan, vaan meidän on oltava suoraselkäisiä suomalaisia, jotka sanoin ja teoin osoitamme olevamme rohkeasti oman kansamme puolella kaikessa. Poliittinen vastustaja häpäisee itsensä moraalittomuudellaan, mutta perussuomalainen olkoonaina rehti ja rehellinen. Perussuomalaiset on monien suomalaisten ainoa toivo.
Ystävällisin terveisin

James Hirvisaari

Paikallisyhdistyksen puheenjohtaja
Asikkalan Perussuomalaiset ry



Hirvisaari kertoo saaneensa vastauksena Vistbackalta ainoastaan tällaista haistattelua:

Hyvä ystävä! Toivon realismia. Minä en ole tottunut nöyrtymään uhkailujen edessä!!


Tämä kuvastaa Pers-puoluejohdon käytöstä ja asennetta äänestäjiään ja puolueen aktiivijäseniä kohtaan.





Soini ja Vistbacka haistattavat paskat äänestäjillä ja puolueen kenttäväellä.

Hirvisaari kommentoi Vistbackan käsittämätöntä raivonpurkausta:

Sain kai minäkin sitten "propellipään" arvonimen. Kyllähän nämä asiat pitäisi ilman muuta fiksummin hoitaa ja kuunnella meitä kentän aktiivitoimijoita, jotka olemme ilmiselvästi paremmin perillä tilanteesta.

Niin. Puoluejohto on täysin pihalla. Pers-puoluejohto ei tajua mistään mitään.

Kommentteja hommaforumilta:

Onkohan Vistbacka kekkoistumassa 22 kansanedustajavuotensa seurauksena? Tai oikeastaan stalinisoitumassa, kun omissa joukoissakin aletaan nähdä pettureita ja selkäänpuukottajia. On siinäkin uhkailua kerrakseen, kun tarjotaan helppoja ääniä puoluerajojen yli ihan ystävyyden merkeissä. Jos ei kelpaa niin ei kelpaa.


Tämä on minusta aivan eriskummallinen juttu. Millä ihmeellä nuo silmäätekevät näkevät tuossa James Hirvisaaren tekstissä uhkailua? Sitä en voi ymmärtää mitenkään. Enkä sitä, että Timo Soini jaksaa toistaa eri meedioissa kerta toisensa jälkeen, kuinka JM-K:n nimienkeruuprojekti koetaan uhkailuna PS-puolueen eri rakennekerroksissa. Ketä se oikein uhkaa, tyhmä minä?


Soini, vaimo ja Vistbacka pelkäävät poliittiisen valtansa puolesta. Soinilla ei varmaankaan olisi hätää, mutta luultavasti kaikki vanhat puoluejäärät eivät pidä siitä että hiekkalaatikolla on uusia kasvoja joiden lelut ovat kiinnostavammat kuin heidän. Soini kuitenkin kuuntelee vanhaa kaartia. Itse hiekkalaatikkonsa rikkoivat, eikä kukaan muu. Nyt pitäisi laidat korjata nopeasti ennenkuin kaikki hiekka valuu hukkaan.

Ei tietenkään sovi unohtaa mahdollisia seläntakana tehtyjä sopimuksia muiden puolueiden kanssa. Vanhat ja väsyneet vetoaasit pitäisi vaihtaa vankkureiden edestä tukkimasta tietä todelliseen menestykseen johon päästään kunnon suomenhevosilla.


Maahanmuuttokriittisten lyhyt kihlaus Perussuomalaisten kanssa on sitten ohi. Lapsi heitettiin pesuveden mukana ulos.

Maahanmuuttokriittisyys oli se kipupiste, jota persujen johdossa ei haluttu, äänestäjät ja suositut ehdokkaat kyllä kelpaavat, mutta ilman mitään muita periaatteita mitä puoluejohto suvaitsee tarjota.

Paljon parjattu puoluekonttorien valta jyllää persuissakin aivan kuten missä tahansa muussa puolueessa, nykypolitiikkaan eivät persut tarjoa mitään uutta, eikä ainakaan vaihtoehtoa.

Protestipuolue ei ole suojassa protesteilta, joten "uurnilla tavataan".



Toivon, että puheenjohtaja ja muut puoluehallituksen jäsenet vaihdetaan pers-puoluekokouksessa toukokuussa.

Valitettavasti tämä lienee turha toive, koska pers-puolueen jäsenistön enemmistö ei tajua Soinin ym. puoluejohdon haistattelevan jäsenistölle rutiininomaisesti. Puolueen jäsenet ja äänestäjät ovat puolueen nykyisen puheenjohtajan mielestä "tupauunoja", "propellipäitä" ja "kottaraisenpönttöön tuijottelijoita". Puheenjohtaja siis haistattaa paskat jäsenistöllä ja äänestäjillä.

Jos jäsenistöllä olisi vähäisintäkään omanarvontuntoa tai edes pragmaattista huolta puolueen vaalimenestyksestä, jäsenistö vaihtaisi puolueen puheenjohtajan toukokuun puoluekokouksessa.


http://uusiviesti.blogspot.com/2009/04/pers-puoluejohdon-kaytoksesta.html

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kenen p***e ei kirjoitti:

Timo Soinin pitäisi nyt ehdottomasti puolustaa tohtori Jussi Halla-ahoa, jonka ajatuksia on mediassa ja jopa oikeuslaitoksessa jatkuvasti ja tahallisesti ja epäoikeudenmukaisesti vääristelty ja murjottu.

Timo on totuttu näkemään rehtinä miehenä, joka ei omiaan hylkää.

Vaikka Jussi Halla-aho ei ole puolueen jäsen, hän on puolueen sitoutumattomana ehdokkaana tuonut kuitenkin huimasti kannatusta ja julkisuutta perussuomalaisille. Hänen rinnallaan on myös aktiivisia muita toimijoita, jotka ovat tehneet uskollisesti ja lujasti töitä puolueen hyväksi. Heitä on valtuustoissakin tällä hetkellä monia.

Propellipäille kyytiä

Nyt kuitenkin näyttää siltä, että näille ”propellipäille” näytetään ovea ja käännetään selkä. Älykkäin ja tehokkain aines, uudet innokkaat kannattajat hylätään. Onko puolueesta jälleen tulossa pettyneiden maajussien fossiilinen valituskerho? Jos näin käy, kannatus laskee takaisin 1,8 prosenttiin.

Minulle henkilökohtaisesti ei ole mitään merkitystä, vaikka puolue häviäisi olemattomiin. Katastrofaalista on sen sijaan se, jos maahanmuuttokriittiset eivät löydä kritiikilleen kanavaa.

Haluan yhä uudelleen tuoda esiin, että suomalainen duunari ei takuuvarmasti halua elätikseen ylimielisiä elintasopakolaisia. Viidakon lait ja aavikon uskonto eivät mitenkään sovi näille leveysasteille. Suomea ei pidä täyttää pakolaiskeskuksilla. Mutta mistä löytyisi se kanava, jonka kautta nämä ajatukset voidaan tuoda esille? Onko todellakin käymässä niin, että PS pettää omat kannattajansa?

Halla-ahon hyllyttäminen sillä perusteella, että hänelle on kerätty kannatuslistaa ulkopuolelta, ei ole mikään oikea syy vaan ilmiselvä tekosyy dissata Halla-ahoa. Ainoa järjellinen syy hänen hylkäämiselleen olisi voinut olla rikossyyte, mutta siinäkin kohden olen muuttanut mielipidettäni. Soinin olisi ehdottomasti pitänyt alusta lähtien asettua tukemaan epäoikeudenmukaisen kohtelun kohteeksi joutunutta Halla-ahoa.

Näyttää siltä, että hellittämättömät rasismisyytökset ovat kuin ovatkin tehonneet kangeten puoluejohdon polvilleen.

Virheellinen analyysi

Viikon takainen analyysini tässä blogissa oli valitettavasti virheellinen. Olin Soinin ehdokkuudesta aluksi aivan innoissani. Luulin, että Soini tekee jymypaukun ja varmistaa murskaavan vaalivoiton. Tosiasia on kuitenkin se, että murskavoitto tulisi ainoastaan yhtälöllä Soini Halla-aho.

Nyt on ilmeisenä vaarana juuri se, mitä Soini pelkää: puolueen hajoaminen. Taitamattomuuden ja vanhojen traumojen takia tapahtuu juuri se, minkä Soini on halunnut torjua. Tehtäköön selväksi, että väistämätön kannatuksen lasku ei ole Halla-ahon tukijoiden vaan Soinin ikioma vika.

Perussuomalaisten Hämeen piirin kevätkokouksessa Forssassa 4.4.2009 Soini otti selvän pesäeron Halla-ahoon ja asettui voimakkain sanoin vastustamaan varsinkin hänen kannattajiaan, joiden toimintaa hän väitti puoluetta hajottavaksi. Tämä asenne oli selkeästi nähdävissä jo Pressiklubi-ohjelmassa 3.4.2009.

Minusta oikeasti tuntuu, että Soini suorastaan häpeää meitä maahanmuuttokriittisiä. Raivokas vastapuoli on ilmiselvästi saanut hänetkin uskomaan sen valheen, että me olisimme vihanlietsojia ja rasisteja ja pilaamme siten puolueen mainetta. Hän lienee pelkästään iloinen päästessään meistä eroon. On ikävää saada osakseen häpeää. Oman näkemykseni mukaan juuri maahanmuuttokriittiset ovat rohkeinta sissijoukkoa, josta puolueen olisi syytä olla ylpeä ja josta löytyy aitoa suomalaista sisua.

Verenimijät

Onneksi olkoon teille totuuden väärentäjät, parjaajat ja mustamaalaajat. Te olette onnistuneet imemään perussuomalaisista veren.

Totuus on kuitenkin se, että me maahanmuuttokriittiset emme ole vihaa lietsovia rasisteja. Me olemme veri. Me olemme elämä. Me välitämme rohkeasti kansan tuntoja.

Pettymykseni on suuri. On aivan sama, mitä puolueen ulkopuolella tapahtuu, mutta pahinta on se, kun omat hylkäävät. Olen syvästi loukkaantunut puoluejohdon edesottamuksista sekä järkyttynyt sen sokeudesta ja kuuroudesta. Varsinkin omia pitäisi älytä kriittisillä hetkillä kuunnella. Tällä hetkellä maahanmuuttokriittisillä ei ole kotia.

Yksi puolueen teeseistä on ollut tämä: ”PS vastustaa: hallitsematonta maahanmuuttoa.” En suinkaan ole ainoa, joka on tullut kuvioihin mukaan juuri tuosta yhdestä ainoasta syystä. Se on myös ainoa asia, joka motivoi minua poliittiseen toimintaan. Jos sisu menee kaulaan ja kyseisestä linjasta livetään pois puolueohjelmassa, siirryn muualle. Näyttää siltä, että nyt pelätään niin kovasti rasistileimoja, että puolue on menettämässä teränsä. Tylsämielisten seura tuskin ketään kiinnostaa. Soini ja varsinkin Vistbacka on kokenut Halla-ahon lobbaamisen painostukseksi. Ainoa mahdollisuus tilanteen korjaamiseen olisi se, että puoluejohto nöyrtyisi kansan edessä ja että Halla-aho otettaisiin sittenkin ehdokkaaksi. Soini on kuitenkin sanonut, että EU-vaalien ehdokasasettelu on lopullinen.

Olen erittäin loukkaantunut ”propellipäiden” puolesta. Kenen p***e ei kestänyt merivettä?

James Hirvisaari
Asikkala

PS. Jos Halla-aho on EU-vaaleissa valitsijayhdistyksen ehdokkaana, äänestän ilman muuta häntä. Hän on ainoa selkeästi maahanmuuttokriittinen ääni valtakunnassa.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/55965-”soinin-puolue-hajoaa”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu