mamma mieluilee honda shadowsia,600-750 kuutioista.millasia on ajella ja onko luotettavia pelejä?vuosimallista ei vielä oo tarkempaa tietoo.kertokaa kokemuksia pyörästä.
ostamassa
honda
4824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Shadow on varmasti yksi luotettavimpia pyöriä, ainakin maine on hyvä, hyvä ajoltaan, ja sopii paremmin naiselle kun isolle miehelle.
Kyllä vaan. Minulla on Shadow 750 ja hyvin on kulkenut ja osat kohtuu halpoja vaikka eipä ole paljon osia ostellut.Ja kohta taas suorat putket jytisee
itsekin aloittelin shadowilla. pyörässä on hyvä ajoasento tämmöselle 175 lyhyelle ukontumpille. painopiste (mopon) on mukavasti alhaalla joten sitä on heleppo hallita. rikki sitä et ajamalla saa.
huonoja puolia ovat:
- pieni tankki ( jos meinaat pidemmälle lähteä)
- 600:n "loivat" tehot
- jos pleksi on paikoillaan, on kypärämelu melekonen, laite on paljon hiljaisempi ajaa ilman pleksiä
- maantievauhdissa polvet pitäisi vetää kiinni toisiinsa esim. kumijousteella, sillä ajoviima levittää "haarukkaa" auki.
silti: positiivisia puolia on enemmän. ei muuta kun rohkeasti kiinni vaan !
Ei ole nyt tarkoitus pilata kenenkään intoa mutta itse lähtisin siitä että custom ei oikein ole sovelias ensipyörä aloittelijalle.
Kannattaisi harkita vaikka 600 Hornettia joka on kyllä käytettynäkin hinnoissaan tai vastaavaa. Ihan tuossa "peruspyörä" kategoriassa on edullisempaakin kalustoa.
Custom tyyppisten pyörien ajoasento ei kuitenkaan ole omiaan pyörän oikeanlaisen hallinnan opettelulle vaan niillä "hyvin" ajaminen on monesti paljon hankalampaa kuin kyykyillä. Toki niilläkin väistöt onnistuu jos osaa mutta opetteluun ovat hieman huonoja. Monia tuntuu hämäävän tämän tyyppisten pyörien matalat tehot ja rauhalliseen cruisailuun sopiva luonne. Nämäkin pyörät kuitenkin saa kiihtymään moottoritie nopeuksiin ja kun siinä vauhdissa edessä seisoo hirvi, supikoira, poro tai kuormasta pudonnut heinäpaali on tottumaton kuski customilla huomattavasti enemmän kusessa kuin kyykkypyörällä.
Itsellä on kerran käynyt niin että edellä ajavasta autosta putosi karjapuskuri tielle motarilla ja niin lähellä oli kyykylläkin että customilla olisi tullut vähintään ensiapukeikka.