rupes ferkusta vuotaa kannen välistä vettä ulospäin,oli aikasemmin paikakattu jollain liimalla.onko mitään apua vai pitäskö vaihtaa kannentiiviste,mikä nyt avuksi
tinata
kutrin
1467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Paras korjauskeino on varmaan kannentiivisteen vaihtaminen uuteen. Eikä se traktorissa kovin vaikeaa olekaan. Momenttiavaintahan siinä yleensä tarvitsee, joten aika vähillä työkaluillakin sen pystyy vaihtamaan. Kannattaa tarkistaa kannen, että sylinterilohkon tiivistepinnat, ettei ole pahoja syöpymiä. Kone ilmeisesti kuivaputkikone, jolloin sylinteriputkien liikkumisesta ei ole pelkoa remontin yhteydessä. Venttiilit kannatta myös katsoa, ettei ne ole kovin kuluneet tiivistepinnastaan.
Venttiilien säätöön tarvitaan sitten rakotulkkia, kun kansi on saatu paikoilleen. Ensin kannattaa selvittää kannen pulttien kiristysjärjestys ja -momentit sekä venttiilienvälysmitat.
Hätäinen keino olisi laittaa jäähdyttäjänpaikkausainetta jäähdytinnesteen sekaan, se voisi myös auttaa ellei vuoto ole kovin suuri. En kuitenkaan suosittelisi sitä pitemmän ajan korjauskeinoksi.