"Ei signaalia"

Digiboksi ilmoittaa yhtäkkiä "ei signaalia". Kaapelit on tarkistettu ja vaihdettukin. Virrat kytketty pois ja päälle.

Itse laite toimii, eli tallennuksia voi katsoa. Vanha digiboksi toimii samasta antennireiästä ja samalla telkkarilla.

Missä vika voisi olla?
64284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tämä ei ole mikään vitsi vaan meiltä lähti viimepäivien myrskyn aikana antenni katolta.
ja se nyt oli viimeinen asia jota keksi alkaa selvitämään.
oli vain siipimutterit ruostuneet poikki..
suuntauskin voi mennä vituralleen jos ruuvit ei ole tarpeeksi tiukalla.

Äänestä
  • Niin, se vanha digiboksi kyllä toimii, joten kyse ei ole viallisesta antennista.

    Äänestä

  • Tikittäjä123 kirjoitti:

    Niin, se vanha digiboksi kyllä toimii, joten kyse ei ole viallisesta antennista.

    sorry. luin aloituksesi hieman huonosti.
    onhan se teknisesti mahdollista että itse viritinosa on posahtanut. aika epätodennäköistä kuitenkin ja ensin voisi kokeilla palauttaa tehdasasetukset ja hakea kanavat uudelleen.

    Äänestä

Meillä näkyy vähän väliä "ei signaalia" teksti, useita kertoja yhden ohjelman aikana. Lisäksi kuva sumenee pikselimössöksi vähän väliä. Yksi digiboxi ei välitä kuvaa enää lainkaan ( alle vuoden vanha, Topfield). Kanavat häipyvät välillä kokonaan, varsinkin ylen kanavat. Ongelmia on niin paljon, ettei jaksa enää tehdä niille mitään, alkaa tottua siihen että kuva näkyy jos näkyy, teksti joskus jos näkyy, kanavat ei välillä näy ollenkaan.

Äänestä

Meillä johtui pistorasiasta joskus sama ongelma, että se oli jotenkin löysä ja tosi pienestä liikkeestä kiinni että signaali taas toimi.

Äänestä

Meilläpäin alkoi tulla tekstiä: "Ei signaalia" yhteen jos toiseenkin digiboksiin. Kerimäen asemalla tehdään jotain remonttia ja kanavat on vaihdettu. Kokeile siis virittää digiboksi uudestaan. Jotkut vaNHAT BOKSIT VAATIVAT tekemään tehdasasetuksen palautuksen. Uudemmat vehkeet löysivat kanavat itsestään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tikittäjä123 kirjoitti:

Digiboksi ilmoittaa yhtäkkiä "ei signaalia". Kaapelit on tarkistettu ja vaihdettukin. Virrat kytketty pois ja päälle.

Itse laite toimii, eli tallennuksia voi katsoa. Vanha digiboksi toimii samasta antennireiästä ja samalla telkkarilla.

Missä vika voisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu