Onko lapsen PAKKO

Se vaan ny o sillälailla jotta poika ei halua ajaa polkupyörällä. Sanoo jotta haluaa juosta vaan. Tuollainen käyttäytyminenhän aiheuttaa pojaalle onkelmia, ainaki koulu vaatii viemään pyörän kouluun.
Annanko remmiä vai mitä pitäs teherä. Pojjaalla on kyllä ihan oikee auto, jolla ajelee mökillä, mutta yleisillä teillä ei vielä 10 vuoteen, jossei resitentti armahda.
Onkos täällä Suomessa pyöräpakko.
91393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

olla "surkea" pyörä, jota ei kehtaa viedä kouluun haukuttavaksi? vai pitäskö ensin treenata pyörällä ajoa siellä mökillä piilossa, että taidot kehittyy!?

Äänestä

oli 7-8v., kun apupyöristä lopulta uskalsi luopua.
Nykyään (11v.) ei pidä pyöräilystä, vaikka taito löytyykin. Mieluummin jätkä kävelee.

Koulussa ei vielä ole ollut pakollista pyöräretkeä, mutta saa nähdä kuinka siinä sitten käy!?!

Äänestä

Ilmoitus asiattomasta viestistäsi on tehty.

Äänestä

Jos poika ei halua pyöräillä, niin kävelköön sitten, kun muut koulussa pyöräilevät. Jos pyöräily ei kiinnosta, niin ei kai sitä ole pakko sitä opetella, ei minun äitikään esim. pyöräile ikinä ja hyvin on pärjännyt.. xD

Äänestä

johon vastauksen voi antaa vain lapsi itse. Meillä ei poika halua pyörällä ajaa, ei ole ruvettu pakottamaan.
Tehdään usein n 10 km kävelyharrastus-lenkkejä, 26.4 Pyynikkijuoksu/kävelyä varten harjoitellaan, sitten pm-maastot, ym. Kun kävely vielä maistuu, ei ole ollut tarvetta pakottaa pyöräilemään. Toivottavasti niin ei tarvitse tehdäkään.

Äänestä

Itselläni ei ole lapsia, mutta itse ei pyöräily kiinnostanut ennen kuin olin menossa yläasteelle kouluun ja koulumatka oli n. 4,5 kilometriä suuntaansa eikä vanhemmat suostuneet maksamaan linja-auton käyttöä. Kukaan ei pakottanut pyöräilyyn, mutta kun vaihtoehtona oli koulumatkojen kävely, niin pyöräily vei voiton.

Tuskin kannattaa pakottaa, jos ei lapsi halua, koulun käynti on lain määräämä velvollisuus, mutta ei edes koulu voi pakottaa pyöräilemään, jos ei halua.

Oma pyöräilemättömyyteni ei oikein miellyttänyt ala-asteen opettajaani, mutta ei hänkään sille mitään voinut ja sen jälkeen ei ketään ole kiinnostanut pyöräilyni.

Tällä hetkellä liikun pyörällä pääsääntöisesti ympäri vuoden, enkä edes autoa omista, vaikka ajokortti kyllä löytyy.

Äänestä

Tai ainakin lisävarusteet aiheuttavat lapsille hengenvaaratilanteita, joskus vuosia sitten tampereella sattui samanlainen tilanne kuin nyt Oulussa, poika kuoli kuristuessaan kypärän hihnaan. http://www.iltalehti.fi/oulu/200904229459903_ou.shtml

Äänestä

Alle 5 vuotiasta ei saisi laittaa (pakottaa) ajamaan kahdella pyörällä, vaan kolmella. Oma käsitykseni asiasta on, opetelkoot jokainen silloin kun haluaa.

Äänestä

anna remmiä jos ei kerran ymmärrä että autolla saa ajaa vai aikuiset. 8-vuotias ei tajua sitä vastuuta mitä tapahtuu kun lähtee sieltä mökiltä murrosiässä näyttämään kavereilleen miten autoa ajetaan. Remmiä sais antaa kyllä vanhemmille jotka tuommoista hyväksyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajaa pyörällä kirjoitti:

Se vaan ny o sillälailla jotta poika ei halua ajaa polkupyörällä. Sanoo jotta haluaa juosta vaan. Tuollainen käyttäytyminenhän aiheuttaa pojaalle onkelmia, ainaki koulu vaatii viemään pyörän kouluun.
Annanko remmiä vai mitä pitäs teherä. Pojjaalla on kyllä ihan oikee auto, jolla ajelee mökillä, mutta yleisillä teillä ei vielä 10 vuoteen, jossei resitentti armahda.
Onkos täällä Suomessa pyöräpakko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu