Mä kävin paripäivää sitten katsomassa itselleni kahta nymfiä ja huomasin että naaraalla ei ollut pää töyhtöstä kuin pari haituvaa jäljellä, voiko olla niin että koiras on repinyt töyhdön paritellessa (olivat nimittäin paritelleet, omistaja oli huomannut)?
vai voiko olla niin että joillain naarailla ei töyhtö yksinkertaisesti kasva vai voiko kyseessä ollu jokin puutos tai sairaus?
kysyttävää nymfeistä!
2
459
Vastaukset
- Eläinrakas
Mulla oli nymfi pariskunta ja se uros repi paritellessa (ainakin) siltä naaraalta töyhtöä ja niskan ihan paljaaksi pian sillä oli melkein koko selkä paljaana. Aina kun uusia höyheniä tuli tilalle niin se uros veti pois. Ne alko sit pesimään ja aina ne kaikki linnunmunat uros pudotti pesästä pois. Tuli yksi poikanen ja se piti erottaa erilleen koska se uros veti siltäkin kaikki uudet kasvavat höyhenet.
- inKEri
Höyhenten nyppiminen voi olla merkki turhautuneisuudesta. Itselläni on kaksi kesyä nymfiä, ollut jo kahdeksisen vuotta. Päiväsaikaan linnuilla käynee aika pitkäksi ja urokselle on tullut tavaksi nyppiä kaulaansa auliisti tarjoavalta naaraalta niska paljaaksi. Tapaa ei saa millään kitkettyä enää pois lintujen totuttua siihen. Hurjan hienon töyhtön uroslintuni jättää kyllä rauhaan.
Kysy nyt toki siltä lintukasvattajalta niistä linnuista! Kai sentään suoraan kasvattajalta lintusi ostat? Tiedät mitä saat. Kesyjä lintuja tuskin eläinkaupan tipuista saat. Omani ovat sellaisia rapsutettavia ja korvaan laulajia.
Ja senhän tiedätkin että nuoret kesyt nymfit puhuvat mielellään? Ja viheltelevät lyhyitä melodioita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261720
- 1051205
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381081- 49979
- 128887
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51880Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178729Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55719