Hän ei halunnut ottanut myöskään kantaa Liliuksen viime viikon purkaukseen tiedotustilaisuudessa, jossa tämä arvosteli rankasti valtio-omistajaa ja poliitikkoja.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Häkämies Liliuksen mahdolliset potkut Fortumista yhtiön hallituksen asia/1135244979368
Korjaus: Hän ei halunnut ottaa kantaa.......
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Häkämies Liliuksen mahdolliset potkut Fortumista yhtiön hallituksen asia/1135244979368
Korjaus: Hän ei halunnut ottaa kantaa.......
Vastaukset 2
Vanhimmat
Luulen, että Hesarissa oikoluvun hoitaa tekstinkäsittelyohjelma. Sanat on kirjoitettu oikein, mutta ohjelma ei havaitse loogisia virheitä.
Samaa pätee yhteenkirjoitussääntöihin, jotka ovat englanninkielessä helpot, mutta meillä tilanteesta riippuvat. Esimerkiksi "nuorten television katselu" on aivan eri asia kuin "nuorten televisionkatselu". Jos toimittajalla on huono kielentaju, mennään metsään komeasti.
Kamalasti runneltua kieltä tapaa myös painetuissa kirjoissa. Kustantamoissa ei taida enää kukaan korjata kirjoitusasua, suoraan painoon vain!
Ilta-Sanomissa tietysti kerrottu...... heh... ihan selkeä piilomainos tekstin sisällä... juu...