kysyttävää nymfeistä!

Nymfi

Mä kävin paripäivää sitten katsomassa itselleni kahta nymfiä ja huomasin että naaraalla ei ollut pää töyhtöstä kuin pari haituvaa jäljellä, voiko olla niin että koiras on repinyt töyhdön paritellessa (olivat nimittäin paritelleet, omistaja oli huomannut)?
vai voiko olla niin että joillain naarailla ei töyhtö yksinkertaisesti kasva vai voiko kyseessä ollu jokin puutos tai sairaus?

2

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläinrakas

      Mulla oli nymfi pariskunta ja se uros repi paritellessa (ainakin) siltä naaraalta töyhtöä ja niskan ihan paljaaksi pian sillä oli melkein koko selkä paljaana. Aina kun uusia höyheniä tuli tilalle niin se uros veti pois. Ne alko sit pesimään ja aina ne kaikki linnunmunat uros pudotti pesästä pois. Tuli yksi poikanen ja se piti erottaa erilleen koska se uros veti siltäkin kaikki uudet kasvavat höyhenet.

    • inKEri

      Höyhenten nyppiminen voi olla merkki turhautuneisuudesta. Itselläni on kaksi kesyä nymfiä, ollut jo kahdeksisen vuotta. Päiväsaikaan linnuilla käynee aika pitkäksi ja urokselle on tullut tavaksi nyppiä kaulaansa auliisti tarjoavalta naaraalta niska paljaaksi. Tapaa ei saa millään kitkettyä enää pois lintujen totuttua siihen. Hurjan hienon töyhtön uroslintuni jättää kyllä rauhaan.

      Kysy nyt toki siltä lintukasvattajalta niistä linnuista! Kai sentään suoraan kasvattajalta lintusi ostat? Tiedät mitä saat. Kesyjä lintuja tuskin eläinkaupan tipuista saat. Omani ovat sellaisia rapsutettavia ja korvaan laulajia.

      Ja senhän tiedätkin että nuoret kesyt nymfit puhuvat mielellään? Ja viheltelevät lyhyitä melodioita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      48
      3299
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      512
      1993
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1940
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1877
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1542
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1488
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1263
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1192
    Aihe