"Ei signaalia"

Tikittäjä123

Digiboksi ilmoittaa yhtäkkiä "ei signaalia". Kaapelit on tarkistettu ja vaihdettukin. Virrat kytketty pois ja päälle.

Itse laite toimii, eli tallennuksia voi katsoa. Vanha digiboksi toimii samasta antennireiästä ja samalla telkkarilla.

Missä vika voisi olla?

6

4248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tallessa?

      tämä ei ole mikään vitsi vaan meiltä lähti viimepäivien myrskyn aikana antenni katolta.
      ja se nyt oli viimeinen asia jota keksi alkaa selvitämään.
      oli vain siipimutterit ruostuneet poikki..
      suuntauskin voi mennä vituralleen jos ruuvit ei ole tarpeeksi tiukalla.

      • Tikittäjä123

        Niin, se vanha digiboksi kyllä toimii, joten kyse ei ole viallisesta antennista.


      • luettu..
        Tikittäjä123 kirjoitti:

        Niin, se vanha digiboksi kyllä toimii, joten kyse ei ole viallisesta antennista.

        sorry. luin aloituksesi hieman huonosti.
        onhan se teknisesti mahdollista että itse viritinosa on posahtanut. aika epätodennäköistä kuitenkin ja ensin voisi kokeilla palauttaa tehdasasetukset ja hakea kanavat uudelleen.


    • tää on nyt tätä

      Meillä näkyy vähän väliä "ei signaalia" teksti, useita kertoja yhden ohjelman aikana. Lisäksi kuva sumenee pikselimössöksi vähän väliä. Yksi digiboxi ei välitä kuvaa enää lainkaan ( alle vuoden vanha, Topfield). Kanavat häipyvät välillä kokonaan, varsinkin ylen kanavat. Ongelmia on niin paljon, ettei jaksa enää tehdä niille mitään, alkaa tottua siihen että kuva näkyy jos näkyy, teksti joskus jos näkyy, kanavat ei välillä näy ollenkaan.

    • Meillä johtui pistorasiasta joskus sama ongelma, että se oli jotenkin löysä ja tosi pienestä liikkeestä kiinni että signaali taas toimi.

    • Sudeettisavon kansa

      Meilläpäin alkoi tulla tekstiä: "Ei signaalia" yhteen jos toiseenkin digiboksiin. Kerimäen asemalla tehdään jotain remonttia ja kanavat on vaihdettu. Kokeile siis virittää digiboksi uudestaan. Jotkut vaNHAT BOKSIT VAATIVAT tekemään tehdasasetuksen palautuksen. Uudemmat vehkeet löysivat kanavat itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe