Se vaan ny o sillälailla jotta poika ei halua ajaa polkupyörällä. Sanoo jotta haluaa juosta vaan. Tuollainen käyttäytyminenhän aiheuttaa pojaalle onkelmia, ainaki koulu vaatii viemään pyörän kouluun.
Annanko remmiä vai mitä pitäs teherä. Pojjaalla on kyllä ihan oikee auto, jolla ajelee mökillä, mutta yleisillä teillä ei vielä 10 vuoteen, jossei resitentti armahda.
Onkos täällä Suomessa pyöräpakko.
Onko lapsen PAKKO
9
1384
Vastaukset
- ongelmana
olla "surkea" pyörä, jota ei kehtaa viedä kouluun haukuttavaksi? vai pitäskö ensin treenata pyörällä ajoa siellä mökillä piilossa, että taidot kehittyy!?
- -------
oli 7-8v., kun apupyöristä lopulta uskalsi luopua.
Nykyään (11v.) ei pidä pyöräilystä, vaikka taito löytyykin. Mieluummin jätkä kävelee.
Koulussa ei vielä ole ollut pakollista pyöräretkeä, mutta saa nähdä kuinka siinä sitten käy!?! - asiattomasta viestistä
Ilmoitus asiattomasta viestistäsi on tehty.
- -nimetön
Jos poika ei halua pyöräillä, niin kävelköön sitten, kun muut koulussa pyöräilevät. Jos pyöräily ei kiinnosta, niin ei kai sitä ole pakko sitä opetella, ei minun äitikään esim. pyöräile ikinä ja hyvin on pärjännyt.. xD
- kysymyksiä,,,
johon vastauksen voi antaa vain lapsi itse. Meillä ei poika halua pyörällä ajaa, ei ole ruvettu pakottamaan.
Tehdään usein n 10 km kävelyharrastus-lenkkejä, 26.4 Pyynikkijuoksu/kävelyä varten harjoitellaan, sitten pm-maastot, ym. Kun kävely vielä maistuu, ei ole ollut tarvetta pakottaa pyöräilemään. Toivottavasti niin ei tarvitse tehdäkään. Itselläni ei ole lapsia, mutta itse ei pyöräily kiinnostanut ennen kuin olin menossa yläasteelle kouluun ja koulumatka oli n. 4,5 kilometriä suuntaansa eikä vanhemmat suostuneet maksamaan linja-auton käyttöä. Kukaan ei pakottanut pyöräilyyn, mutta kun vaihtoehtona oli koulumatkojen kävely, niin pyöräily vei voiton.
Tuskin kannattaa pakottaa, jos ei lapsi halua, koulun käynti on lain määräämä velvollisuus, mutta ei edes koulu voi pakottaa pyöräilemään, jos ei halua.
Oma pyöräilemättömyyteni ei oikein miellyttänyt ala-asteen opettajaani, mutta ei hänkään sille mitään voinut ja sen jälkeen ei ketään ole kiinnostanut pyöräilyni.
Tällä hetkellä liikun pyörällä pääsääntöisesti ympäri vuoden, enkä edes autoa omista, vaikka ajokortti kyllä löytyy.- vaarallista !
Tai ainakin lisävarusteet aiheuttavat lapsille hengenvaaratilanteita, joskus vuosia sitten tampereella sattui samanlainen tilanne kuin nyt Oulussa, poika kuoli kuristuessaan kypärän hihnaan. http://www.iltalehti.fi/oulu/200904229459903_ou.shtml
- EI ole !
Alle 5 vuotiasta ei saisi laittaa (pakottaa) ajamaan kahdella pyörällä, vaan kolmella. Oma käsitykseni asiasta on, opetelkoot jokainen silloin kun haluaa.
- JaanaSofia
anna remmiä jos ei kerran ymmärrä että autolla saa ajaa vai aikuiset. 8-vuotias ei tajua sitä vastuuta mitä tapahtuu kun lähtee sieltä mökiltä murrosiässä näyttämään kavereilleen miten autoa ajetaan. Remmiä sais antaa kyllä vanhemmille jotka tuommoista hyväksyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952727Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82922589Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412324Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171102Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään461077- 57772
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10771- 19699
- 55682